Obchvat Příbora

18. března 2014 v 13:20 | insider |  Nemístné postřehy
Motto:
Naše dálnice a silnice jsou na jedničku. Blbé je, když chcete dát dvojku.

Dopravní uzel kolem Příbora, resp. obchvat města silnicí I/58, tak o tom to dneska bude. Jelikož se po něm vozím relativně často a pokaždé nad ním kroutím hlavou.


Tady je základní obrázek (obchvat je ta část začínající zelenou mašličkou vlevo nahoře a končící vpravo dole u nápisu Lubina, oranžová čára s modrými čtverečky a "58")
Jako v podstatě se nic tak strašného neděje, zvlnění, které se objevilo cca dva měsíce po otevření obchvatu už je spravené. Dle geologů to údajně způsobily nenadálé geologické vlivy, totiž vyhaslá sopka, resp. nečekaná reakce neznámého jílu na atmosferickou vlhkost. Ona totiž kousek od Příbora bývala sopka, dneska je to malý kopeček zvaný Hončova hůrka, tak to asi ona zavinila, potvora jedna.

Ale zpět k obchvatu. Nejprve koukněte na další obrázek.
Vždycky když se vyřítím (otrávený čekáním na červené při opravě železničního mostu za Skotnicí) na R48 směrem na NJ, tak mě pobaví ten dlouhý připojovací pruh (na obrázku tmavě růžový), a pak ta prudká zatáčka nahoru na most (výrazně zelená). Ta zatáčka, panejo, v 65 km/hod je to skoro jako ve formuli jedna. Nejprve jsem si myslel, že někde udělali projektanti chybu, jako že se jim posunul most nebo plány nějak natáhly… ale zjistil jsem, že je to zřejmě kvůli jakési slepé odbočce (červený kroužek), kterážto by jakože totiž měla pokračovat tak, jak tvrdí ŘSD: "…Postupná dostavba mimoúrovňové křižovatky umožní napojení silnice I/58 na dálniční přivaděč k D47 v úseku Příbor - Mošnov - Petřvald na Moravě - Stará Ves nad Ondřejnicí -Proskovice - Polanka nad Odrou. Takzvaný "Mošnovský přivaděč" by měl mimo jiné po uvedení do provozu přivést k dálnici D47 dopravu z oblasti Příbora, Frenštátu pod Radhoštěm a Kopřivnice". S tím vším zřejmě souvisí i další slepý kousek (na obrázku v modrém kolcu). Na obrázku níže je to nakresleno.
Ovšem jak jsem tak náhodně brouzdal po internetě, našel jsem koncepci ministerstva na roky 2011-2025, kde není o jakémsi "mošnovském přivaděči" ani písmeno. A vzhledem k tomu, jak rychle a levně se u nás staví, myslím, že do té doby než se cesta 58 spojí s dálnicí, tak se ten beton rozpadne… Mimochodem celý obchvat měl bratru přijít na více než 1 miliardu.

Zatáčkou 270 ale zábava končí, tedy pokud dojedete někoho výrazně pomalejšího. A to je pak fakt, věřte mi, úúúúžasná otrava. Bo na celém obchvatu se nesmí předjíždět, a to ani na relativně dlouhém a rovném úseku (na obrázku níže označeno bíle) za křižovatkou s ulicí Štramberskou k mostu, kde 58 podjíždí železniční trať.
Řekli byste, že je to asi kvůli bezpečnosti , v tom případě ale nechápu proč je umožněno předjíždět v úseku, který je sotva o jeden kilometr dál (už na staré silnici) - na obrázku červeně.
Ono se to totiž takhle shora nezdá, ale je tam mírná zatáčka, přičemž je tam povoleno předjíždět, vždy jen v jednom pruhu a zhruba v polovině onoho úseku se to mění. Pokud jedete od Příbora, můžete předjíždět před levotočivou zatáčkou, ovšem vzhledem k porostu u cesty není zrovna nejlépe vidět, jestli něco nejede v protisměru, za zatáčkou (kde je vidět celkem dobře) už se předjíždět nesmí, a pak je stejně značka obce. V opačném směru je to nemlich to samé, před zatáčkou (která je pochopitelně z této strany pravotočivá) se předjíždět smí, ovšem vzhledem k autu před vámi a zakřivení cesty, je taky prd vidět, co se řítí v protisměru. Takže taky nic moc bezpečného.

Čili předjíždět se může, ale je to vcelku nebezpečné, čili raději nepředjíždět. Vlk se nažral (prostor na předjíždění je), ale koza zůstala celá (rozumný řidič si to raději pečlivě rozmyslí a než se rozhodne, tak už je stejně konec povolení předjíždět). Neříká se tomu náhodou "zklidňování dopravy"?

Hele, možná jsem vadný, ale skoro vždycky co tam jedu, a dojedu nějakou T815 nebo nějakého aviatika, by mě cyp střelil z toho, jak je ta doprava zklidněná.

Ještě štěstí, že vy, moji milí čtenáři, jste jistě za volantem klidní, zpíváte si s Impulsovými nebo s Frekvéééncííí jééédnááá… a tyhle kraviny házíte za hlavu…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.