Bojkot

21. srpna 2014 v 14:58 | insider |  Pohybové postřehy
Už jsem tu dlouho nevěnoval baníkovským záležitostem, ne že ne. A to je chyba. Bylo by krásné, kdybych se tu pustil do chvalozpěvů ohledně vítězství FCB na Spartě, ale tentokráte se budu věnovat bojkotu. Fans FCB se totiž rozhodli bojkotovat domácí zápasy, proč - k tomu se dostanu. Jen na okraj - rád bych napsal, že se v pátek na nejbližší zápas - se Zbrojovkou Brno - nepůjdu podívat kvůli tomu, že jsem se připojil k bojkotu, ale proto to bohužel nebude. Tedy ne že bych s bojkotem nesouhlasil, ale nedovolí mi to pracovní povinnosti. Toť vše na úvod.


Po "zábavném" březnovém večeru (kterému jsem se věnoval zde) se stalo to, co se dalo čekat - FAČR nařídil a samotný Baník zavedl adresný ticketing, jak tomu říkají - prostě koupě lístku buď s kartou FCB nebo na občanku. Až potud je všechno v podstatě v pohodě.

Zde je souhrn za jakých okolností jsou fanoušci ochotni bojkot ukončit:
1) Až si budeme moci pořídit permanentku za podmínek, které po FCB vyžaduje FAČR. To znamená po odevzdání jména, příjmení a data narození.
2) Až si budeme moci koupit vstupenku na zápas před utkáním v pokladnách stadionu. Opět musí klubu stačit jméno, příjmení a datum narození.
3) Až budou fanoušci do sektoru hostů platit cenu, která odpovídá nařízení FAČR, které svaz vydal v roce 2010, mimochodem právě na popud fanoušků a vedení FCB.

Baník se totiž rozhodl být papežštější než papež, a i když svaz údajně požaduje k adresnému ticketingu jen jméno, příjmení a datum narození, tak klub samotný chtěl i číslo občanky a číslo rodné. Dokonce si nechal svůj požadavek někde schválit. Což fanoušky velmi popudilo, vyjádřili se např. takto (na webu chachari.cz): "Klub po fanoušcích při prodeji permanentek požaduje velké, a pokud jim jde opravdu o bezpečnost, tak i zbytečné množství údajů. Nejen, že to považujeme od klubu vůči fanouškům za nedůstojné, navíc je to v současné době i nebezpečné. Tyto údaje jsou poměrně snadno zneužitelné či zpeněžitelné, a současné vedení FCB svým chováním vzbuzuje vše, jen ne důvěru." Všichni asi víme, jak se tady dá nebo spíš nedá uhlídat jakákoli informace, takže popuzení fanoušků naprosto chápu.

Další bod, který fanouškům vadil (a mně osobně irituje také), byl způsob prodeje lístků. Na začátku neměla existovat možnost koupit lístek v den zápasu. To vzbudilo vášně ještě dřív než začala samotná sezóna. Pak se tedy management Baníku "umoudřil", dovolil prodávat lístky i v den zápasu, ovšem maximálně dvě hodiny před zápasem, a to ještě jen v předprodejních místech. Což, jak logicky namítali fanoušci, odradí nepravidelné návštěvníky, a taky ty co to mají dál, protože to pro ně znamenalo vyrazit o dost dřív před zápasem. Nemluvě o dětech, které nemají občanku a jaksi tím pádem si lístek koupit nemohou.

Další námitka se týkala zvýšené ceny pro fanoušky hostů, ne že by na nich fans tolik záleželo, ale obávali se cenových protiopatření u svých vlastních výjezdů na hřiště soupeřů.
A tak vyhlásili bojkot úvodního domácího zápasu s Teplicemi.

Výsledkem byla tristní návštěva (viz foto), v číslech a statistikách to byla druhá nejslabší návštěva na úvodní zápas za posledních 40 let! Mimochodem na oficiálním webu FCB v reportu o tomto utkání není o slabé návštěvě ani slovo. Asi to výborům nevadilo.


Nicméně došlo na ohlášení dalších změn. V den zápasu měla být možnost koupit lístek s Kartou FCB ještě v průběhu první půle. Pro nedržitele Karty tzn. při předložení občanky, to bylo stále jen nejpozději 2 hodiny před utkáním.

Situace se neuklidnila. Navíc na webu fanoušků Zbrojovky se objevila výzva k bojkotu výjezdu na Baník, z čehož plyne, že brněnští fanoušci vyjadřují solidární podporu boji ostravských fanoušků a oficiálně nepřijedou.

Došlo opět na setkání vedení a fanoušků, z čehož vyplynuly jisté slibované kroky ze strany klubu.

Např. že při registraci Karty FCB nebude potřeba číslo OP, ale požadavek na rodné číslo zůstane. Takže řešení polovičaté, zvlášť když uvážíme, že rodné číslo je citlivější údaj než číslo občanky. A že se bude dát koupit lístek i bez karty, tzn. jen na občanku i během první půle, ovšem jen v infostáncích ve Futuru a v Nové Karolině, protože Fanshop přímo na Bazalech stejně zavírá dvě hodiny před zápasem. To nevypadá jako takový problém, trolejbus z Futura jede dle jizdního řádu na Bazaly nějakých deset minut, takže pokud si lístek koupím v 18:00 a stihnu odjezd stoosmičky v 18:18, tak jsem na konci první půle na tribuně. Když nestihnu, no tak pak to možná byla zbytečná investice do lístku... Jen pak musíte doufat, že váš čerstvě koupený lístek bude na bazalské pokladně připuštěn. K bodu prodeje lístků pro hosty - tady klub říká, že využije svého práva a prodej vstupenek bude realizovat pouze prostřednictvím hostujícího klubu, tzn. že v případě zápasu s Brnem nechá prodej lístků na Zbrojovce, čímž ušetří a cena lístku klesne. To se Chazarům taky nelíbí, ovšem tady si fanoušci Baníku přihřívají svoji polívčičku v tom, že mají strach, aby to stejně nezavedly i ostatní kluby vůči Baníku, a tudíž aby prodej lístků na venkovní zápasy byl pod kontrolou baníkovského vedení, což fans samozřejmě nechtějí.

Takže výjezd na Spartu byl, co se týče účasti ultrafans početnější než domácí mač... Mimochodem výjezd na Spartu se fans dle jejich vlastních vyjádření líbíl, tady je jedno zdařilé choreo:


(Ten král Jelimán je samozřejmě předseda Českomoravského fotbalového svazu Mirek Pelta.)

Takže otázke dne zní:

Šli byste za těchto okolností (vydat své údaje všanc) na Baník?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.