Když se družba vydaří…

25. března 2014 v 13:59 | insider |  Pohybové postřehy
Určitě jste to viděli v přímém přenosu. A pokud jste to neviděli v přímém přenosu, tak jste to určitě viděli ve zprávách. A pokud jste to neviděli ani tam, tak jste určitě někde na internetu natrefili na někoho, kdo se k tomu vyjadřoval. A pokud ani to ne, tak jste na to stoprocentně museli narazit v diskuze u piva nebo na dětském hřišti. A pokud fakt ani to ne, pak vám gratuluji.

Co se totiž stalo? Fotbal se stalo, zápas Baníku a Sparty. Jako obvykle ocejchován jako rizikový a jako už poněkolikáté divácky velmi populární (více než 14 tisíc), ale bohužel také divácky nepovedený. Nechci tvrdit, že všech 14 tisíc diváků zkazilo dojem, kdepak, to jen skupinka jakýchsi rádoby hooligans zase nadělala víc škody než užitku.

Ano, zase se odehrála akce s výtržností fanoušků a zásahem policie. Parta zakuklených baníkovských fans reagovala na světlice odpálené ze sparťanského sektoru tím, že povalila plot a začala trhat a metat sedačky. Pokud se vám na tu legraci chce koukat, tady je link na Youtube


Já to viděl dvakrát, jednou v přímém přenosu a jednou ještě včera, ale kromě dvou zábavných momentů (cca v čase 1:00 a 6:15), kdy jakýsi kokot urve sedačku a trefí prvního kokota před sebou, je to celkem otrava.

Nechci tvrdit, že schvaluju to, co se na Bazalech stalo. Naopak, rádobyfans udělali škodu svému vlastnímu klubu, to se přece nedá považovat za správné počínání - když už měli potřebu vybít se, tak si to měli udělat někde mimo stadion. Nejlépe někde v lese, někde za Bohumínem, kde by mohli mrtvé spolubojovníky zahrabat nebo případně rovnou ponechat lesní zvěři.
Pokud mezi sedačkotrhači opravdu byli fanoušci polského spřáteleného klubu z Katowic, což se by dle častých žlutozelených barev mezi dalo předpokládat, tak si musí místní ultras pořádně rozmyslet, zda jim to kamarádství za tu škodu stojí. Proto jsem hned v titulku psal o podařené družbě, jen co je pravda...

Ovšem výsledek je tristní: Obránci Bazalů se ke sparťanům vůbec nedostali, nadělali akorát škodu, takže tohle kolo jednoznačně prohráli. Když na ně vystartovala policie, házeli sedačky po policii, ovšem pak hrdinsky utekli mezi diváky, kteří přišli na fotbal, takže ani v souboji s policií nemůžeme přiznat nějaké body. Policie ovšem svým přístupem také nezabodovala. Nahnat demolující partičku směrem mezi ostatní diváky, pak jim naházet pod nohy dělbuchy a kapsle se slzným plynem, to taky nepovažuji za inteligentní výstup, navíc když policisté v čele zjistili, že jsou poněkud moc v čele, tak začali zase couvat, tož to taky bude za nula, přátelé těžkooděnci. A jak se diskutéři ohánějí tím, že na tribunách byli rodiče s dětmi, které se bály, no ano, taky bych se při těch explozích bál, a to nemluvím o slzách způsobených slzotvorným kouřem. Ale aby to nevypadalo, že nakonec všechno vyhráli sparťani - pokud jsem se dobře díval, tak hasiči jim promptně pálili ohníček, který si v sektoru zapálili, a vzhledem k tomu, že s sebou neměli žádné dřevo, tak
předpokládám, že si pálili vlastní vlajky a čepice, což při výkonu Sparty na hřišti není nic překvapivého. Čili taky nula. "Zápas byl v poločase jednoznačně zralý na ukončení," uvedla Damková, předsedkyně komise rozhodčích. "Chápu, že se vždy musí udělat vše pro dohrání utkání, ale tady už bylo všechno hodně za hranou únosnosti. V tom, co se dělo o přestávce na Bazalech, se fotbal hrát nedá. A rozhodčí by jednou měli dát jasný signál," dodala.

