Umenie v Košiciach

6. května 2014 v 13:13 | insider |  Nemístné postřehy
Pamatujete si na Entropu? Takovéto jakože evropské dílko sochaře Davida Č.? Jak na něm mělo pracovat kdovíkolik evropských tvůrců, kteří si měli rozdělit odměnu, a nakonec to všechno zvládl geniální David víceméně sám? Pokud si nepamatujete, tak obrázek je níže. Proč ji ale zmiňuji? Protože vzbudila nevraživé reakce, hlavně u Bulharů a Slováků. A o ty druhé mi teď jde. Nikdy jsem proti našim federálním bratrům nic neměl, ale tohle fakt přehnali. A naše zamini tím tuplem.


Zase je v tom umění, tentokráte z Košic. Výstava Privátny nacionalizmus/Private Nationalism, která se objevila mezi 27. březnem a 30. dubnem v košické Hale umění, měla být koncipována na téma nacionalismus. Kurátor pravil (doufám, že slovenština nebude ctěnému čtenáři na obtíž): "Jej cieľom je ukázať, akým spôsobom môže byť táto téma vnímaná prostredníctvom ľudí, ktorí žijú spolu v jednom štáte, na hraniciach týchto štátov a takisto medzi susedmi v rámci jednej ulice či bytovky. Predstaví umelecké realizácie, ktoré súvisia s touto témou z rôznych pohľadov, a hlavne z pohľadu ľudí, žijúcich v rôznych krajinách Európy. Kurátori z jednotlivých štátov vybrali pre tento projekt reprezentujúcich umelcov zo svojich krajín, ktorí sa umeleckou formou vyjadrujú k tejto problematike." Výstava měla představit různé formy vizuálního umění - objekty, instalace, malby, fotografii či zvukové instalace. Autory měli být umělci z našeho středoevropského prostoru.

A o jednoho umělce resp. o jednu jeho instalaci mi jde. Jakýsi umělecky založený hňup ze Slovenska položil českou vlajku jako rohožku na utírání bot přímo do vstupní haly a nazval to "Inštaláciou".
Sorry, ale tohle je hodně blbé umění.

Nebo tomu nerozumím? Na jaký problém nacionalismu ukazuje česká vlajka na podlaze? Pokud na výstavu přijde někdo neznalý české animozity k cikánům, dojde mu tím něco? No leda tak, že česká vlajka se hodí jen jako rohožka. A to je správně? Pokud to v duchu netolerujete, jste nacionalisti? Nebo jen nechápete moderní umění? Nechali by Poláci nebo Slováci šlapat po své vlajce? Slovenský autor "uměleckého artefaktu" tvrdil, že česká vlajka jako hadr byl vlastně protest proti tomu, že při dělení Československa jsme vlajku "ukradli". Ohó, tak to pardón, byli to čeští voliči, kteří chtěli tak vehementně ven z federace, že v dvaadevadesátém volili Slovenskou národní stranu a Hnutie za demokratické Slovensko? Umělci mají "reagovať na danú tému alebo navodiť potrebu rozmýšľať o tejto aktuálnej pálčivej problematike, ktorá v každej zo zúčastnených krajín je nejakým spôsobom prítomná." Ehm, je "ukradená" vlajka opravdu palčivý slovenskočeský problém?

Mimochodem když se podíváte na některé další fotky, tak mi jakože vyslověně antinacionalistická nepřijde ani jedna, ale to nevadí, protože to moderní umění nežeru.
Teď proč jsem zmínil tu Entropu -
státníci dotčených zemí protestovali, dokonce i tehdejší český prezident se od dílka Davida Č. distancoval, a to se jednalo jen o symboliku a na žádné znaky nebo vlajky nedošlo.

Co udělal v tomto případě české vlajkorohožky český ministr zahraniční diplomacie Lubomír Z. (ČSSD)? NIC! I když byl jeho úřad písemně upozorněn! Že prý dodržování užívání státních symbolů ČR nelze na území cizího státu z právního hlediska nijak zaručit. To je fakt, ale když se hanobí vlajka jakéhokoli jiného státu, tak se ozve alespoň zastupitelstvo dané země. Co udělalo české velvyslanectví v Bratislavě v čele s Livií Klausovou? NIC! Nesleduji až tak pozorně televizní zprávy, takže nechci tvrdit, že to tam nebylo, ale dal bych krk, že… nebylo. Zákon č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky totiž hovoří o tom, že státní symboly (mezi které vlajka patří) "lze užívat jen vhodným a důstojným způsobem" a "státní vlajka nesmí být používána v poškozeném nebo znečištěném stavu". Což jako rohožka rozhodně byla...

Ale proč by taky někdo měl protestovat, když Čechům je všechno buřt, hlavně že máme na co nadávat v hospodě…A v telce je v osm zábavná soutěž s Michalem D. v porotě... Když my jsme tak tolerantní a multikulturní a vzdělaný národ… že se nad takové prkotiny povznesem… Máme Miloše na hradě, takže jsme v klidu… A Andreje ve vládě, takže jsme ještě ve větším…

Ale, bacha! Jak nebudete důležitě skákat při hokejovém mistrovství světa, tak budet za protivu, minimálně… Mimochodem hrajem hned první zápas právě se Slovenskem…

Údajně je na onu výstavu i grant z Evropské unie. Že mě to nepřekvapuje. Tam si museli nad pošlapáváním české vlajky mnout spokojeně ruce. Teď to těm otravným Čechům někdo konečně nandal, ha ha ha. Na stránkách slovenského ministerstva kultury je žádost o grant 9500 EUR, ale tváří se jako nevyřízená. Kolik dostali z Bruselu, netuším.

Výstava má být putovní. V Česku už byla, ve dnech 21. 2. - 15. 3. 2014 v Galerii Divus v Praze. Na jejich stránkách jsem našel plakát, fotku bohužel ani jednu (ale za to třeba může moje nešikovnost). A o tom, čí vlajka byla použita jako rohožka, jsem se tam taky nedočetl. Asi se u nás nenašel žádný originální umělec. Zajímavé je, že ani v článku o slovenské prezentaci se o vlajkorohožkové instalaci nemluví. A dokonce jsem našel i jednu recenzi a tam taky o tom není ani slovo. Že by tu instalaci NIKDO nepochopil? Nebo že by to byla tak ostudná drzost, že autorům článků bylo ošklivo se o tom vůbec zmínit?

Jedno se musí uznat - instalátor Bača poukázal na problém nacionalismu v jeho ryzí podobě. Akorát že nepochopil smysl výstavy, která neměla ukazovat nacionalismus, ale na nacionalismus... Ale budiž umělci odpuštěno, pokud nic víc neumí, stejně skončí v propadlišti dějin…

P.S. Kdo volil toho socdemáckého ignorantského cypa Zaorálka? A kdo ho vybral za ministra? A kdo vybral Livii?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.