Lístky na hokej

26. listopadu 2014 v 16:01 | insider |  Pohybové postřehy
Jedna věc se nedá upřít - mistrovství světa v hokeji se blíží, a protože to bude po nějaké době zase šampionát v Česku, tak se někteří hokejisté vracejí ze zahraničních angažmá pomaloučku polehoučku zpátky do republikové soutěže, snad aby byli více ve hře, více na očích a měli větší šanci se do nároďáku dostat. Nic proti, fanoušek to vítá. Ale o tom jsem psát nechtěl. Dostal jsem se totiž nedávno do debaty, kde jinde než v hospodě, o cenách lístků na onen šampionát.

Řešili jsme totiž, zda jsou či nejsou drahé - jen posuďte sami.


Pro začátek by bylo asi nejlepší ve zkratce popsat systém prodeje lístků. Zatím jsou v prodeji tzv. denní balíčky, čili si koupíte lístek na celý den, přičemž máte šanci vidět tak dva až tři hokeje. Ceny lístku se liší dle toho, jestli chcete sledovat hokejisty v Praze (naše repre, Kanada, Švédi, Švýcaři, …), kde je možnost koupit si lístek 1. nebo 2. kategorie, čili jestli chcete sedět blíž nebo dál od ledové plochy anebo v Ostravě (kde hrají mj. Slováci, Rusáci, Fini a Amíci, …), kde je lístek stejné drahý jako lístek 1. kategorie v Praze. Číselně je to asi tak, že nejlevnější lístek druhé kategorie (jen v Praze a na jeden zápas) přijde návštěvníka na 190 korun, nejdražší 1140 na zápas. Dle cen 1. kategorie v Praze a Ostravě je nejlevnější zápas k mání za 270, nejdražší za 1490 Kč. To jsou ale jen kalkulované ceny, protože nezapomínejme, že zatím si můžete koupit jen balíček, což znamená, že ve skutečnosti vás nejdražší balíček dvou zápasů v Ostravě, kdy hrají jeden svůj zápas Slováci a jeden Rusové, vyjde na zanedbatelných 2980 Kč (jakože dvakrát 1490). V Praze ve druhé kategorii sezení vyjde nejdražší balíček na 2280 Kč, ten sám balíček v první kategorii už vyjde opět na 2980 korun, ale je šance, že v tom už bude aspoň jeden zápas české reprezentace. No nevemte s sebou kluka na hokej, vždyť šestilitr za dva lupeny není zas až tak problém, jednou holt nezaplatíte nájem a máte na hokej! Akorát se nesnažte myslet na to, že budete chtít na hokeji něco pít, jíst a zajít si na záchod.

A to jsme pořád ještě u zápasů v základních skupinách…

Cena na čtvrtfinále v Ostravě a na 1. kategorii v Praze za balíček dvou zápasů vyšplhala na 5980 korun, v druhé kategorii "jen" na 4780. Balíček dvou semifinálových zápasů hraných jen v Praze by vás stál 9380 Kč (2. kat.) a 11580 v kategorii 1. A finále? Kategorie 2. je k mání za 11480 a kategorie 1. za 14380 korun…

I když je zájem údajně obrovský - pravda, po lístcích na zápasy české reprezentace se jen zaprášilo - stále ještě nějaké lístky jsou. Že by to s těmi chudými Čechy nebylo zas až tak horké, když si můžeme dovolit kupovat tak drahé lístky? Anebo čekají někteří, až se cena vyšplhá výš, třeba když bude česká repre vyhrávat, a pak budou prodávat?

Přestože O2 arena má kapacitu 17.500 a ČEZ Aréna 9400 diváků, do prodeje zatím jde daleko méně vstupenek. Zástupce hokejového svazu řekl, že: "V Praze prodáváme kolem 13 tisíc vstupenek a v Ostravě těsně pod šest tisíc vstupenek."