Kdo tedy vyhrál? Svaz a politici. Dostali jedinečnou možnost se zviditelnit a utáhnout šrouby.

Je to již několikátý případ a mně osobně došla trpělivost. Ptám se, jak dlouho budeme čekat? Až někdo někoho zabije? Jednoznačně musíme zasáhnout a vložit se do toho," prohlásil na tiskové konferenci Chládek (ČSSD), ministr školství, mládeže a tělovýchovy. "Dohodli jsme se na vytvoření pracovní skupiny, která to bude řešit z hlediska legislativy a následně vytvoří návrh, který se předloží vládě," dodal s tím, že ve skupině budou zástupci vlády, FAČR, policie, ČOV, České unie sportu či UEFA. (Zase komise - mimochodem kdysi dávno v jedné forbíně s Horníčkem utrousil Jan Werich poznámku o tom, že "na řešení se pracuje, určitě existuje nějaká komise, která hledá budovu...") Ministr a Pelta (předseda FAČR) se shodli na tom, že je třeba zavést registraci fanoušků, kteří by se identifikovali například pomocí čipové karty podobně jako v Nizozemsku. "Jiná cesta než registrace fanoušků není. Líbí se mi holandský model, kde je každý fanoušek registrován. Budeme muset vynaložit nemalé prostředky na to, abychom měli přehled o tom, kdo na stadiony chodí. Teď nám přijde papír od soudu, že ten a ten má zákaz vstupu, ale my neumíme přesně rozpoznat, kdo je kdo, a na stadiony se nám vracejí," prohlásil Pelta.

Aha, takže čipy, a hned budeme vědět, kde se který fanoušek pohybuje, zda je u stánku s pivem, nebo na tribuně. Hned budeme vědět, jestli močí u plotu nebo na WC. Zaručeně tyto čipové karty nebudou vysledovatelné jindy než v den, hodinu a minutu fotbalového zápasu. V tu chvíli je totiž policie zapne. A pak zase vypne. Vzhledem k tomu, že liga zpravidla začíná v pátek a končí v pondělí, bude tedy policie sledovat čipy v kartách "jen" celý víkend. A jó, já zapomněl, ještě pohárová utkání, čili karty se budou sledovat i v úterý, středu a čtvrtek. Čili pohyb fanouška bude vysledovatelný kdykoli a kdekoli. To chceme? Což o to, policie by to chtěla, mít tak velkou databázi občanů, to je sen každého Velkého bratra. A když už fanoušky fotbalu, tak proč ne fanoušky hokeje? A proč vynechávat fanoušky sportů jako je judo nebo box? Ti se NIKDY neperou? A co fanoušci agresivních stylů hudby? Třeba fanoušci Rytmuse? Nebo Michala Davida? Pokud se zaregistruju jako fanoušek FCB, znamená to, že už si nikdy nebudu moct koupit lístek třeba v Olomouci na zápas s Duklou? Budu jako zaregistrovaný fanoušek FCB automaticky podezřelý?

A co diváci, kteří by rádi šli na fotbal jen občas - to si budou muset vyřídit registrační kartu třeba jen kvůli jednomu zápasu?

A co diváci, jejichž kluby nemají s chuligány tak viditelné problémy, tedy viditelné na TV NOVA a idnes.cz? (třeba Brno, ha ha ha). Taky registrovat?

Bude se karta vztahovat na rizikové zápasy nebo na všechny? Na domácí zápasy nebo na venkovní nebo po celé Evropě? (i když to se baníkovců ještě nějakou dobu týkat nebude, bohužel)

A další a další otázky. Kdo karty bude vyrábět, protože nebude možné, aby každý klub měl svou vlastní registrační kartu, (jak by je jinak mohli sledovat, že?). Kolik bude karta stát? Kde se bude vydávat, na policii? Kolik bude stát nová karta při případné ztrátě, odcizení či poškození? Pokud si bude moct jeden fanoušek koupit jeden lístek, kde a jak si bude kupovat lístek třeba 10 tisíc lidí? U kolika klubů budu moct být registrovaný? Jen u jednoho jediného? Co když fandím více klubům? Co když se přestěhuju a budu chtít fandit jinému klubu, kolik bude stát a jak bude probíhat přeregistrace?

