Ptáček vs. Krkovička aneb co když je to Vogon?

17. prosince 2013 v 14:24 | insider
Hned na úvod se přiznávám, že hudební tvorbu onoho umělce neznám, a vlastně jsem se asi ani pořádně nesetkal s jeho dalšími uměleckými aktivitami. Nezabrání mi to ovšem něco zde na blogu vyblogit. Dokonce se přiznávám, že hudebním stylům jako je rap, hip hop, a horrocore zvlášť, vlastně vůbec nerozumím, ale ani to mi nezabrání něco to k tématu přikydat, zvlášť když těmto stylům nerozumí ani 95 procent těch, co se na internetu k danému tématu už projevili. A nakonec se definitivně přiznám, že se mi tahle hudba nejen že nelíbí, ale že ani nebudu mít snahu se to nějak měnit. Ale jak jsem již řekl, něco mě pudí k tomu tady vyklovat cosi do klávesnice.

Jedná se o téma jednoho umělce (dodržujme jeho inkognito - vystupuje totiž v masce - a nazývejme ho pracovně pro potřeby mého příspěvku "Krkovička"), který má pocit, že ho pořadatelé ankety (nemáme rádi product placement, takže pro naše potřeby ji nazvěme kryptojménem Ptáček) vyřadili, a že ho tím připravili o sto litrů, které mají údajně být použity na nový videoklip.


Bleskové shrnutí - existuje v Česku jedna hudební cena (Ptáček), ve které se vítězem stává nejpopulárnější (tudíž nikdy nevyhraje ten/ta/to nejkvalitnější) hudební interpret/ka/kapela. A protože si pořadatelé této soukromé akce všimli, že existuje internet, tak se rozhodli vyhlásit jednu okrajovou anketu pod názvem Hvězda internetu. A letos se to celé nějak zašmodrchalo. Z internetových stránek pořadatele se zdálo, že vede náš Krkovička, který se ovšem nakonec vítězem nestal, dokonce úplně spadl z bedny! A protože mu jako správnému umělci vlastně jakože vůbec nešlo o ty prachy, anóbrž o recesi, tak to nenechal jen tak a tak teď je to najednou celé o svobodě slova nebo kýho šlaka…

Chybu udělal Ptáček, že pustil na internet jakési grafické vyjádření, kde byl Krkovička v prvním čtverečku. Ptáček si asi původně řekl, že to je stejné jako s volební kampaní, že když budeme někoho ukazovat častěji, na ty ostatní si nikdo nevzpomene, ovšem nepočítal s Krkovičkou, a když pak zjistil, co je zač, tak bylo pozdě. Krkovička sice bral svou účast dle svých slov jako recesi, a že ho tam přihlásil nějaký fanoušek, ovšem na fejsbůku sám vyzýval své fanoušky, aby ho volili... Takže asi to fakt vyhrát chtěl… Aby se mohl postavit na pódium právě vedle těch, do kterých se "obouvá". Aha. Hned jsem to nepochopil, sorry.

Ptáček neudělal další chybu tím, že Krkovičku stáhl, ale že opozdil vysvětlení, proč tomu tak bylo. Ptáček říká, že "neboť se v textech svých písní vulgárním způsobem vyjadřuje na adresu vybraných skupin obyvatel, explicitně zobrazuje násilí a užívání návykových látek. V tomto spatřujeme závadné jednání, které je v rozporu s principy soutěže. Respektujeme svobodu projevu, nicméně současně nechceme, aby soutěž byla spojována s osobami otevřeně zobrazující násilí ve společnosti a užívání návykových látek." No jo no, když máte tak vágně nastavená pravidla, tak se pak nedivte, Ptáčci. Pak může tvrdit Mirek Donutil, že kdysi v anketě málem vyhrál brněnský Rudi Kovanda. A konečně, proč něco vysvětlovat, měli zapírat, zapírat, zapírat. A vůbec, hrozí někomu za vyřazení nějakého umělce ze soukromého plebiscitu něco? Máme na to paragraf? Já doufám, že NE.

