Nechat na hlavě či nikoli?

29. listopadu 2013 v 12:34 | insider |  Nemístné postřehy
Pořád mám pocit, že u nás je víceméně všem jedno, kdo vyznává jakou víru, hlavně že nás s tím neotravuje. Je to dobrý postoj? Češi jsou ve víře velmi vlažní. Někteří by si mohli myslet, že je to dáno historickou zkušeností z dob husitských (přitom husité nebojovali proti církvi, ale proti zlořádům v církvi, naopak byli ve své náboženské horlivosti nevybíraví a bezohlední), nebo možná z dob pobělohorských (tři sta let pokatoličťování), ale já jsem toho názoru, že je to především dáno nedávným obdobím vlády jedné strany, kdy se vzývalo jiné božstvo (východní), které po "sametu" tak nějak umřelo (škoda pane ex- a současný prezidente, že?) a místo něj se usadilo jakési české unavené "nicnedělatismus" a "tolerantno" a "vypdrnousenatologie".

A tak nějak podobně tolerujeme či ignorujeme dokonce i cizí kultury, a neděláme vědu z toho, když je někdo takový nebo makový, jasně, našly by se výjimky, ale ty se najdou vždycky. Ani tahle naše vlastnost mi nevadí, takže by se dalo namítnout, že vlastně není o čem psát.

Co je ale na pytel, je neuvěřitelná ochota některých spoluovčanů udělat ze sebe a z nás blbečky, jen abychom někoho neurazili.


Nevím, jestli je to tou multikulti "evropskou" nákazou nebo v tom mají prsty nějací nadnárodní kapitalisti nebo ropní magnáti nebo ruská oligarchie nebo albánská mafie nebo grínpís, ale blbečkodělání u nás dělají některé nevládní organizace společně s televizí, bohužel i veřejnoprávní. Od ní jsem se totiž o celém případu dozvěděl.

A o co tu tedy vlastně jde? Jak jsem napsal již v titulku, je to o tom, co nechat nebo nenechat na hlavě a zda se vylučovalo nebo nevylučovalo. Jde o zdravotnickou střední školu, ze které byly dle ČT vyloučeny dvě studentky za to, že nosily na hlavě muslimský šátek.

Tak tedy za prvé - studentky ukončily studium samy, protože nebyly ochotny dodržovat školní řád.

Onen "ošklivý" školní předpis totiž říká, že je nespolečenské mít pokrývku hlavy v prostorách školy, takže se tam žáci musí pohybovat bez jakýchkoli pokrývek hlavy s výjimkou zdravotních důvodů. Takže žádné kšiltovky, klobouky, kloboučky, čepice, kšiltovky, brigadýrky, barety, buřinky, slamáky, kukly, turbany, fezy, ušanky, kalpaky, kefije, mitry, jarmulky, ale ani věnce, helmy (pro ostraváky "blembáky"), cedníky, a (ó hrůzo hrůzoucí!) ani šátky, takže ani žádné hidžry, burky, čádory či nikáby.

Že je od muže vůči ženě nezdvořilé mít cokoli na hlavě (vyjma másla) byvše oba v jedné místnosti, je pro mnohé neznámá věc, budiž (údajně to neplatí v MHD), to je smutný úpadek zdvořilosti v Čechách. Škoda je, že se sice ve školním řádu nošení pokrývek považuje za nespolečenské, ale nikdo děckám už neřekne kdy a proč a jak. Pro některé nevěřící mahometánské psy je tahle společenská zdvořilost naprosto nepochopitelná, protože dle nich žena má být ta, co projevuje úctu tím, že se zahalí a klopí oči. Ale to jsem odbočil.

Za druhé - dle vyjádření ředitelky (zde) obě dívky při vstupním pohovoru s těmito pravidly souhlasily.

Ovšem hned první den při nástupu do školy měly šátky na hlavě, čím porušily školní řád a jedna z dívek hned oznámila, že ukončuje studium na vlastní žádost. Zvláštní. Proč měla v červenci o studium zájem, byla přijata (možná na úkor jiné studentky) a hned v září už zájem pominul? Že by jí to někdo rozmluvil? Nebo že by se stala obětí v jakési provokaci?

Na scénu přicházejí jakési nevládní organizace, které se ve škole ptají na vyloučení studentky. Kde na to přišly, těžko říct, zdá se, že buď svému zdroji naletěly, čímž plnily úlohu užitečného idiota anebo tak činily z vlastní vůle a chtěly udělat blbečky z nás.

Druhá studentka předpis začne respektovat, ale vydrží jí to jen do října, kdy ukončuje studium na vlastní žádost z důvodu náboženské diskriminace. Při interním šetření se zjistilo, že při vyučování šátek nosila na ramenou, žádné posměvačství, kamenování, ukřižování, upalování, odtínání údů atd. se nekonalo.

A teď je čas pro dalšího užitečného idiota, totiž pro veřejnoprávní televizi. Dne 11.11. ve škole televize natáčela, ovšem studentka už bohužel týden bez omluvy nebyla ve škole, takže ji televize nakonec odchytila někde jinde. Čirou náhodou jsem onu reportáž viděl, a kromě toho, že studentka seděla zády ke kameře a její hlas byl deformován tak, aby nebyl k poznání, jsem se dozvěděl jen to, že byla diskriminována tím, že nemohla nosit šátek na hlavě. Ani slovo o tom, že to nepovolil školní řád, ani že původně souhlasily, nic, jen pohled jedné strany. Jak novinářské, jak objektivní!

Mimochodem z koho měla strach, že se musela tak maskovat, netuším. Asi z místní náboženské policie nebo možná ze spolužáků, kdoví? Nebo že by z pobouřeného veřejného mínění? Co ji u nás hrozí? Slyšel někdo v poslední době o nějakém nábožensky zdůvodněném a provedeném rozsudku? Myslím v Česku, ne v Iránu či v Saudské Arábii.

Ředitelka ve svém dopise tvrdí, cituji: "… na zdejší škole studují žáci dvanácti etnických skupin různých náboženských vyznání ze čtyř světadílů…". A že se najednou objevily dvě studentky ausgerechnet z muslimských zemí a hned je tu diskriminace, šikana a hrůza a děs…

Je mi až mdlo, jací diletanti v té televizi pracují, bluééééé. Pokud točím komentář k něčemu, fajn, mám právo na svůj názor, ale pokud točím něco tak závažného (a náboženská diskriminace něčím takovým beze sporu je), tak si kua aspoň ověřím fakta, ať pak nevypadám jako cyp. Pokud ovšem není mým jednoznačným záměrem celou situaci zkreslit, čili udělat z diváka blbečka. Bylo to rozhodnutí redaktora? Vedoucího vysílání? Ředitele televize? Kdo ustoupil ze své osobní cti?

Budeme za blbečky, kteří si nechají všechno líbit, nebo se budeme na tenhle incident dívat jako na účelovou nátlakovou akci namířenou proti nám?

P.S. Pokud holky chtěly mermomocí něco mít imrvére furt na hlavě, měly se dát na lední hokej, tam se hra bez pokrývky hlavy (bez ochranné helmy) trestá dvěma trestnými minutami…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.