LEGIA vpřed!

23. srpna 2017 v 11:20 | insider |  Nemístné postřehy
Jen aby bylo jasno, co se týče dnešního příspěvku:

1) - neschvaluji excesy polských fotbalových chuligánů (především na českých stadionech, viď Baníčku?), to za prvé a na úvod.
2) - neschvaluji chování evropských fotbalových mocipánů.

A nabízím drobnou paralelu.

Pojďme na to.


Fanoušci fotbalového klubu Legia z Varšavy vyvěsili při zápase kvalifikace o evropskou Ligu mistrů s kazašským klubem Astana, tento transparent, nebo chcete-li použít fotbalovou hantýrku, předvedli toto"choreo":

Choreo připomíná oběti Varšavského povstání za 2. světové války, pro ty, co nechtějí luštit ten anglicky psaný nápis, je na něm stručně toto: "Během Varšavského povstání zabili Němci 160 000 lidí, tisíce z nich byly děti."

Legia vzápětí dostala pokutu 35 000 eur od evropské fotbalové organizace UEFA, údajně za prohřešky při organizaci (ucpané nouzové východy a tak).

Nevím přesně, jak zní regule, nějak se mi to nedařilo na Gůglu najít, ale našel jsem interpertaci jakési podobné regule, která zakazuje hráčům používat "political, religious or personal slogans, statements or images" (politické, náboženské nebo osobní slogany, věty nebo obrázky).

Tuto reguli porušili angličtí a skotští fotbalisté, když si dovolili přidat na svoje dresy při mezistátním zápase, který se hrál ve dni jejich svátku nazvaného Remembrance Day (11.11. - připomínka oběti první světové války), symbol tohoto svátku, totiž červený vlčí mák.

Přepokládám ale, že regule pro tribuny bude podobná - žádné politické, náboženské apod. slogany, obrázky a tak, které by mohly někoho urazit.

Když se na to vzpomínkové choreo podíváte, máte pocit, že je opravdu tak nevhodné, že stálo za pokutu ve výši nějakého milionu Kč? Pravda je, že mohli kluci polští místo "Germans" použít "Nazists", ale osobně mi to zas až tak strašné nepřijde, myslím, že dnešní generace Němců by už měla brát historii druhé války jako memento, a ne jako morální skvrnu. Nehledě na to, že němečtí Turci a Arabi to mají vy víte kde.

Možná si říkáte, proč o tom tady vlastně píšu - objevil jsem totiž o tom choreu a trestu krátký článeček v sobotní (19.8.) tištěné verzi MF Dnes. Chyba byla v tom, že u tohoto článku byl úplně jiný obrázek, takže si neinformovaný čtenář musel zákonitě udělat o polských fans naprosto chybný úsudek. Bohužel ten obrázek nemůžu na internetu najít, takže vám musí stačit jen můj popis - byly tam dvě lebky a nápis "penalta nebo smrt" ("karny albo smierc" - přiznám se, že význam tohoto chorea až tak nechápu).

Smutné je, jak dokáže blbý novinář zkreslit celou věc, a to se jedná jen o takovou prkotinu - a zneklidňující je to, že se může klidně stát, že zkreslují i mnohem důležitější věci…

P.S. Na závěr se sluší snad jen dodat, že fanoušci Legie na stanovený trest zareagovali tímto choreem, kde prasátko pěkně ugrilovali:

P.P.S.: fanoušci v celém Polsku se začali na trest solidárně skládat - přičemž se už počítá s tím, že dotčená husa se určitě ozve i k onomu novému "prasečímu" choreu...

P.P.P.S.: Majitelé Legie veřejně vyhlásili, že pokutu zaplatí ze svého a vybrané peníze poputují na některý z fondů pro bývalé vojáky…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.