Jak ovšem pochopit tuto Krkovičkovu internetovou reakci ? "Je možný, že to KATANA (oficiální vítěz - jméno zašmodrcháno Zegrem) vyhrál poctivě, ale spíš mi to zavání snahou dát do televize někoho přijatelnýho a né mě, kterej vystupuje v masce a rapuje o vraždách, znásilnění a všemožnejch hnusnech. Johny má sice na facebooku 65.000 fanoušků a já jich mám sotva polovic, ale rozdíl v těch lidech je takovej, že jeho fanoušci jsou jenom běžný posluchači popový muziky v rozmezí 13-17 let a moji jsou armáda fanatiků, který mě následujou téměř na slovo a který opravdu poctivě hlasovali a šířili to co to šlo. Průběžný výsledky se jinak nikde nezobrazovaly, jistou indícií mi byl počet "lajků", který se objevovaly na profilech soutěžících Hvězdy internetu. U mě je 6,2 tisíce lajků a u Johny Machety je sotva 1,7 tisíc. Co mi říkalo pár kamarádů od muziky, tak českej slavík je celkově dost netransparentní, takže si ty organizátoři můžou dělat co chtěj a jelikož je Macheta pod Sony, tak věřím, že se o něj určitě dokážou v tomhle směru postarat. Žádný "naznačení" o tom, že ty zmrdy seru sem v průběhu nezachytil. Kažopádně i přes obří podporu svejch fanoušků sem se nikdy nedostal na úvodní stránku soutěže, kde se objevovaly mnohem méně fanoušky podporované projekty. Žádný kroky podnikat nebudu, opravdu mě ta cena nezajímá - spíš mě to sere kvůli fanouškům, který se pro to nadchli a věřili v nějakou spravedlnost, ale nakonec se potvrdilo staré známe, že Řezník do TV nepatří, maximálně tak do Krimi Zpráv." Opravdu vám to přijde jako reakce někoho, kdo se tam hlásil z recese, a ne pro prachy a slávu? Hovno, šlo zase jen o prachy, že Krkovičko? Sto tisíc se jen tak na ulici nenajde, zvlášť když jste, ehm, umělec...

A pak se to rozmázlo úplně, nějaký Rupert vrátil svého Ptáčka (přiznám se, že nevím za co a kdy ho vyhrál), protože si zřejmě nebyl jist, jestli vyhrál oprávněně nebo zmanipulovaně, ozval se i Klus, i Krajčo, atd. atd., A dokonce snad i Michal David! Fíha, tak to je vážný.

Pak se nějaký inteligent zeptal i politiků, ti to celé pro změnu odsoudili, no prostě blázinec, který zakryl takové ty nedůležité věci, jako například, že nikým nezvolená demisní vláda stále vládne, MZ hodlá jmenovat jen ministry, které chce on (což mu sice Ústava nedovoluje, ale co, stejně je to jen papír) natruc socdemáckému předsedovi, potvrzený/nepotvrzený agent StB se dere do vlády, a aby si se svou minulostí nemusel lámat hlavu, tak se zruší lustrační zákon, občanský zákoník má snad 2000 paragrafů, a nedivil bych se, kdyby jedním z alternativních trestů byl 25 ran zákoníkem přes prsty, za daňový únik ve výši 175 mil. korun vám hrozí maximálně 8 let… Policie dostala další Oktáfky na honění silničních pirátů, asi už se jim ty Passaty rozpasátily někde o svodidla… A taky máme dva policejní prezoše, možná budou brzo i dva policejní sbory, a jak vtipně podotkl Aston, možná se budou mezi sebou prát (třeba na Strahovské pláni) jako se kdysi prali mušketýři a vojáci kardinála Richelieu na Elysejských polích…

Nenarazil jsem nikde na to, kolik těch hlasů vlastně kdo měl - třeba se opravdu Krkovička propadl v pořadí dolů, na internetu se může stát cokoli, co když někdo nejprve vyklikal Krkovičku nahoru, aby pak zase někdo jiný, kdo jeho tvorbu nesnáší, ho zaklikal dolů? Je to tak nemožné a nečekané? Nechcete nám namluvit, že všichni, co umí něco na netu, Krkovičku milují?

