Soči 2014 – part 1

26. února 2014 v 15:40 | insider |  Pohybové postřehy
Už skoro opadly vášně vybublávající v souvislosti se zimní olympiádou, proto je čas se k ní vyjádřit, nemyslíte? Nemůžu ale říct, že už úplně upadly, to zase ne, jednak se jakási německá televizní stanice snaží vysvětlit neúspěch německých sportovců tím, že je poráželi ruští sportovci nadopovaní xenonem. Otázkou zůstává, čím byli nadopovaní i ti ostatní, co Němce poráželi, třeba čeští biatlonisté a biatlonistky, ale ono něco vyvře, nebojte. A stejně tak to vře kolem českého hokejového týmu, a právě jemu se budu věnovat v první části. V té druhé se pustím do ostatních.

Takže proč otálet, pojďme rovnou zmosta doprosta. Jak naši pukohoniči dopadli, je všem známo, oproti minulé olympiádě si polepšili o jedno místo, bohužel skončili až šestí. Zatímco po minulé olympiádě se tehdejší kouč spakoval a šel, tak po této olympiádě kouče spíše vyštvali nepřejícníci a ignoranti (jak on tvrdí).Co se to v tom Česku krucinál děje? Vždyť to velmi silně připomíná nešťasnou situaci s koučem českého fotbalového týmu! Mají snad všichni (odborníci jeden jak druhý) speciálně spadeno na kouče národních týmů? Dovolím si oponovat, tak to určitě není, protože jsem si nevšiml, se by se nějak extra v médiích řešil třeba trenér basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg, což je mimochodem Izraelec. Nebo trenér házenkářů Haber, zvlášť když letošní eurošampionát nedopadl nijak zvlášť (handbólisti skončili předposlední jedenáctí). Ne, na Bílka a Hadamczika prostě mají někteří pifku neboli spadeno. Chudáčci malí…

"Jestliže se stalo, co se stalo, a chtějí mi poroučet takoví nýmandové, kteří jen píšou do novin, nemají žádnou školu a začínají mi říkat, jaký mám a nemám systém, jestli jsem s někým mluvil a nemluvil, jestli měl brankář chytat nebo neměl, tak jsem si říkal, ať to dělá někdo jiný. Od dnešního dne nebudu národní tým trénovat, budu ho sledovat a budu mu fandit," prohlásil Hadamczik kdesi do rádia.

Bohužel, milý ex-trenére, já jako divák nepotřebuji nápovědu nějakého novinářského nýmanda, abych měl pocit, že se týmu nějak nevede. A to nejsem ani čtenářem, ba ani příznivcem novinářských nýmandů ze zámoří, kteří ač jsou často mimo mísu, tak si nemyslím, že mají spadeno speciálně na Hadamczika, že jo. Tým si vybral ty, trenére, a ty neseš odpovědnost.

Že prý ta negativní atmosféra měla i vliv na dění v kabině. No to asi měla. Proto je třeba vždy informovat jen pozitivně. Jako příklad uveďme asi toto: i kdyby to předvedené bylo jen kulové s přehazovačkou, je třeba uvést, že to bylo naleštěné kulové s přehazovačkou a jak jsme rádi, že jej máme.

A do toho ten Džegr s těma svýma poťouchlýma poznámkama na internetu: "Jsem toho názoru, že by měla být práce rozložená rovnoměrně na více trenérů. A každý z nich musí být zodpovědný za svoji práci. Přesilovky, oslabení, sledovaní hry mužstva i soupeře, posílání hráčů na led - to prostě jeden člověk nemůže zvládnout. Co si budeme namlouvat, hokej je tak vyrovnaný, že každý detail může rozhodnout zápas. Prostě dát naše nejlepší trenérské odborníky před mistrovstvím světa nebo olympiádou dohromady na jednu střídačku. A všichni musejí táhnout za jeden provaz."

To by u nás nefungovalo. U nás je zvykem, že hlavní trenér je jen jeden, má hlavní slovo přes které nejede vlak, asistenty nepotřebuje (leda na podržení tabulky pro nákresy herních situací nebo podávání puků nebo otvírání dvířek). Protože všemu rozumí (má na to školu a licenci) a všechno vidí (protože je bystrý jako rys) a tradice je tradice, byť by byla blbá, ale dodržovat se musí. Co je to za nápady, aby seděl pomocník na tribuně a hleděl na to z nadhledu, to už by mohl být rovnou asistentem kdejaký fanoušek! Kdepak, vůdce bitvy má být v první linii a pobočníky potřebuje jen jako kurýry. A navíc se prý spousta trenérů (jak jsou zvyklí být pány na střídačkách) mezi sebou vlastně vůbec nesnáší, a tudíž není jisté, že by v případě nutnosti práce v týmu pro nároďák táhli za stejný konec provazu.

