A loď se potápí…

8. prosince 2015 v 15:23 | insider |  Pohybové postřehy
Doufej v nejlepší a očekávej nejhorší (Stephen King, Temná věž III: Pustiny)

Už jsem tu dlouho nic nenapsal, nějak jsem to svoje internetové místečko zanedbával, ne že ne…

Ne že by se nic nedělo, naopak, je toho spousta, co by se dalo komentovat, ale nějak na mně padla podzimní deprese a únava… Ale nebojte se, to se spraví, protože uprchlíci stále prchají, policie stále stíhá, Zeman stále míří do Číny, … a Baníček pořád prohrává…

Pokud jste se těšili na něco vtipného nebo duchaplného, zklamu vás. Původně jsem ani neměl v úmyslu se tu ještě k Baníku vyjadřovat, protože mě situace kolem něj vůbec nenaplňuje optimismem.
Ale když se situace tak dramaticky změnila, když všemi chachary oblíbený pan Šafarčík totiž vyhlásil, že od nového roku už nebude v čele představenstva, tak jsem se holt neudržel.

Ne že by nebylo pozdě.Jak jsem tu minule pobrblal autorům odbytého grafu z idnes.cz, kde byl vidět "progres" baníkovců v ligové tabulce, tak aktuální graf není graficky o moc lepší, přitom je to tak snadné udělat tlustou čáru úplně dole, prakticky bez výkyvu nahoru (dolů už to nejde) …Pan Šafarčík sice v listopadu 2015 prohlásil: "Nic nevzdáváme a nepanikaříme. Mobilizujeme všechny vnitřní i vnější zdroje, hledáme spojence. Chystáme razantní posílení klubu na všech frontách. To znamená na hřišti, na poli manažerském a také na poli akcionářském." To by nebylo ani tak zajímavé, protože tyhle řeči vedení Baníku omílá co půl roku. Mnohem zajímavější je dle mého názoru tento výrok: "Od samého začátku se víc než za majitele Baníku považuji za jeho krizového manažera, jehož posláním bylo klub zachránit a vytáhnout z nejhorší krize. To se povedlo." No to se opravdu povedlo!

Zvlášť když to srovnáme se Šafarčíkovými slovy na tiskové konferenci v prosinci 2014 (při výměně trenéra po té, co dostal FCB na páté místo podzimní tabulky) - on totiž řekl, že Baník se nadále drží svého dlouhodobého cíle a do dvou let chce hrát evropský pohár. "Proto máme jistou obavu, že kdyby nedošlo ke změně, reálně by hrozilo, že Baník nebude v jarní části sezony schopen navázat na bodové zisky z podzimu a ani na dlouhodobé cíle. Celkový herní koncept týmu v základních herních parametrech silně pokulhává." HMMMMMM.

Ale aby bylo jasno, dodal, že: "Pokud přijde opravdu mimořádná nabídka na hráče ze zahraničí, anebo někdo z klubů využije výstupní klauzule, to jsou jediné dva momenty, kdy teď v zimě někdo může odejít. Ale žádná konkrétní nabídka teď na stole neleží."

A proto odešel v průběhu jara 2015 Baránek, Greguš, Frydrych, Stonati a v létě i Baroš. A vlastně i v zimě dosazený, v létě vyhozený trenér. Asi se herní koncept nezlepšil. A co se týče "příchodů" v létě, tak se koncept nejen že nezlepšil, ba co hůř, rapidně zhoršil… tedy usuzuji tak dle výsledků…

Srovnejte vše s tvrzením z července 2015:
"Chceme stabilizovat a normalizovat situaci v klubu. V zimě jsme se o něco pokusili, dneska za to schytáváme kritiku. Výsledek byl špatný a my se vracíme k tomu, o co se snažíme od roku 2012 - aby klub hrál důstojnou roli v lize a nezadlužoval se," řekl na tiskové konferenci člen představenstva Matouš Hába.

Chceme stabilizovat? Vždyť klub byl dle slov pana Šafarčíka stabilizovaný už několikrát? Stabilizovaný znamená tedy nově toto?

"Tolik ran, které Baník na finanční úrovni v letošním roce utržil, by zamávalo s většinou prvoligových klubů. Na jedné straně jsme pocítili jistou změnu sportovní politiky města. Zvýšením nákladů na provoz sportovních zařízení, a my užíváme Bazaly a Městský stadion ve Vítkovicích, a pak také změnou priorit z hlediska dotací a snížením dotačních titulů. Částečně nás postihly i výpadky některých sponzorů. Navíc jsme museli v rámci několika soudních kauz alokovat nemalé finanční zdroje, které máme uložené v soudních úschovách. Takto nám vypadlo zhruba 40 milionů korun plánovaných příjmů. To všechno se nám povedlo bez větších problémů ustát, ale i za cenu horších výsledků A týmu."

Frází: "Za cenu horších výsledků A týmu", je třeba vidět toto: "Hrajeme o záchranu, taková je realita, to si musíme přiznat," vysvětluje trenér Korytář.

Listopad 2015, opět Šafarčík o jednání s případným strategickým partnerem: "Jednání probíhají a jsou intenzivní. Do konce kalendářního roku se rozhodne, jak dopadnou."

A Baník dál prohrává…

Trenér v prosinci 2015 odpovídá na otázku ohledně záchrany v lize: "To asi už ne. Bodový odstup je moc velký. Ve fotbale, stejně jako v životě, je sice všechno možné, ale spíše bych se soustředil na stabilizaci týmu, na to budování kádru do dalších sezon. Ale to je můj názor."

Deprese už nemůže být horší.

A teď najednou: "Petr Šafarčík nebude již dále vykonávat funkci předsedy představenstva. Toto bude oficiálně potvrzeno na nejbližší valné hromadě, která se bude konat po Novém roce," řekl ČTK mluvčí klubu Tomáš Svoboda.

Jak se to říká o těch drobných hlodavcích, opouštějících potápějící se bárku?

Všechna média papouškují pořád tu stejnou zprávu, že Šafarčík už několik týdnů jedná o vstupu do vlastnických struktur s podnikatelem v autodopravě Brabcem. Ten je zřejmě jediným vážným zájemcem o nákup akcií Baníku. Transakce podle zákulisních informací zatím nebyla uzavřena, obě strany by měly znovu jednat v tomto týdnu. Klub průběh jednání odmítl jakkoliv komentovat.

Zkusil jsem naťuknout v Google všechny Brabce z Havířova, ale moc konkrétních informací tam není. Nevíte náhodou někdo, v jaké že to dopravě úspěšně podniká? V ČSAD Havířov? Tak to musí mít bokem ještě nějakou výnosnou taxislužbu, ne? Pro Nošovice ale jezdí CHB, tak nevím nevím…

Už chápete, proč jsem umístil ten podtitulek nahoře?

P.S: Natočí jedna z našich celoplošných komerčních televizí některý díl zábavného reality pořadu "Ano, trenére!" s Franzem Strakou v hlavní roli i z Ostravy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.