Proč ho kruci Ptáček neodmazal hned, a proč ho vůbec dovolil volit, to opravdu nikdo mezi pořadateli nemá čas si poslechnout aspoň ukázky té které tvorby? Asi ne, zdá se, že celá soutěž bude vedena pěknými diletanty, o čemž celkově svědčí její úroveň, takže se vlastně nemáme čemu divit.

Nicméně Ptáček je anketa podporovaná ekonomickým subjektem, který to nedělá pro lásku k české hudbě, ale pro svou reklamu. A protože onen ekonomický subjekt je to soukromým podnikem, tak si může dělat se svými anketami a s jejími pravidly, co chce, je to jeho právo. A jestli nechce být spojován s tím, co Krkovička zpívá, je to jeho volba. Pokud chce někdo tvrdit, že vyloučením Krkovičky byly porušeny nějaké svobody - hlavně svoboda slova - tak ať se vzpamatuje. Krkovičkovi NIKDO nezakázal tvořit. Onen bublinkový subjekt si rozmyslel, jestli je to pro ně dobrá reklama anebo špatná reklama a rozhodl se Krkovičku vyloučit. Nic víc nic míň. Pokud se Krkovičkovi nelíbí, že nevyhrál těch sto litrů, ať si jde stěžovat na lampárnu. Třeba si teď najde producenta či sponzora, který ho zafinancuje. A pak se z Krkovičky stane další zaprodaná děfka jako všichni ostatní v tom našem šoubizu a může si o tom zarapovat. Třeba jako Řitmus.

Za posluchače a diváka jsem rád, že ty peníze nevyhrál, protože jsem si přečetl jen dva jeho texty a nepřišlo mi to ani recesistické, ani vtipné, ani kdovíjak originální. Já osobně bych se za takové texty styděl. Ale asi mám vyšší stupeň autocenzury. A pokud má Krkovička úroveň své sebeúcty tak nízko, tak si myslím, že onen videoklip (za který by Krkovička výhru URČITĚ utratil) by byl zobrazením nějaké úchylárny, která by se pak vydávala za moderní umění… A my, co bychom tomu nerozuměli, bychom byli titulováni balíky, zpátečníky a ignoranty, a pokud by se nám dokonce udělalo zle, tak možná i za fašisty, kteří brání svobodě slova...

Prý jsme pokrytci, když Eminema tady všichni žereme, i když zpívá ty samé sprosťárny, a najednou nám vadí Krkovička. No nevím, já nemám rád ani jednoho. A pokud jeden z nich zůstane v té své díře za velkou louží a druhý v nějaké prdeli u Vltavy, bude mi jen dobře.

A pokud je pravda, že písně mohou nutit lidi dělat násilné činy, proč už dávno někdo nepřišel na to, že by stačilo pouštět na shromážděních OSN furt dokola "Give peace a chance", a bylo by po světových problémech?

P.S. Nevíte náhodou, nemá Krkovička v příbuzenstvu nějaké Vogony (*?

(* Vogonská poezie - viz Douglas Adams, Stopařův průvodce po Galaxii (**, kap. 7)

(** Abyste nemuseli dlouho hledat, citace zde:
"Vogonská poezie je ovšem až třetí nejhorší ve Vesmíru. Druhá nejhorší je poezie Azgothů z planety Kria. Když král jejich básníků Chrochtos Nadýmavý recitoval svou Ódu na malou hrudku zeleného hnusu, již jsem objevil v podpaždí jednoho letního jitra, čtyři posluchači zemřeli na vnitřní krvácení a předseda Středogalaktické komise pro mrzačení umění přežil jen díky tomu, že si uhryzl jednu nohu. Tvrdí se, že Chrochtos byl poněkud "zklamán" přijetím své básně, a pravě se chystal začít předčítat svou epickou skladbu o dvanácti knihách, nazvanou Mé oblíbené chrochty ve vaně, když vtom jeho vlastní tlusté střevo v zoufalém pokusu zachránit životy a civilizaci mu vyskočilo až do krku a zadusilo mozek.
Nejhorší poezie, jaká kdy byla napsána, zanikla spolu se svou tvůrkyní Paulou Nancy Millstone Jenningsovou z Greenbridge v hrabství Essex v Anglii při zkáze planety Země."

P.P.S. Napsal by toto Douglas Adams, kdyby znal Krkovičku?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.