Krym - okupace nebo osvobození?

5. března 2014 v 10:15 | insider |  Nemístné postřehy
Čert aby se v tom vyznal. Původně jsem měl v úmyslu dopsat druhý díl hodnocení zimní olympiády. Ovšem ve světle toho co se děje, to bude muset počkat. Všude kam se podíváte se řeší Ukrajina a Rusko a Krym. Přitom nikomu nevadí, že Češi okupují Slovensko! Viz obrázek.
Ale teď vážně.

Je to tam takové celé zmatené, čert se v tom vyznej. Nejprve žili na Krymu nějací pralidi, pak divocí kmenové, pak Skythové, Řeci, Ostrogóti a Huni. Pak se tam na dlouho roztahovali
Tataři, aby poloostrov ke konci 18. století zabrala carská Rus. Pak pochopitelně přešel Krym do rukou Sovětů. Přičemž vzhledem k tomu, jak se Rusáci před druhou světovou válkou chovali k vlastnímu obyvatelstvu, tedy i k Ukrajincům či Krymským Tatarům, tak se nemohli divit, že tam během války vznikaly jakési prostisovětské tendence. Což ovšem po velkém vlasteneckém vítězství znamenalo, že staré obyvatelstvo bylo násilně nahrazováno novým, tentokráte ruským a proruským. A pak to nakonec celé zašmodrchal Chruščov, když Krym administrativně věnoval tehdejší Ukrajinské socialistické republice, samozřejmě Nikita nepočítal s tím, že se impérium rozdrolí, že jo. Krym byl oblíbeným sovětským turistickým letoviskem, Takže jak šel Sajuz do kytek, na Krymu vznikla autonomní republika, která se netajila tím, že by raději do Ruska než do Ukrajiny. Do toho je na Krymu ještě strategický přístav Sevastopol, který je (zatím) pronajatým sídlem ruské černomořské flotily.

Čili patří Krym historicky Ukrajině? Rusku? Číně? Evropské Unii? Sám sobě?

Legálně zvolený prezident Ukrajiny Janukovyč odmítl v listopadu 2013 podepsat asociační dohodu s EU, čímž popudil proevropské Ukrajince, ti se rozhodli protestovat. Opozice požadovala změny, přičemž dosavadní parlament se bránil, do toho se střetli demontranti s policií, a údajně zemřelo na 100 lidí. Janukovyč zmizel do Ruska, předseda parlamentu rezignoval, nahradil ho opoziční politik, a přeorganizovaný parlament zrušil jazykový zákon, který povoloval druhý jazyk v místech, kde žije více než desetiprocentní menšina. A tady se do toho zamíchal Krym - zrušení zákona znepokojilo především Rusy na Krymu (ale pochopitelně i ukrajinské Maďary, Bulhary a Rumuny - a kupodivu i EU). Parlament pak odvolal, co odvolal, a slíbil co slíbil, ovšem to už na Krymu vedli ti, co chtěli, aby je přišla chrabrá Rudá armáda chránit. A ona přišla. Do toho vykřikuje Janukovyč, že události na Ukrajině jsou jen převrat (a ony jsou, ne že ne). A EU dělá bu bu bu na Putina. Který ale ví, že EU nemá čím hrozit, vlastní armádu Unie nemá, a v NATO jsou stejně především americké jednotky, a jelikož Obama dělá, že je mu to jedno, (a ono mu to, přiznejme, jedno je), tak čím se EU tak asi chce Putinovi postavit? Britové nemají letadlovou loď, Francouzi se musí nechat na mise dopravovat americkými letouny a polská nenávist a těch našich pár grippenů Rusy nezastraší (nehledě na to, že zrovna u nás mají Rusáci silné zastání - viz odpůrci radaru nebo náš současný Lukoil prezident či forever-anti-EU prezident bývalý)

Janukovyčovi je vyčítáno, že na Ukrajině vládl jako správný oligarcha, tzn. že hrabal pod sebe. Vyčítá se mu, že zametl s předchozí premiérkou Tymošenkovou, která byla obviněna mj. za podepsání nevýhodné smlouvy s Ruskem - nepředpokládám ale, že by měla jinou možnost než podepsat. Ovšem jedinými rozdíly mezi šéfy politických stran na Ukrajině jsou pánové v pozadí, jinak je to všechno na stejné brdo. Takže ani slavná vězenkyně Julia (za kterou urputně bojuje EU) není s vysokou pravděpodobností čistá jako lilie, kdepak.

A do toho se v opozici vedle sebe staví třeba ukrajinští neonacisté, vzývající Stěpana Banderu, (který byl za války vůdcem ukrajinské nacionální armády), a třeba bývalý boxer Kličko, o jehož postojích toho moc známo není.

Východ země okolo Donbasu je průmyslový a preferuje spolupráci s Ruskem. Západ je více zemědělský a raději by Evropu.Nikde není řečeno, že jsou hranice na věky, a pokud si obyvatelé Krymu vyberou Rusko, tak holt budou v Rusku. Pokud si levá půlka Ukrajiny přeje jít na jinou stranu než pravá, nezbyde než Ukrajinu rozdělit. Ta proruská strana nakonec skončí jako ruská autonomní republika, ať už oficiálně nebo ne, což pro ně nebude krok vpřed, ať jim Putin naslibuje cokoli. Ovšem ta druhá, proevropská část se také nemá na co těšit. Co myslíte, že krachující EU krachující Ukrajině nabídne? Že bude kupovat velmi levné ukrajinské potraviny a zruinuje tak zemědělce ve Francii a v Polsku? (o českých zemědělcích nemluvím, Babišofert přežije všechno). Nebo že bude prodávat drahé evropské výrobky Ukrajincům, kteří nemají čím zaplatit? A to nemluvím o všech těch nařízeních, které bude muset Ukrajina splnit. Ještě štěstí, že pokud se Donbas opravdu od Ukrajiny odrthne, tak nebude mít ta zbylá část problémy s emisemi CO2, jinak by se totiž mohly žírné pláně Ukrajiny změnit v pláně plné slunečních elektráren.

P.S. Jen doufejme, že se rusky mluvící menšina (hlavně kolem Karlových Varů) nezačne cítit ohrožena i u nás, protože pak by je molodci z ruské armády mohli přijít taky zachraňovat...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.