Údajně je k dispozici ještě přes 55 tisíc lístků (skoro 25 tisíc v Ostravě a 31 tisíc v Praze), což při celkovém počtu přes 315 tisíc lístků (cca 84 tisíc Ostrava a cca 234 tisíc Praha) dělá v Ostravě skoro 30 procent a v Praze cca 15 volných vstupenek. V Ostravě zájem třeba není o balíček za 1580 Kč na dva mače Američanů a Finů s outsidery nebo na zápas Slováků s Rusy společně s utkáním Slovinsko - USA za 2980 Kč, tam je k dispozici ještě skoro polovina lístků. Podobné je to i s lístky na čtvrtfinále (to jsou ty za 5980), těch je prodáno jen něco přes 50 procent, asi si to nechce nikdo kupovat naslepo, když nevíte, kdo vlastně bude hrát… Zdá se, že Slováky jejich zápasy až tak netáhnou, zatím vyprodaný je balíček s jejich zápasem s americkými a pak ještě finskými hokejisty. Že by ta cena na ně byla příliš vysoká nebo že by fanoušci nevěřili?

V Praze jsou ještě pořád lístky třeba na balíček Švýcarsko vs Německo a Rakousko vs Francie, cena je sice nižší (2080 Kč), ale i tak asi nezajímavá. Nebo na balíček, kde je i zápas Švédska s Kanadou, za 2580 Kč, tam je prý volných ještě víc jak 30 procent lístků… Docela mě překvapuje, že na nejdražší zápasy play-off je volných už jen sotva 8 procent (čtvrtfinále 4%, semifinále 12% a finále 9%).

Anebo někteří čekají na to, co bude uvolněno v únoru, kdy bude možné uvolnění "vstupenek z blokací pro IIHF, marketingovou společnost Infront a dalších technických blokací."

Myslíte, že jsou ty ceny nějak přestřelené? Ne, kdepak, prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král k cenové politice řekl, že: "Ceny jsou výsledkem obrovské práce, srovnávání grafů…" A ještě dodává: "Museli jsme se poučit z problémů, které byly na šampionátech ve Švédsku a Finsku. Na druhou stranu nemůžeme dávat lístky za hubičku, protože ekonomika je neúprosná a náklady se pohybují okolo 400 milionů korun. Vstupné tvoří v podstatě dvě třetiny příjmů."

Další vyjádření ze svazu říká, že: "Například dnešní pojištění nás stojí přibližně patnáctinásobek toho, co jsme museli uhradit v roce 2004. Mistrovství světa je delší, týmy mají větší komfort a mají více hráčů. Už od začátku jich mají týmy pětadvacet. Všechno to musí hradit pořadatel. Rostou požadavky marketingových partnerů i Mezinárodní hokejové federace." Aha. Požadavky marketingových partnerů a federace. Jasné. Škoda že hokej není stejný jako pozemní hokej, tam si česká reprezentace musela nechat zajít chuť na cestu na mistrovství světa do Japonska, protože měli přehnané požadavky na komfort… tedy oni vlastně chtěli jen peníze na letenky, ale to je detail.

Varováním by mohl být výsledek Švédska, které spolupořádalo turnaje s Finskem v roce 2012 a 2013. "Finové vydělali velmi slušné prostředky. Švédsko je ale pro nás poučný příklad. Přepískli zvlášť první rok cenovou politiku a ani druhý rok se z toho nevyhrabali. Kdybychom tak dopadli ekonomicky my, tak by svaz zbankrotoval."

Cena vstupenek je prý pro české fanoušky příznivá ve srovnání s ostatními šampionáty v novém formátu od roku 2012, a to především díky prostředkům z veřejných zdrojů. Podařilo se sehnat prostředky z veřejných zdrojů od statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje, hlavního města Praha a také prostředky z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Když to celé nakonec bude možná výdělečné, skončí vydělané peníze ve veřejných zdrojích statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje, hlavního města Praha a ve zdrojích ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy?

Koupili byste si anebo už máte koupený lístek? Plánujete to? Přiznám se, že jsem se chtěl na nějaký hokej zajet podívat, ale teď už ne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.