Armáda

20. června 2014 v 16:16 | insider |  Nemístné postřehy
Ne že by se mně to až tak osobně týkalo, je pravděpodobné, že než se zákonodárci dohodnou, tedy pokud se vůbec dohodnou, tak už budu nejspíš mimo limit. Aha, já jsem vlastně ještě neřekl, o čem mluvím. Se zájmem jsem vyslechl debatu kolegů v práci, že by se jako v Česku začalo zase s povinnou vojenskou službou.


Zajímavé. Asi to souvisí s neochotou současné české vlády zapojovat se intenzivněji do akcí NATO, kteréhožto jsme součástí. Premiér nechce, aby se na našem území nějací takoví vojáci vyskytovali. Že prý není Česko v současné době v ohrožení. Tedy slovy premiéra dokonce Česko ani nepatří mezi země, které by volaly po posílení v Evropě celkově.

Tahle premiérova slova jsou nejspíš reakcí na aktivity Baráka Obamovic, který jakože dělal bububu na Vlada Putina ohledně Ukrajiny tím, že začal v Polsku mluvit o posílení kontingentů NATO v Evropě. Česko by tak jakože rádo cvičilo s NATO, ale ne u nás a za naše peníze.

Nechceme tu NATO vojáky, protože nejsme geograficky tak blízko Rusku jako pobaltské státy a Polsko, to je zřejmě vládní pohled. No je to fakt, až Putin schlamstne Ukrajinu, tak je tu pořád ještě to veliké (územně) Slovensko, které nás od Rusáků oddělí. Tedy je fakt, že třeba ve Varech je Rusů už teď docela dost a letadlo z Moskvy sem doletí za pár minut, ale to nevadí.

Teď se zdá, že si tu někdo protiřečí.

Na jednu stranu se cítíme bezpečně, na druhou stranu chceme zavádět povinnou vojenskou službu. Vláda totiž zřejmě cítí ohrožení z jiné strany. Ano, jedná se o jednoho ze starých zavilých nepřátel, kterému čelilo již socialistické Československo. Že nevíte, kdo to byl? Věřte nevěřte, bylo jich pět. No kapitalismus, jaro, léto, podzim a zima. A právě z těch posledních čtyřech jde strach - povodně, sucha, lijáky, oteplování… Vojáci se na takové humanitární akce vždycky hodí, dostanou befél a jdou. Spoléhat na starosty a starousedlíky je ošidné. Vždyť ti se často ani nejsou schopni dohodnout, kudy povede protipovodňová hráz…

Tudíž asi bude potřeba mít svoje vlastní vojáky. A kde je vzít? No z řad současného obyvatelstva, že ano. Co z toho, že většinu vojenských objektů už armáda levně prodala, teď je draze nakoupí zpět, do ekonomiky se nalejou peníze a HDP půjde nahoru. Geniální. Škoda že nějaká ta bývalá kasárna nevlastním, na tom by se dalo vydělat, ne že ne. A že máme zastaralou výzbroj a výstroj? Nějaký ten čínský dodavatel se určitě rychle najde.

Proč čínský? Protože naše ministerstva se předhánějí v urovnávání vztahů s Čínou. Ministr průmyslu a obchodu tam byl nedávno a dle internetových stránek ministerstva tam, cituji: "Vedeme v Číně celou řadu jednání na politické i podnikatelské úrovni. Prohloubení vzájemného obchodu, obousměrné investice a rozvoj turistiky, to jsou naše jasné priority. Připravili jsme pětiletá multivíza pro čínské podnikatele, pro podporu incomingové turistiky Česká republika zjednodušuje udělování víz, které dnes trvá čtyři dny a naší jasnou prioritou je i zřízení přímé letecké linky do Prahy. Máme připraven systém pobídek a další kroků k akceleraci vzájemných vztahů." A co má být, řeknete si. Zajímavější je další věta: "Můžeme být vaším (= čínským) partnerem pro rozvoj obchodu i pro spolupráci v technicky vyspělých oborech".

A teď si to potvrďme z anglické mutace China Daily: "Jan Mladek, head of the Czech Republic's Ministry of Industry and Commerce, said that Czechs welcome Chinese investment in their manufacturing industries, including civil aviation, nuclear energy and biotechnology." I ti, co neumí anglicky, tam určitě nevidí slovo "tourism" (= turistika), ale spíš "manufacturing indistries" (=průmysl), "civil aviation" (= civilní letectví), "nuclear energy" (=jaderná energie) a "biotechnology" (= biotechnologie). Byli tam dva různí ministři anebo je to jen chyba v překladu?

A co na to mnou oblíbené zamini (naposledy chválené za přístup k umění v Košicích - zde)? Slovy náměstka Druláka by naše zahraniční politika, resp. cituji: "některé její výhonky mohly být vnímány těmi společnostmi, jimž byly určeny, jako agresivní. Jako něco, co sice bylo dobře myšleno, ale bylo to něco, s čím se nejen neztotožňovala daná politická reprezentace, ale s čím se neztotožňovala ani podstatná část společnosti. Byla to politika jen pro jeden úzký segment populace." No ano, jedná se i o čínskou politiku ohledně lidských práv v Tibetu, kteroužto kritiku z úst našich představitelů by mohla Čína považovat za agresivní.

Drulák pravil dále: "Jakkoli nesmí být trivializován, míjí se s potřebami, zájmy a podstatou čínské společnosti. Řada zdejších nevládních organizací a řada lidí, kteří se o toto téma zajímají, si ztotožňují Čínu s Tibetema to je obrovská koncepční chyba. Jejím výsledkem je velmi zploštělý a velmi zavádějící pohled na Čínu." No ještě že nejsem Tibeťan, protože bych získal pocit, že jsem paranoidní, protože dle Druláka je demografická politika Číny vlastně správná, jen můj pohled je zploštělý a zavádějící.

A ještě bych se měl dle Druláka cítít provinile, protože: "Číňané to vnímají úplně opačně. Oni to vnímají tak, že podpora Tibetu je snaha toho silného Západu držet dole tu slabou Čínu." Tak proto chceme Číně pomáhat, chceme jí podat ruku, aby se zvedla z prachu na vlastní nohy. Jen nevím, co se stane, až Čína získá přístup k nějakým našim technologiím a využije je svým obvyklým způsobem, totiž prozkoumá, zkopíruje a začne prodávat levněji, to už chytrý náměstek neříká.

Co z toho plyne? Že se můžeme těšit na mnohá další překvapení, co se týče našich politiků, třeba ve vztahu ke Kubě, když to půjde dobře, zlevní Havana Club, a možná i proslulé kubánské pomeranče, stejně tak nám (možná) Vlad Putin prodá levněji nějaké suroviny… No to asi ne.

A co se týče vojska? Je vidět, že ani tato vláda nenabízí nějaký promyšlený přístup k armádě, zdá se mi, že její postoj je takový, že rozpustit ji prostě nemůže, že to by fakt asi neprošlo… Tak tam alespoň dáme extrémně šikovné ministry - jako příklad uvedu třeba Baudyše, známého to střelce ve vládním letadle, nebo Tvrdíka, toho, co tak skvěle vedl ČSA až ke krachu, nebo v televizi zpívající Parkanovou, nebo Vondru, který se zviditelnil akcí Promopro a fakt předraženými cenami, nebo Peake, která ministerstvo vedla celých 8 dní anebo současného ministra Stropnického, kteréhožto zřejmě kvalifikuje na toto místo jeho role v krimiseriálu na TV Nova…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.