Za univerzitu bez sexismu

5. prosince 2013 v 13:47 | insider |  Nemístné postřehy
Vím jen to, co se píše na internetu. Osobně žádného současného studenta či studentku Univerzity Karlovy neznám. Nicméně mi to nebrání (zatracená internetová anonymita!) se v tom ponimrat.

V pátek 29.11.2013 se uskutečnilo finále soutěže Miss UK. Tedy přesněji Miss Univerzity Karlovy v Praze. Tedy ještě přesněji soutěž o ""nejinspirativnější dívku UK".

Nepochybuji, že vyhrála ta nejlepší kandidátka.


Ale všimněte si, že jsem napsal ta "nejlepší". Kdybych totiž napsal ta "nejkrásnější", už bych se přidal k těm, kteří jsou kritizováni za to, že "recyklují současný - a značně represivní - ideál ženské krásy." Tímto výrokem cituji Hanu z Národního kontaktního centra - ženy a věda, působícím při Sociologickém ústavu Akademie věd ČR. Kdybych napsal, že určitě vyhrála ta "nejoblíbenější", zase bych nahrál těm, kteří se snaží komerčně využít studentky fakulty pro propagaci svého výrobku, jak proti tomu zbrojí Karel ve své eseji. Píše v ní mj.: "Nejinspirativnější studentkou UK je bezpodmínečně ta schopná projít stejným castingem, ochotná promenádovat se v plavkách a účastnit se celého cirkusu."

Na celé akci je ale několik divných věcí. Univerzita by se měla dle mého názoru tak nějak distancovat od podobných komerčních aktivit. Neříkám, že by je měla zakazovat, ale nemusela by ta soutěž mít jméno univerzity přímo v názvu. Na vysoké škole by měli studenti získat vědění, které jim pomůže zpracovávat pro ně relevantní data objektivně, bez nějakých předsudků, předpokladů atd. Což se u komerce nedá očekávat, protože její princip je prodat, takže vychvalovat co to dá, bez ohledu na to, zda je to pravda nebo ne. Ehm, nepochybuji o tom, že třeba studenti různých evropských studií jsou tak zblblí, že každý kdo má jen trošku pochybností vůči EU, je hned zaprodanec "východu" nebo "rusofil". Stejně tak studenti ekologických a ekoteroristických oborů, pro které je každý, kdo pochybuje o globálním oteplení hanlivě nálepkován jako "klimaskeptik" (od kdy je slovo "skeptik" tak hanlivé, netuším).

Další divná věc je, že kvůli tomu vznikaly eseje, iniciativy, udělovaly se podpásové údery a angažovaly se v tom vědci generových studií, což už začíná zavánět, ehm, no asi tak jako když se exkrement rozmázne místo toho, aby se shrnul do pytlíku a vyhodil. Kateřina z jedné takové iniciativy říká, že by iniciativně možná neprotestovali, kdyby se v soutěži kladl důraz na něco jiného než na "mainstreamovou představu o fyzické kráse jako všechny ostatní miss." Podle ní by akademická půda "neměla být prostředím, kde se nekriticky přejímá mainstreamová představa o ženě jako krásném objektu, ale právě naopak." Bez ohledu na to, že v jednom odstavci použila oblíbené mainstreamové slovo "mainstream" dvakrát, nechápu, proč by mělo být špatně, že je žena představena jako krásný objekt. Jak jinak bychom si ji měli představovat? Jako obludu?

Jasně, někomu může vadit dnešní představa o ženské kráse, ale stejně tak se nám může nelíbit představa z dob baroka nebo z 60. let minulého století nebo z pravěku. Jo, dívám se na to čistě z mužského hlediska, ale žena má být krásná, ale nemusí to nutně znamenat, že bude mít míry 90-60-90, blond, dlouhé nohy, nebo co je vlastně dneska ideálem krásy. Co z takové holky, když je tak blbá, že netrefí ani z jednoho konce Fukušimy na druhý? Máme tedy dle Kateřiny obdivovat na akademické půdě především ehm holky šmudly? Kde je potom hranice, tehdy, když je dívka dejme tomu v indie stylu, kdy může vypadat neupraveně, ale pro někoho inspirativně? Nebo má být navlečená v jutovém pytli, aby někoho neprovokovala tím, že má pěkné nohy?

Fakt by mě zajímalo, zda by ti samí lidé, kteří dnes protestují (cituji stále Kateřinu): "proti nátlaku, který je na ženy (ale nejen na ně) z hlediska určitého ideálu krásy spojeného s mládím a dokonalou, štíhlou postavou vyvíjen," taky protestovali proti buclatému baroknímu ideálu, protože ten by zase naopak způsoboval přejídání dívek, nedostatek pohybu, s tím související zdravotní problémy, a to nemluvím o zbytečně vysoké spotřebě potravin, které by takto chyběly na stolech chudých v rozvojových zemích.

Hana z Národního kontaktního centra - ženy a věda se ptá: "Je toto skutečně byznys hodný předních vzdělávacích institucí v ČR? Neměly by univerzity a vysoké školy mít kritičtější postoj ke stereotypním prezentacím žen, jít příkladem v jejich bourání, nikoli se nést na stejné vlně jako mainstreamová kultura a komerční zábava? Je podbízení se veřejnosti prostřednictvím spoře oblečených studentek etické?" (Ach, zase to slovo "mainstream", není to hotová epidemie?) Jak to, že jsou pravěké figurky žen všechny velmi široké v bocích, to se nenašel nikdo, kdo by rozboural onu tehdy vžitou stereotypní představu? A viděli jste ty Rubensovy obrazy? Všechny stejné, jak stereotypní, obrazy rozstříhat, spálit, nebo aspoň zakrýt a doplnit vysvětlivkami, aby náhodou někdo neutrpěl šok… Že jsou studenty spoře oděné? A kdo je nutil? "Takové soutěže podporují stereotypní pohled na ženy. Na univerzitách by mělo jít o něco jiného než o krásu," říká Marcela z Fóra 50 %, usilujícího o vyšší zastoupení žen v politice. Ach bóže...

Oni nepochopili záměr. Stejně jde jen o sex, drogy a alkohol. Studenti kouknou na studentky, studentky na studenty, něco u toho vychlastají, vyhulí, ti šťastnější někoho sbalí, pokud budou mít opravdu štěstí, tak najdou partnera na celý život (nepravděpodobné), pokud budou mít opravdu haluz, tak z toho nebude žádná nechtěná drobotina. Ti méně šťastní budou mít o čem po večerech snít, budou mít něco, co je bude hnát dál, něco co je bude inspirovat, snad.

Jak chcete mladé lidi donutit, aby z hlav ten zatracený sex dostali, jak? Ani u kněží to nejde, což je průšvih, mnohem větší než nějaké "mainstreamová" soutěž krásy, a to jsou prosím pěkně studenti teologických fakult setsakra uvědomělí, ne?

P.S. Uvažuji o založení iniciativy "Za život bez nadužívání slova mainstream, cool, trendy,deadline, featura a dalších anglikanismů"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.