Některé otázky se ale stále vracejí

3. března 2017 v 14:36 | insider
Znáte písničku od Mňágy a Žďorp: "Některé otázky už si prostě nekladu"?

Fiala tam zpívá mj. "..některé otázky se ale stále vracejí / například se stále vrací otázka…" tak mně se vrací tato otázka:

Je správné, když vám cizí člověk, vnikne násilím do bytu?Hned na začátek upozorňuji, že nabízím jen svůj velmi laický pohled, nevyznám se ani v exekučních předpisech, ani v trestním právu a nemám nic víc než to, co zprostředkovává internet a televize. Nicméně i tak mi to vrtá hlavou.

V některé (ve které to už nevím) televizi jsem slyšel, že nějaký Janota odsouzený za pokus o vraždu na 12 let ztráty svobody spáchal před nástupem trestu sebevraždu skokem z balkónu. Docela dramatické a konečné gesto, ne že ne. Byl bych to býval pustil z hlavy, kdybych kdesi nenatrefil na odkaz na Janotův blog, na jeho definitivně poslední zápis, ve kterém se vyjádřil k tomu, co se stalo a stane. Tak jsem neváhal a přečetl si to, přeci jenom na takovou četbu člověk nenatrefí každý den.

Ten člověk tam vypočítává kolik odvádí státu, když pracuje, kolik by odvedl, kdyby pracoval a nebyl v base 12 let a kolik by to poplatníky stálo, kdyby v té base těch 12 let byl atd., to mně až tak nezaujalo, to je spíš zajímavý popis celého incidentu - z pohledu pachatele. Na internetu jsem našel několik podobných verzí, nikde ale nebyla žádná, která by tuto verzi vyloženě popírala, takže předpokládejme, že se to tak nějak víceméně stalo.

Janota přišel po noční domů a šel spát. A protože dluží kdovíkomu a kdovíkolik, tak na něj po ránu přišli dva exekutoři. Když se na něj nedozvonili a nedobouchali, jali se otevírat dveře od bytu a vstoupili. Janota se probudil, vytáhl legálně drženou pistoli a na oba muže ve dveřích namířil, ti utekli. Pak se pachatel zamkl v pokoji, načež se jedna osoba vrátila a tropila za dveřmi hluk, takže Janota vystřelil, jak tvrdí ne v úmyslu zabít. Netrefil. V blogu píše, že střelil spíše do levé části dveří a neznámou osobu že slyšel spíše zprava, takže asi proto. Pak exekutor opět utekl, posléze se přiřítila čacká policie s vrtulníkem a vyjednavačem, a Janota se klidně a bez protestů vzdal a nechal zajistit. Technici provedli svou práci se zajištěním stop, pachatel strávil noc v cele předběžného zadržení a na druhý den byl propuštěn.

No a pak dostal u soudu 12 let natvrdo. A pak skočil z okna.

Takže se vraťme k otázce ze začátku:

Je správné, když vám cizí člověk, vnikne násilím do bytu?

Odpověď "ANO" platí, pokud je to policista, hasič nebo jiný záchranář, řekl bych.

A i když je exekutor úřední osobou, tak dle mého nedůležitého názoru je v tomto případě správná odpověď: "NE není to správně, takový člověk nemůže vniknout do cizího bytu."

To by se nám taky mohla do bytu násilím vpravit třeba úřednice z MÚ nebo ze sociálky, to je taky úřední osoba, ne? A pracovník odečítající stav vodoměru nebo plynoměru taky může?

Tak co, pletu se? Je exekutor to samé jako policie nebo hasič? Hrozí při exekuci bezprostřední nebezpečí, že je třeba nezbytně nutné násilím vnikat do cizího bytu? No při jakémkoli násilném vnikání do cizího bytu nebezpečí určitě hrozí, jenže těm, co vnikají - logicky. Koneckonců pokud zloděj leze neoprávněně do cizího bytu, tak to riziko na sebe bere, že ano.

A přiznejme si, pokud se někdo při bouchání na dveře sebehlasitěji prohlašuje za exekutora, tak není nikde řečeno, že to exekutor opravdu je. Naletíte, otevřete a rádoby exekutor vás vezme přes šišku a až se přiřítí vrtulník a zásahovka, tak budete v lepším případě potlučený, v horším případě pod drnem. Samozřejmě přeháním, nebojte se, zásahovka nepřijede a ani vrtulník nebude…

"..některé otázky se ale stále vracejí / například se stále vrací otázka…"

Proč nevnikali exekutoři do bytu s asistencí policie?

"..některé otázky se ale stále vracejí / například se stále vrací otázka…"

Proč shledal soud jejich postup za přijatelný a postup obrany vlastního majetku posoudil za pokus o vraždu s horní hranicí 15 let natvrdo?

"..některé otázky se ale stále vracejí / například se stále vrací otázka…"

Mám se začít bát, když někdo za bílého dne rozkopne moje dveře, že za určitých okolností to budu já, kdo pak půjde do žaláře?

"..některé otázky se ale stále vracejí / například se stále vrací otázka…"

Dělám někde ve svém uvažování chybu?

"..některé otázky se ale stále vracejí / například se stále vrací otázka…"

Připadne vám to normální?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.