Příklad inovativního hodnocení z montovny

8. března 2017 v 14:57 | insider
Nebudu se zbytečně konkrétně vyjadřovat, o kterou montovnu přesně jde, řekněme, že je to jedna z těch, kterých je na severní Moravě hodně.

Někdo by si mohl myslet, že práce v montovně je monotónní, ubíjející a nudná. Přiznejme si na rovinu - je. Ale občas se najde někdo, kdo se snaží ostatním ten rybník rozvlnit, aby tu nudu trochu zahnal. A právě ten případ vám zde chci popsat.Nejprve začněme grafickou podobou:

To, co vidíte, je schválený návrh na to, jak odměňovat pracovníky, a ano, vidíte správně, odměny se dle tohoto návrhu mají rozdělovat ne dle výsledků, ale dle limitů četnosti.

Z hlediska pravděpodobnosti je pravděpodobné, že kdybychom vzali dostatečně velký vzorek lidí, tak by se jejich výkon opravdu pohyboval v takovém rozmezí, že excelentně pracuje malé množství, průměrně pracuje velká část a špatně malá část.

Nicméně stejně tak není nepravděpodobné, že se zadaří a výkon zažije výkyv, ať už nahoru nebo dolů. Jenže četnost je četnost, přes to nejde vlak, takže pokud chcete přidat tak… hovno hovno, zlatá rybko…

Jisté nedůležité oddělení má 7 členů. Je toto dostatečně velký vzorek, aby na něj platilo výše uvedené rozdělení pravděpodobného výkonu? Statistika nuda je, má však cenné údaje… No logicky není to dost, sedm lidí určitě nejsou dostatečně populačně rozvrstvený vzorek, ať si říká, kdo chce co chce. Proč zmiňuji jen jisté malé nedůležité oddělení? Protože v následujícím nařízení po tomto bylo nařízeno, že rozdělení četnosti hodnocení se vztáhne jen na pracovníky Office, čili i na toto oddělení.

Pojďme na pár příkladů.

Tým hokejistů vyhraje olympiádu a dostane za odměnu blíže nespecifikovanou sumu. Trenér ji ale nerozdělí dle výkonů, ale dle limitů četnosti. Dvacet útočníků v kádru, dva dostanou B, 7 dostane E, 9 dostane G a 2 (i když vyhráli olympiádu) dostane nejnižší hodnocení W. Ohromně spravedlivé, jen co je pravda.

Filharmonický orchestr zvládne excelentně zájezd do Japonska zahrnující 20 koncertů ve 30 dnech. Vydělané peníze dostanou ale tak, že jen první houslista, druhý trombonista, basistka a dirigent dostanou B jako best, atd. atd.

Je to divné? Je.

Najděme jiný větší vzorek, velmi populární - co tak odměny členů Poslanecké sněmovny - také se pohybují v tomto rozmezí četnosti? Je pravda, že jich je tam 200, což je větší vzorek než celý Office v montovně, ale nedělám si iluze, že to tam tak funguje.

Taky byste chtěli v takové montovně pracovat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.