Nerušte skřítky!

16. září 2014 v 15:38 | insider
Natrefil jsem na tenhle článek někdy během letní sezóny a nějak na něj zapomněl. Ale tak nějak se mi připomněl v souvislosti s povedenou nepovedenou taškařicí ohledně dálnice D1 (D47) okolo Ostravy, a tak jsem si řekl, že by možná stál za připomínku do sem.


Nebudu celý článek citovat, tady je odkaz do internetových Lidovek (zde), ve zkratce v něm jde o to, že Islanďané údajně překládají silnici kvůli elfům, kolem jejichž skaliska měla cesta vést. Nedalo mi to a snažil jsem se dohledat něco víc. Jako vždy, něco pravda je a něco není.

Základní problém nejsou elfové, ale 8000 let staré lávové pole Gálgahraun, které měla cesta přetnout a poškodit. Což je vzhledem k přitažlivosti krajiny škoda. Navíc když je kousek odtud největší islandská městská aglomerace, totiž hlavní město Reykjavík. A tady je druhá strana mince, cesta by totiž měla spojovat městečko Álftanes na stejnojmenném poloostrově právě s hlavním městem, přičemž by měla zdesateronásobit kapacitu současné cesty, která je díky bezohledné jízdě zlých řidičů považována za nebezpečnou. Škarohlídi tvrdí, že hlavním důvodem je existence prezidentské residence na tomto poloostrově, no budiž. Jenže jiné řešení, jako třeba tunel, tož to by bylo o dost dražší, ne že ne.

Protestující Islanďané se střetli s policí, poškozovali stavební stroje, prostě občanská neposlušnost, nic světoborného, v říjnu 2013 jakýsi městský výbor v Garðabæru protesty zamítl a začalo se stavět. Nicméně protestů neubývalo a islandský Nejvyšší soud stavbu v prosinci pozastavil, bohužel jsem nenašel vyjádření proč a jak to zdůvodnil (islandský soud má stránky jen v islandštině, ale to je normální, český nejvyšší taky v angličtině nic moc)

To, že Islanďani teď vypadají jako děti, které věří na skřítky, poté způsobila jakási místní vědma, která údajně komunikuje s elfy a které tisk (pochopitelně) dopřál pozornost - šlo totiž o jakýsi elfí chrám - rozuměj 12 stop vysokou skálu, která zavazela v cestě a kteréžto narušení nebo zničení by se mohlo elfům nelíbit a to by mohlo způsobit jisté potíže. Je pravda, že když se turista podívá na islandskou krajinu, tak se dá pochopit, že mají k tomu svému folklóru blíž než třeba Američané, nehledě na to, že právě na turisty je elfování zaměřeno, ne že ne.

A pak si toho najednou všimla BBC, v polovině roku to vyšlo v jakémsi jejich magazínu (zde), a pak se na to nabalily i různé jiné pofiderní weby (jeden z nich ve výčtu mystických bytostí zmínil i Golema), no a nakonec i ty Lidovky.

Nejnovější vyjádření zklamaných protestantů naleznete zde, pro ty, kterým se to nechce číst (i pro to, že je to celé anglicky) - nejdůležitější věcí je smutné konstatování, že škoda již byla způsobena, stavba probíhá, dokončena by měla být v roce 2016. Další bizarní věcí, přesně podle hesla "vlk se nažral a cesta se dál staví", je fakt, že stavbaři ustoupili a pomocí jeřábu přenesli ten elfí chrám (samozřejmě až poté, co jakýsi Ragnheiður pohovořil s Elfy a upozornil je na plánovaný přesun, takže žádný nepřišel k úrazu, doufejme) někam jinam. To, že lávové pole se změní na dvě lávová políčka zasypaná náspy, to už je vedlejší. No nemají to tam skvělé radní, no nevolili byste je znovu?

Tady je jen pro vaši informaci mapa, kde to skalisko stálo a kam ho přesunuli, to netuším.

Ale proč jsem se o tom vlastně zmiňoval? No přece v souvislosti s problémy naší dálnice uvedené na začátku, s problémy s podložím, materiál použitý na stavbu byl schválený, přitom je, jak se zdá ze zvlněné dálnice, nevhodný, ovšem kdo ho schválil, to se raději nikde nedočtete, a o tom jak byla stavba kontrolována, tak o tom už vůbec raději ani slovo… A nejnověji i s problémy s mosty, které jsou nebezpečné a rezaví (zpráva třeba zde), i když vlastně nerezaví (web na obranu D47 zde), protože použitá ocel byla speciální, i když stála zrovna méně, ovšem kdoví kdo a za kolik a komu a co prodal...

Jenže co když se chyba stala úplně, ale úplně někde jinde? Co když stavbaři nebo projektanti nedali pozor a při stavění dálnice narušili prostor místním permoníkům? Třeba měli skřítci kovkopi nějakou bohoslužbu a při tom jim nad hlavama burácely tatrovky s hlínou… Nebo co když jim dálnice přeťala nějakou migrační trasu? Klidně se mohlo stát, že nějaký neopatrný bagrista zasypal nějakého důležitého permoníčka a teď se malý národ zlobí a dělá naschvály. A to nemluvím o tom, že možná něco jedovatého prosakuje z kdovíkde a jak posbírané hlušiny, která je podkladem pro těleso dálnice, je možné, že jsou tam ti permoníci tak otrávení, že až hanba mluvit… Možná že v tomto případě by bylo lepší se (společně s Tomášem Klusem) neptat "za co, panebože, za co?", ale "za co, permoníci, za co?"…

P.S. Možná by se zdálo, že jen u nás se staví blbé dálnice, ale nebojte se, Poláci si s dumpingovými stavebníky z Číny taky užívali a užívají své…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.