Použijme trochu přitaženou paralelu. Diskotéka je soukromou akcí, stejně jako prostor, kde se odehrává. Pokud si nechá majitel do klubu vlézt nějakého trotla, co mu tam způsobí škodu, myslíte, že bude volat po nějaké registraci? Ano, nakonec asi zavolá policii, aby vše vyšetřila. A má na výběr - buď si na takového debila dá příště pozor a nepustí ho dovnitř, což sice odradí některé další trotly, ale navnadí netrotly. A zpět k fotbalu. Utkání je soukromou akcí, stejně jako je nečí (soukromý) prostor, kde se odehrává. Pokud nechá majitel stadionu vejít tam nějakého trotla, který mu tam způsobí škodu… Tak proč najednou registrovat? Majitel nakonec asi zavolá policii, aby vše vyšetřila, to je logické, od toho policie je. A pak má majitel na výběr - buď si na takového debila dá příště pozor a nepustí ho dovnitř, což sice některé odradí, ale navnadí ty, kterým trotlovské chování vadí.

Konkrétně Bazaly by za prvé potřebovaly pořádně oddělit jednotlivé sektory, aby nebylo možné pobíhat po celé tribuně tam a zpět jako splašený zajíc. A pokud nechce Baník platit další pokuty, bude muset prodej lístků a vstup na stadion vyřešit. Sám. Ne centrálně. Klidně na občanku, ať existuje seznam nepohodlných fanoušků, ale ne seznam úplně všech, to ani náhodou.

Ministerstvo vnitra zatím neuvažuje o změně legislativy, která by vrátila policii na tribuny."Model, kdy policie není v podstatě přítomna přímo na stadionu a celé opatření je primárně v režii soukromého vlastníka a pořadatele akce, je běžný v celé západní Evropě. Ministerstvo vnitra dlouhodobě zastává názor, že komplexní změna legislativy a přijetí speciální právní úpravy týkající se jen sportovních akcí není na místě, avšak nebráníme se diskusi ani o této otázce a přijetí dílčích legislativních úprav," prohlásil mluvčí ministerstva vnitra. Fíha, to je postoj, člověk by si řekl, že se ministerstvo chová logicky, ale nebuďme naivní, tady je to prostě jen tím, že ministerským úředníkům vyhovuje, že v tomto případě nemusí nic dělat, pochopitelně.

Nepovažujte to prosím za výmluvu, ale podobné a mnohem horší excesy se odehrávají třeba v Itálii, v Polsku nebo v bývalých jugoslávských republikách, a i když to vypadá, že se v Anglii, Německu či v Holandsku chuligáni nekonají, tak to nebude zas až taková pravda - oni si totiž ti skalní bijci neradi vyřizují svoje účty na veřejnosti, případně na stadionech. Možná pochopili, že svým chováním způsobují svému milovanému klubu leda tak medvědí službu. Nebo mají strach z policie, co já vím.

Kdyby jste třeba měli zájem, pěkné články o chuligánismu jsou zde a zde.

P.S. Jen na okraj, aby si někdo nemyslel, že jen v Ostravě jsou sprosťáci - koho rozčílil či pobouřil plakát "Zkurvená Sparta", nechť si vzpomene na "Limberský chcípni"…

P.P.S.: Ostravští policisté zatím obvinili šest chuligánů, kteří se podíleli na výtržnostech během sobotního utkání Baníku se Spartou. Další obvinění budou postupně přibývat, policie mimo jiné analyzuje zajištěné obrazové záznamy, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Během řádění výtržníků policie zadržela celkem 31 osob.

P.P.P.S.: Škody, které o víkendu napáchali svým řáděním na stadionech ostravští, sparťanští a brněnští chuligáni (ti při zápase na Slovácku), jdou do statisíců. Přestože likvidátoři přesně vyčíslí škody až v dalších dnech, Baník už dnes náklady spojené s opravami stadionu předběžně odhadl na 450 tisíc a Slovácko na 100 tisíc korun.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.