Čtěme pečlivě směrnice

5. března 2015 v 14:11 | insider |  Firemní postřehy
Každý systém (tudíž i život nebo třeba svět nebo třeba vesmír například) směřuje nezadržitelně od stavu uspořádanosti ke stavu neuspořádanosti. A je jedno, jak moc se snažíte, aby tomu tak nebylo. Maximálně se vám podaří tento trend zpomalit. Ale držím palce všem, kteří se o to snaží.

Ve velkých nadnárodních společnostech tomu není jinak. I zde jsou lidé, kteří se snaží svou činností alespoň na chvíli přibrzdit příchod chaosu. Například tím, že vydávají různé směrnice. Ukázku už jsme tu měli - zde.

Bohužel nesmrtelný problém způsobující silnou schizofrenickou reakci stále existuje - dbá se na to, aby byl správně zvolen typ a velikost písma, rámečky, barvičky, okraje... a na obsah tak nějak už nedojde. Koneckonců kdo by to četl, když to tak hezky vypadá, že?


Podívejme se na první odstavec, ten bude pro dnešek bohatě stačit.


První zvláštnost, druhá věta - "... se uskladňují výrobní materiál, dílce od dodavatelů..." Něco jako shoda předmětu s přísudkem? Tak buď tam napíšu "... se uskladňují výrobní materiály a dílce..." anebo "... se uskladňuje výrobní materiál a dílce..." Ápropos "dílce" - nic proti archaismům, ale vazba "dílce od dodavatelů" je přinejmenším divná. Tož kdyby se jednalo o stavební firmu a mluvilo se zde o dílcích na plot nebo na podlahu či střechu, no budiž, ale jsem si jist, že tahle směrnice v automotive o plochých dílech nemluví.

Věta pátá: "... pohybují se tady operátoři, kteří mají na starosti vykládku materiálů z kamionů a vstupní kontrola." Čili shrňme si to - pohybují se tam lidé, kteří něco vykládají, a pak něco zvané "vstupní kontrola". Jak to vypadá? Má to nohy, ruce, kolečka? Jak se pohybuje kontrola? Má to nohy? Ruce? Kolečka?

Věta šestá: "... ve venkovním prostoru na manipulační rampě rampách." No stane se, rampy tam jsou dvě, jenže jedna je furt pokažená, tak co tam napíšeme? No oboje, pro jistotu.

Věta devátá, velmi vtipná: "prostor je chráněn systémem sprinterů." Tady přesně zapracoval ten opravovač, předpokládám, že když se mluví o požárních nebezpečích, tak tam měly být "sprinklery". Takhle tu bude v případě požáru běhat nějaký Usain Bolt tak rychle, až vypumpuje vzduch z hořícího objektu a bez vzduchu nemůže oheň, co? No hořet, správně. A přitom stačilo si to po sobě přečíst...

Věta desátá: "V hale jsou dva vestavky." Tak abyste věděli, vestavek je zpravidla taková ta bouda uvnitř skladu, kde sedí mistr. Ano, taková ta budka, co v ní na konci filmu Marečku, podejte mi pero! trůní Jiří Sovák (a co se do ní cpal Hujer). Musím autora pochválit za širokou slovní zásobu, já například slovo "vestavek" nepoužívám nikdy, kloubouk tedy dolů.

A věta poslední, nebo předposlední, chcete-li, je tam nejasnost vzniklá patrně chybným použitím tečky místo čárky jako oddělovníku. "Ve druhém vestavku je umístěno sociální zařízení s přívodem plynu, a je samostatným požárním úsekem." Vrtá mi hlavou, co tím chtěl autor naznačit, když napsal: "sociální zařízení s přívodem plynu". Že by se nejednalo v tomto případě o obvyklé WC (water closet), ale GC (gas closet)? K čemu je na záchodě přívod plynu, když si tam zpravidla svůj plyn člověk donese sám? Nebo mají plyn v šatnách? Proboha, to zní opravdu neuvěřitelně, přesně jako za války v koncentrácích. Ale ano, dělám si legraci, samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby autor napsal např. toto: ""Ve druhém vestavku je umístěno sociální zařízení, a také přívod (nebo ještě lépe uzávěr, protože o ten zřejmě jde) plynu, a vestavek je samostatným požárním úsekem."

Zvláštní na zbytku dokumentu je, že podobné zábavnosti se tam již nevyskytují, jelikož se jedná o text, který je univerzální (protože vypočítává hořlaviny a zákonné požadavky atp.), tak lze usoudit, že právě jen ten první odstavec je originální tvorba a že i autor je originál.

Nebo se pletu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 skalijowa skalijowa | 5. března 2015 v 14:31 | Reagovat

Systém sprinterů je dokonalý! Vidím to nějak takhle:http://goo.gl/6kEk7M 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.