Filé, kometa a feministky

21. listopadu 2014 v 14:13 | insider |  Nemístné postřehy
Často se říká, že dobrý titulek přitáhne pozornost čtenáře, myslím, že i já jsem se tu už párkrát nad svými originálními titulky rozplýval (ano, nikdo mě nepochválí tak dobře, jak se pochválím sám). Dnes to nebude jiné, titulek říká vše a přitom neříká nic, takže pokud se chcete dovědět víc, musíte číst dál.

Jen ve zkratce na úvod, jen pro doplnění to bude i o dvojskoku, 67P/Čurjumov-Gerasimenko a košili. To jsem vám toho prozradil, co?


Představte si, ne jenom NASA, CIA, Čína a Rusko vypouští družice a moduly a sondy. Existuje i ESA, což je European space agency, čili evropské vesmírné uskupení, které se zabývá výzkumem vesmíru. A tomuto sdružení (do kterého patří Česká republika) se podařil velký úspěch, když sonda Rosetta přinesla modul Philae (čti "filé") ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, kterýžto tam před pár dny víceméně úspěšně přistál. Každopádně je to první případ, kdy se podařilo lidem poslat něco ke kometě tak, aby to tam přistálo a nerozbilo se o to. Což je dobře i vzhledem k tomu, jak kosmický výzkum zmírá a dodýchává.

Když nad tím tak přemýšlím, tak je to snad teprve třetí úspěšné přistání nějakého umělého stroje ve Sluneční soustavě od dob Apolla na Měsíci (počítám totiž marsovská vozítka Sojourner, a pak společnou misi Spirit a Opportunity - pokud jsem něco opomněl, tak mě opravte). A to tedy není nic moc počet, že jo. Na to, že se dříve nebo později bude muset lidstvo z té naší modré kuličky stejně odrazit do vesmíru, ale kdoví, třeba už tu žádný humanoid nebude, až Slunce udělá puk…

Sluší se něco málo dodat k Rosettě i k Philae, jen tak pro ilustraci. Rosetta je pojmenovaná po Rosettské desce, což je známý čedičový dokument, který pomohl výrazně při luštění egyptských hieroglyfů, přičemž v egyptském Philae byla objevena ještě nějaká další deska, bohužel méně známá. Rosetta vystartovala před více n

ež 10 lety, v roce 2004, obletěla 3x Zemi a 1x Mars, aby vůbec nabrala rychlost a směr ke kometě, nalétala něco přes 6,5 miliardy kilometrů (cca 44ti násobek vzdálenosti Země - Slunce), její signál k nám letí ze vzdálenosti 510 milionu kilometrů asi 28 minut a 20 sekund. Proč jsem psal, že víceméně úspěšně a o dvojskoku?
Protože modul nepřistál hladce, bohužel se od povrchu komety dvakrát odrazil a dopadl na jiné místo a navíc do stínu, takže v době, kdy tento článek čtete, jsou baterie Philae vybity a modul už v podstatě nepremáva.


Tolik k sondě, stejně si nejsem jist, nakolik jste moje ctěné čtenářstvo zvědavé na kosmos.

Teď k těm v titulku slibovaným ženským resp. k feministkám. Jeden z členů ESA týmu, Dr. M. Taylor měl na sobě při rozhovoru o přistání modulu Philae oblečenou havajskou (nebo bowlingovou?) košili.
Košile, co na tom, řeknete si. Jenže na té košili byly obrázky tzv. "pin-up girls". Pokud jste sběhlí v angličtině nebo ve fotografování (nebo v módě), tak asi víte, co to je. Já si to musel vygůglovat. Pin-up girl nebo pin-up model je zpravidla modelka, která pózuje na atraktivně vypadajících fotografiích (nejčastěji zobrazována na plakátech nebo na stránkách nástěnných kalendářů). A protože taková dívka nemá za cíl prezentovat uměleckou myšlenku, ale má propagovat zboží, případně působit jako atraktivní sex symbol zajímavý pro co nejširší masu konzumentů, zpravidla mužů, tak byl průšvih na světě. A jéje. Ojojoj. Auvajs. Taková košile je totiž urážka žen pracujících v kosmickém průmyslu, všech vědkyň a žen obecně, abyste věděli.

Nechci vypadat jako někdo, kdo ženy diskriminuje nebo tuto diskriminaci schvaluje. Ale nezlobte se na mně, co tím ta bytost ženského pohlaví, která celý problém rozňahňala na Twitteru, sledovala? O co jí šlo? A o co jde těm, co se v tom furt nimrají? Američanky závidí evropanům úspěch, protože jim jejich americké mužské protějšky plakaly na rameni?

Jen jestli nebude ta baba asi stejně tak inteligentní jako jiná bytost téhož pohlaví z Česka, která se prezentuje na stránkách feministky.com. Jen pro ilustraci, tady je citace z jednoho článku o zmrzlině: "Zmrzlina a nanuky by měli být zakázány prodávat. Je dokázáno, že muži je lížou jen tehdy, kdy mají chuť na ženu a přejí si olizovat její vulvu. Pakliže potkáte muže, kerý líže zmrzlinu a kouká přitom na vás, tak je tu vcelku velká šance, že si zrovna představuje, že vám strká ten svůj studenej jazyk do zapovězených míst. Jedná se o podprahovou reklamu a ta je jak víme zakázaná. Snaží se nám vnutit náladu dělat podobné věci a pokud možno právě s ním. Nejhorší riziko vzniká, když líže růžovou zmrzlinu. Ženy slabších povah, částečně ovlivněné muži jsou k tomuto druhu reklamy velice náchylné a hrozí, že se spustí špatným směrem. Často ji nechávají stékat po kornoutku, aby tomu divadýlku dodali punc vlhké vulvy či tekoucího spermatu chcete-li. Muži by měl být nanuk z ruky bez náhrady vyražen!"

Dámy, slečny, paní, ženy obecně, řekněte mi - je toto normální?

Dr. Taylor se pak v slzách omlouval na jakési následné tiskové konferenci, ale škoda již byla napáchána, a co nevidět nás čeká evropská směrnice, která bude s okamžitou platností zakazovat nosit trička s jakýmkoli obrázkem nebo nápisem, protože nikdy nevíte, na koho kde narazíte a koho to urazí. Jediný povolený bude Che Guevara, a to jen proto, že EU je levičácký podnik, a jako takový levicové revolucionáře povoluje. Jo a ještě trika s obrázky Fidela Castra, Mao Ce Tunga, Lenina a Obamy, na ty jsem zapomněl. Ostatní včetně motivů UFO, Hello Kitty či Star Wars budou skartovány, vyjma triček s Michaelem Jacksonem, ta budou povolena nosit obrázkem dovnitř...

Nevadí těm protikošiláčům některé jiné celerbrity, které si z vystavovavání svého zadku na internetu udělaly byznys? Třeba ta Kardašijanka? Nebo ta Pařížská Hotelovka?

Co vy na to? Budeme na protest nosit trika s obrázkem sondy Rosetta? Nebo alespoň s Kurtem Cobainem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.