Co na tom, že je tristní, když hlavní trenér není schopen tým připravit na soupeře tak, aby jej porazil. Podívejte se třeba na Kanadu, jak si poradila v semifinále s do té doby suverénními Američany. Pečlivě bránili a vyráželi do brejků a vyšlo to. Američanům v zápase s Čechy stačilo střílet na bránu, nespouštět puk z očí a hlavně za ním důsledně jít. Pak se daří sbírat odražené puky, které se pak pošlou zase na bránu a občas skončí i v síti. Jak reagoval Hadamczik na vývoj nepříznivě se vyvíjející? Nevím, nejspíš nijak, protože si nějaké dramatické změny nevybavuju, kolečka po rozích jsme dělali celou dobu a když bylo štěstí, tak se zvládly i dvě.

Ale nebuďme na naše hokejisty moc přísní, Putin dal zorganizovat olympiádu jen kvůli předpokládanému velkolepému vítězství sbornoj komándy v ledním hokeji a jak to dopadlo… Kouč Rusů nedokázal přesvědčit své superhráče, aby líp bránili a hráli víc jako tým… Myslím, že si kouč Hadamczik ani nedokáže představit, jakému tlaku je teď vystaven kouč ruského týmu, a jestli českého kouče zlomil náš český tlak, tak pod tlakem ruských médií by se pravděpodobně odjel zahrabat někam hluboko a daleko, možná až na Sibiř.

Naštěstí sám velký Jarda pak ještě na svou adresu dodal: "Z mého pohledu byl výsledek až moc krutý. Kdyby naše pětka zahrála lépe, hlavně já (byl to asi můj letos nejhorší zápas, cítil jsem, že mi došly síly. Hrát pět utkání v sedmi dnech na velkém hřišti je pro mě moc) a kdyby Ondra Pavelec měl větší štěstí, věřím, že jsme je (Američany) mohli udělat." Slyšeli jste od Hadamczika nějakou takovou sebereflexi? Stačilo by: "...nó, moh jsem udělat něco líp, něco tuhle něco támhle..."

Jasně, Hadamczik nebyl tak neúspěšný kouč jako Bílek, ovšem nedá se nic dělat, národnímu týmu nevyšel už druhý turnaj za sebou (7. místo na MS 2013), tudíž je potřeba něco změnit a výměna kouče je holt první obvyklý krok.

Výběr hráčů pro olympiádu byl omezený, chyběl Hertl, Sobotka, Polák… Ovšem porovnejte to se ztrátami jiných týmů: Henrik Sedin chyběl Švédům, Stamkos Kanadě, Finům Mikku Koivu nebo Fillipula, myslíte, že by to ti chybějící Češi zvrátili? Nejspíš ne.

Takže Hadamczik skončil. A jsme u dalšího bodu, který mně poněkud irituje, slušně řečeno. Koho na jeho místo?

Na začátku jsem napsal, že po vancouverském neúspěchu tehdejší kouč českého týmu odešel. Nyní buďme konkrétní - tehdy koučoval tým Vladimír Růžička. A kdo je novým koučem? Ano, správně, opět Vladimír Růžička!

Nemáme snad jiné trenéry? V roce 2005 trénoval národní tým Růžička, v roce 2006 až 2008 Hadamczik, v letech 2009 až 2010 Růžička, pak od 2011 až do předevčera Hadamczik. Nepřipadá vám to jako nějaké prapodivné deja vu?

Jen doufejme, že se Růža něco od vancouverského výbuchu něco naučil, Slavie, kterou Růžička dlouhodobě trénoval, dopadla v posledních třech letech v extralize 4., pak 12., loni 3., letos to asi lepší jak nějaké 11. místo nebude…

Smlouvu dostal do příštího MS 2015, které se bude hrát v Praze a Ostravě, takže pokud uspěje, tak bude velmi, ale velmi slavný, skoro jako superstar a spasitel, a pokud neuspěje… Tak se to svede na extrémní tlak ze strany médií, vystupňovaný očekáváním ze strany domácích fanoušků… A že ti umí být zlí, chodí zuřivě ničit věci a prát se na ulicích po prohře domácího týmu, a naopak troubí v autech, odpalují světlice a veselí se na ulicích po vítězných mačích...

Dost bylo hokeje.

Příště budeme více chválit, hlavně holky, protože ty obstály, ať už to byly rychlobruslařky, snowboardistky nebo biatlonistky, o mužích skokanech, sdruženářích nebo běžcích na lyžích to už tak veselé nebude. Ještě že náš mužský prapor drží biatlonisti a lyžař Bank…

KONEC 1. DÍLU
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.