Hokej 2014 - pár dní poté

3. června 2014 v 11:51 | insider |  Pohybové postřehy
Myslím, že vášně už dávno opadly, navíc se blíží fotbalový šampionát v Brazílii, navéc skončila už i fotbalová liga, takže je nejvyšší čas připodotknout něco k hokejovému mistrovství, které se odehrálo v Bělorusku a které dopadlo, jak dopadlo.


Tým měl štěstí na los a skončil čtvrtý, překročil onu "hranici" úspěchu, což znamená, že postoupil ze čtvrtfinále, a to že to holt letos nevyšlo na medaili, tak to se stává. Vždycky je jeden tým ze semifinalistů ten "bramborový", letos je to nároďák český…

Pokud ovšem nějaký český fanoušek čekal, že se staronovým koučem Růžičkou (více zde) bude náš nároďák hrát jak v 70. letech minulého století nebo jako generace z přelomu století, tak se spletl. Předchozímu kouči se vyčítalo, že jím ordinovaná hra postrádá systém - no že by kluci teď předváděli nějaký super účinný způsob hry, tak to ani omylem.

Zrekapitujme si to - zahajovací zápas se Slováky jsme po základní hrací době remizovali, pak vyhráli v prodloužení. Zápas se Švédy jsme dotáhli alespoň do nájezdů, čili tam byla taky remíza po základní hrací době. S Kanadou naši předvedli asi nejlepší třetinu z celého turnaje, kdy dotáhli ze 1:4 na 3:4 a moc nechybělo, aby to vyrovnali. No a pak to ale bylo trápení s těmi "slabšími týmy", porazili Itálii jen 2:0, Norsko jen 1:0. A remíza s Francií (pak výhra v prodloužení 5:4), ovšem po tragické 1. třetině, kterou nároďák prohrál 1:3… A ještě remíza s Dánskem a následná prohra na nájezdy.

Z jakési pomyslné světové elity naše repre porazila jen ve čtvrtfinále Američany, kteří ovšem na světové šampionáty zpravidla neposílají ty nejlepší výběry. V semifinále s Finy a v boji o 3. místo se Švédy náš tým nedal ani gól… A to, co hráli ve 3. třetině v semifinálovém zápase, kdy kouč promíchal sestavu a už tak neúčinný systém hry se definitivně rozbil, to bylo tristní.

Za celý šampionát nenašel kouč Růžička vhodnou sestavu, ani hráče k Jágrovi a ani jiné souhry moc nefungovaly. Povolal nezkušené obránce, aby si pak stěžoval, že špatně bráníme. Fauly v útočném pásmu, to byl častý nešvar naší repre. No byl - po útočnících se chce, aby aktivně napadali, ale když se to napadání dělá blbě… Hadamczikovi na olympiádě vyčítali příbuzného Barinku, ale oblíbenec Růžičkův Klepiš (který ve Lvu na konci sezóny ani nehrál) prošel v klidu, dal jednoho (nebo snad dva?) góla a … Nic víc. Další plejer Hudler, nad jehož nenominací na olympiádu kroutili hlavou všichni NHL experti, se v podstatě neprosadil… Kovář, jeden z nejproduktivnějších hráčů KHL taky nic, ale takhle bych mohl probírat jednoho po druhém, což by bylo zbytečné.

