V jednom pytli

28. ledna 2015 v 16:28 | insider |  Nemístné postřehy
Tak jsem se se svým předchozím článkem o tom, zda být nebo nebýt Charlie, dostal do jednoho společného pytle s fotbalovými chuligány. Ale nebojte se, ne jen já, ale třeba i někteří hokejoví fanoušci tam jsou. A pokud dočtete tento článek, kde bych se rád rozhořčil nad tím, že v tom pytli jsem, a budete se mnou souhlasit, tak v tom pytli budete taky.

Kdo nás tedy do toho pytle hodil? No naše veřejnoprávní televize, kdo jiný.


Celé to začalo stížností trenéra futsalového klubu Benago ze Zruče nad Sázavou. Trenéra, který je původem z Kosova (a který je muslim), velmi pobouřila provokace ze strany fanoušků Slavie, kteří vyvěsili na tribuně transparent "Islám v ČR nechceme". A protože o tom údajně vědělo i vedení Slavie, které tomu nezabránilo, požadoval omluvu. V tiskovém prohlášení na stránkách klubu prohlásil mj.: "Beru to nejen, jako provokaci na mě, moji celou rodinu, která tam byla přítomna, na mého bratra, který hrál, na klub Benago, ale i na další hráče, kteří tuto víru vyznávají (Brahimi, Ramirez, Amrani ). Každý, kdo mě za těch 23 let co žiju v Čechách zná, ví, že pocházím z Kosova, že jsem muslimem a že jsem nejen hrdý na tyto dvě věci, ale i to, že žiju v Čechách (Česko mám rád, beru to jako mým stejně právoplatným domovem, kde se mi narodily všechny 3 děti), plně respektuji a ctím, vše co se má a že jsem větším Čechem než někteří, co se tady narodí a je jim úplně jedno co se tady děje." Je jasné, že slávisti to udělali schválně, protože vyvěšovat takový plakát třeba na zápase s Chrudimí by se nejspíš minul účinkem. Trenér Benaga má tezi, že : " … do sportu víra, politika a národnost nepatří."

Bohužel je trenér na omylu. Jak je to dávno, co některé státy bojkotovaly různé sportovní akce (Američané olympiádu v Moskvě, socialistický blok pro změnu olympiádu v LA), to nebyla politika? A proč dodnes v některých státech zakazují svým sportovcům závodit např. se závodníky z Izraele? Nejsou to zrovna státy, v nichž převažuje muslimské náboženství? Není toto jasné směšování politiky a sportu? Jen doufám, že tyhle zákazy trenéra Benaga pobuřují stejně jako transparent "Islám v ČR nechceme". No omluvy se od slávistického vedení dočkal, ne že ne.

Ale to by nebylo ještě tak nejhorší. V sobotu 24.1.2015 (omluvte mně, ale nechtělo se mi tu reportáž na internetu hledat) jsem shlédl českotelevizní večerní zprávy. Kde se mj. mluvilo o tom, že se tyhle "urážky" objevují častěji a ukázali tam i tento obrázek z jednoho extraligového hokejového utkání.
Že to prý muslimy hluboce uráží a že by se tomu měli pořadatelé věnovat, případně tyto transparenty strhávat, a fanoušky nevpouštět na stadion. Hmmm, vzhledem k tomu, jaké možnosti pořadatelé mají, tak jsou rádi, že nevpustí do hlediště maximálně tak podnapilé osoby.

Nevíte někdo náhodou, zda se Česká televize věnovala ve speciální reportáži v hlavní večerních zprávách tomu, že na fotbalových stadionech se fanoušci častují pokřiky "Jude Slavie", Zkurvená Sparta" a "Smrt Baníku a "polští Židi" a tak? Pochybuju.

Na oněch transparentech není jediná cílená urážka, je tam jen názor, že tu něco nechceme. Není tam napsáno, že někoho nebo něco nenávidíme, není tam napsáno, že přejeme někomu smrt, nic takového tam není. Není tam výhrůžka, není tam sprosté slovo, není tam ani nějaký ošklivý obrázek.

A teď ten pytel - aby to mělo úplnou pointu, zamíchala milá televize do obrázků pod komentář záběry z řádění bezmozků na Bazalech, jak tam onehdá házeli sedačkami a rvali plot. Sorry, ale zrovna těmhle o hesla vůbec nešlo. A pokud tím chtěla televize naznačit, že vyvěšování transparentů je stejné jako házení cizím majetkem a rvačky s fanoušky soupeře, tak je buď blbá nebo zmanipulovaná. Co myslíte vy?

Pokud mají pořadatelé ve svých pravidlech výslovně napsáno, že zakazují politické transparenty, budiž, mohou ta prohlášení sundávat, ale řešit to v televizi na celostátní úrovni, tož to je dost dobré. Kdoví jestli teď už nešrotuje v hlavě nějakého poslance návrh na zákaz nošení politických transparentů. Nejprve zákaz na nošení do hledišť, pak na nošení politických hesel po ulicích, a nakonec na zákaz takové urážlivé myšlenky vůbec mít, případně je hájit. Začne to pokutami a skončí vězením.

Byl by stejný poprask v televizi, kdyby někdo vyvěsil transparent "judaismus tu nechceme"? Pochybuju. Pokud by se tedy neozval někdo z židovské obce, ale bojím se, že zrovna judaisti si v našem sportu tolik navenek neprojevují a hned tak něco je nerozhází. Nehledě na to, že by si to spousta lidí spletla s judisty.

Takže na závěr: pokud vyvěsíte politický, náboženský nebo jinak urážlivý transparent, jste stejní jako chuligáni, kteří se chodí na fotbal (hokej) poprat a něco zničit. Ukazovali to v televizi, tak to musí být pravda, kapišto?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.