Drobečky

7. srpna 2014 v 11:21 | insider
Omlouvám se, že se Insider teď nějakou dobu neozval, ale znáte to, léto, dovolená, okurková sezóna, žádná sežraná učitelka na Jadranu… Takže dnes to bude tak trochu v letním duchu, tak nějak jen pár poznámek k nesouvisejícím věcem, proberu fotbal, film a dobré úmysly a dopravu.


Jak tak probíhají ty prázdniny, tak se mi zdá, že mi leniví mozek. Protože jsem se vůbec nevyjádřil k fotbalu v Brazílii. No řekněte, nejsem nemocný? Ono už je to teď stejně passé, ale i tak si neodpustím jeden obrázek (trochu to tím skenováním ztatilo barvy, ale to nevadí):
Pro ty z vás, kteří netuší, která bije - Brazílie prohrála v semifinále s Německem ostudně 7:1… Zoufalství brazilského obránce je tak očividné… (pro znalce otázka - je to spíš David Luiz nebo Marcelo?) I branková kamera je na obrázku, a dokonce i ty všudypřítomné reklamy… Všimněte si dynamického vyjádření pohybu míče... S tím se vtírá otázka, jak by asi umělkyně graficky vyjádřila "Suarézův hryz"? Mimochodem holky ten šampionát moc nebavil, zdál se jim trochu dlouhý.

Když už tak přicházím s křížkem hodně po funuse, tak tady mám ještě jeden letitější. Konečně jsem dokoukal film Collateral (csfd zde). Že prý jsem asi deset let pozadu? No jsem, co se dá dělat. Jsem si jist, že aspoň jednou jsem ten film rozkoukal, protože některé úvodní scény mi byly povědomé. Ale střílečku na korejské diskotéce (v celém filmu vystupují jako zástupci asijské komunity Korejci, a ne zprofanovaní Číňané, asi vzhledem k americko-čínským vztahům) si nepamatuju. Vzhledem k našemu společnému vztahu (že milý čtenáři?) k tomuto etniku je tedy naprosto evidentní, že jsem ten film do konce viděl až teď. I když moje drahá polovička říká, že si nepamatuju polovinu filmů, které jsem už prý viděl. Tak nevím. Ale zpět k tomu filmu. Zdá se, že když už se rozhodnu o nějakém filmu psát, tak v něm hraje Tom Cruise. Už jsem se tu do něj jednou navezl kvůli Jacku Reacherovi (zde), ale tentokráte ho hanět nebudu, není to špatný film, chvílemi je pravda trošku předvídatelný, chvílemi trochu pomalý, a ten konec… No Luc Besson by to nejspíš vyřešil jinak, ale to by asi americké mainstreamové publikum nezkouslo. Jinak to ale celkem ušlo. Hlavně ty kecy v taxíku. Mimochodem celý film jsem uvažoval, co je to za černého herce, který řídil ten taxík. A až na konci mi došlo, že je to Django alias Jamie Foxx. Neříkal jsem na začátku, že mi leniví mozek? Stáhl jsem si soundtrack, ale ještě jsem ho neslyšel.

Kopřivnice bude mít svůj první semafor! Tedy ona už ho má, ale zatím nesvítí. Už si toho všimla i mladší dcera. Server koprivnice.cz říká, že: "Náklady na úpravy přechodu přesáhnou 800 tisíc korun, přičemž zhruba 680 tisíc pokryje dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko." Osobně jsem opravdu zvědav, jak tento semafor přispěje ke zlepšení dopravní situace ve městě. A jelikož jsem skeptik, tak myslím, že ani trochu. Spíš naopak.

Počítejte se mnou - dle mapy je vzdálenost od kruhového objezdu k přechodu 61 metrů (viz obr).

Berme jako standartní auto Oktáfku - ta má délku (její druhá generace) cca 4,5 metru. Když připočtu "bezpečnou" vzdálenost při zastavení půl metru před a půl metru za autem, dostávám se na 5,5 metru. Znamená to, že se tam od kruhového objezdu za sebe napasuje maximálně 11 aut. Další už stojí na kruháči. A teď autobus, Kopr sice nemá klasickou emhádé, ale i tak tam busy jezdívají. Při specifikaci průměrného autobusu jsem vyšel z údajů na wikipediji, kde se uvádí délka cca 12 metrů, plus opět půlmetr vpředu a vzadu. Čili autobusy se tam nasáčkují maximálně čtyři. Což tam sice nikdy najednou nebude, ale když vezmete jeden autobus, tak na auta zbyde 48 metrů, a to už dělá sotva osm aut. Zdá se to dost? Ti, co v Kopru někdy chvíli byli, tak potvrdí, jaký je ve skutečnosti na této hlavní kopřivnické ulici provoz, na kruháči se sbíhají trasy z Příbora i z NJ, a někdy je problém přejít. I když zrovna na onom inkriminovaném nyní osemaforovaném přechodu se místní řidiči už dávno naučili dávat přednost. Když už chtěla radnice utratit peníze za semafor, měla ho umístit o 280 metrů dál po směru na Štramberk, hodně lidí (i dost dětí) tam přechází přes cestu, když jdou do nebo ze školy nebo do házenkářské haly… A velká část aut, které projedou přes přechod u spořky, přejedou i tento přechod…

Ve zprávě se dále říká: "Semafor bude usměrňovat pohyb chodců a automobilů hlavně v dopravních špičkách. Provoz jím bude řízen v časových intervalech, aby se v centru nevytvářely kolony." Na ty časové intervaly jsem opravdu zvědav. Na časovou prodlevu (zatím) neexistuje norma. Takže pokud bude třeba minutu pro auta svítit červená, plus nějaká prodleva na žlutou a pro chodce odcházející z přechodu, co myslíte, že se po ony dvě minuty bude dít? Kruháč bude zasekaný jak CYP, ne že ne. Doprava se sice zklidní, ale řidiči určitě ne, ale ti nejsou důležití. Trendy totiž je, že auta ve městě nechceme, neni-liž pravda? A jako takové je třeba je z měst vytlačit, že? Vidím to tak, že už nebudu parkovat u pekárny, ale raději až u supermarketu za městem, a budu chodit pěšky… Co na tom, že budu muset ráno vstávat bratru o 15-20 minut dřív, ale o mé pohodlí tu totiž vůbec nejde, jedinec není důležitý, hlavní je zájem celku.

Víte, jak se odměňují dobré úmysly? V úterý jsem přijel z práce, zatočím do naší ulice, a uvažuju v duchu: zítra ráno asi půjdu holkám pro něco do pekárny, zaparkuju tedy před pekárnou. Budu to sice mít o fous dál ráno, ale to nevadí. Pak se ptám doma, co chcou koupit na středeční snídani - a ony že nic, že chtěji cini minnies (nebo jak se to píše). No tak nic, říkám si, to jsem mohl dojet až před barák. A pak jdu ve středu ráno k autu a už z dálky vidím v ulici stát multikáru, u ní tří týpky v oranžových vestách a už je mi jasné, před kterým autem ta kára asi stojí. Ano, hádáte taktéž správně, přímo před mým. Takže jsem došel k autu, chvíli koukal na ony chlápky, oni na mně, pak se teda rozhodli, že s tou multikárou pohnou, no koneckonců, co jim zbývalo… Co z toho plyne? Vykašlete se na snídani a zaparkujte tam, kde je zrovna místo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.