Jediný, u kterého se ještě zastavím, je Jágr, resp. jeho výroky po turnaji. "Ještě dva zápasy - a už mě nikdy neuvidíte," vzkázal některým kritikům, kteří zpochybňovali jeho výkony. A pustil si pusu na špacír ještě víc: "Mě štvou lidi, kteří dělají nějaký názor a neví o tom nic. Já ze sebe nedělám génia, ale hokej hraji pětadvacet let a musel jsem se nějakým způsobem přizpůsobit hokeji, takže vím možná víc než oni. Když někdo něco vypustí, tak si musí být jistý, že to má smysl! Každý musí něco plácat, ale když to vypustíš, tak si musíš uvědomit, že to ovlivní názory další spousty lidí. Musím být přesvědčený a chytrý na to, aby to dávalo smysl. A rozhodčí? Ty vole, pánové! Ti frajeři by to měli dneska odevzdat se mnou." Na adresu rozhodčích pak pokračoval: "Borci, to je nejhorší, co jsem viděl. Ne v zápase se Švédy, ale celkově na celém mistrovství. Až se vrátím do NHL, tak tam budu rozhodčím po každém zápase gratulovat, jací jsou borci. Kdybych hrál svůj nejdůležitější zápas kariéry, a nastoupil proti Kanadě či Americe, tak bych si přál, aby to pískali čtyři rozhodčí z Ameriky. Ke vší úctě k nim, tihle jsou amatéři." A ještě toto na adresu hráčů: "A další věc je, že hráči strašně filmují. Nemají respekt jeden ke druhému. To mě mrzí. Proto taky ti hráči nejsou v NHL. Skákají tam, aby dostali dvě minuty. Pamatuji si na náš první mítink s manažerem, který nám pětkrát opakoval, že nechce vidět filmování. Pokud ho prý uvidí, tak toho hráče vyhodí. To není basketbal." Pustil se i do rozboru své hry: "Hokej se teď hraje jiným způsobem, než ho hraju já. Mám 110 kilo a nemůžu lítat tam a zpátky. Musím mít puk na hokejce. Zvlášť na velkém hřišti. Pak k sobě potřebujete hráče, kteří to hrají stejným stylem. A ti už skončili." A ne že by se obhajoval a vymlouval: "Už nejsem takový hráč, jaký jsem býval. Nejsem schopný v daný moment rozhodnout zápasy,"

A pak místo aby se to nechalo v klidu usadit, se do Jágrových výroků pustil Dominik Hašek, bývalý slavný gólman: "Kdyby to udělal kterýkoli jiný člověk, tak si řeknu, je to blbec, ať si vykládá, co chce. Jenže on je hokejista, největší osobnost českého národa. A co řekl, je neomluvitelné. Kdyby nás pořád jen někdo plácal po ramenou, jak jsme dobří, tak by to nebylo normální."

Jágr ovšem oponoval vzápětí tím, že ho Hašek nepochopil: "Pokud jsem mluvil o expertech, odbornících a nejrůznějších analyticích, nemyslel jsem komentátory nebo spolukomentátory v televizi, protože jsem na ni vůbec nekouka,l ani jsem nic neslyšel, co říkali." "Myslel jsem tím všechny lidi, kteří jen tak kritizují na sociálních sítích, některé články k mistrovství světa a některé rozhovory," zdůraznil Jágr. Přiznal, že mu třeba hodnocení jednotlivců (tak oblíbené v internetových denících) vadí už delší dobu. A připomíná, že sám z něho vyšel vcelku dobře, ale přesto mu není jedno. "Nevadí mi, když se bude hodnotit výkon mužstva celkově, ale individuálně? Vždyť novináři ani fanoušci nevědí, jaký konkrétní úkol dal hráči trenér. A je spousta faktorů, které mohou výkon hráče ovlivnit, aniž by o tom veřejnost nebo novináři věděli," uvedl. Že nemá s kritikou problém, pokud je věcná. "Nemám problém s kritikou, která se týkala toho, že jsem nedal jako ofenzivní útočník góly nebo jsem nerozhodl více zápasů. Sám si to přiznám."

Čili pokud vám vrtalo hlavou, proč jsem se pustil do tohohle příspěvku až teď, tak jen proto, že vášně už opadly a negativní emoce po turnaji jsou odplaveny pěnou dní.

Nemá cenu teď řešit, jestli je Jágrovo rozhodnutí je definitivní či nikoli, i když se další turnaj hraje v Česku, stejně je to až za rok a je tu taková spousta faktorů, které to mohou ovlivnit… Třeba se New Jersey Devils (kde bude Jágr hrát příští sezónu v NHL) naučí střílet góly i v nájezdech a kdoví, třeba jim to pomůže postoupit do bojů o Stanleyův pohár, a tudíž bude možnost Jágrovy nominace stejně úplně nemožná. A řešit kritiky na internetu nebo v médiích, to je úplně, ale úplně zbytečné, protože jen já mám pravdu a vy všichni ostatní jste mimo.

Koneckonců čtvrté místo není zas tak hrozné, podívejte se třeba na loni stříbrné Švýcary nebo na naše východní bratry Slováky, kteří se nedostali ani ze svých skupin…

P.S.: Položme si hypotetickou otázku pro případ, že by náhodou Jágr možnost přijet na MS 2015 měl, a že by se rozmýšlel, zda přijet či ne - na co si stěžuje nejvíc? Na široké hřiště, ne? Tak co tak mu velikost kluziště trochu přizpůsobit a zmenšit ho? Když si mohou přizpůsobovat povrch kurtu tenisté při Davis cupu, tak proč ne hokejisté?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.