JFK

22. listopadu 2013 v 12:30 | insider |  Persony
Člověk by si řekl, že je to blbost, aby někteří tvrdili, že si pamatují, co dělali v den kdy zastřelili J.F. Kennedyho, ovšem je fakt, že já si pořád pamatuju, co jsem dělal 11. září 2001, takže to asi blbost nebude. Já si nepamatuju, co jsem onehdá před padesáti lety dělal, protože to jsem byl ještě na houbách. Jojo, už to bude padesát let, co v Dallasu zastřelili JFK, a ještě pořád se nenašel nikdo, kdo by řekl, jak to doopravdy bylo, a údajný vrah Oswald je mrtvý a člověk, co ho odpravil, taky…

Odbočím - pokud jste podlehli komerčnímu lákadlu a koupili si speciál Reflexu věnovaný právě tomuto smutnému výročí, tak vás lituju, stejně jako lituju sebe, bylo to vyhozených 79 kachlí… Omluvou mi buď fakt, že jsem si ten časák koupil, abych si ukrátil noční směnu. Byť se to jmenuje "J.F.Kennedy - Záhada atentátu", o průběhu se v něm dozvíte jen momentálně tu nejpřijímanější, "oficiální" verzi, přičemž o těch, kteří spekulují o spiknutí, se tu mluví jen krátce, v podstatě hanlivě, a denunciačně. Přiznávám, že můj vztah k Reflexu tímto opět ochladl, nejprve jsem tuhle tiskovinu měl rád, hlavně kvůli Zelenému Raoulovi, ale pak jsem se nějak nemohl ztotožnit s tím, co se v Reflexu začalo psát za bláboly. Když jsem nedávno zjistil, že nejsou na jedné lodi s Babišem, tak jsem je vzal na milost, ale po tomhle je to pryč, ne že ne. Kua, tři piva za to mohly být...


Pojďme tedy nejprve k té oficiální verzi. Podle ní byl vrahem a jediným střelcem na prezidenta Kennedyho levičácký pomatenec L.H. Oswald - ve škole mu to nešlo, pak šel k mariňákům (kde se naučil střílet - údajně velmi dobře), pak utekl do Sovětského svazu, až ho to tam znechutilo, tak se vrátil, pak utekl na Kubu, ale tam ho nepřijali a poslali obratem zpět. Manželka, kterou týral, mu sehnala práci ve skladu učebnic, odkud z pátého patra třikrát vystřelil na prezidentovo auto, přičemž ho smrtelně zranil. Poté co ho dopadla policie, ho v budově soudu odpráskl jakýsi Jack Ruby, který sice za svůj čin dostal rozsudek trestu smrti, ale než došlo k revizi procesu, Ruby umřel na rakovinu.

Příznivci konspiračních teorií nejspíš vzývají film Olivera Stonea JFK (více o filmu na ČSFD zde) za to, že shromáždil námitky na jedno místo a ještě je hezky zabalil a prodal. Okresní návladní Garrison, kterého ve filmu hraje Kevin Costner, byl údajně umanutý, neetický vyšetřovatel, jehož kniha je plná polopravd, lží a překroucených informací. Budiž, jako člověk byl asi prevít, ale i když je člověk paranoidní, neznamená to, že ho nesledují. Stejně by se dalo namítnout, že knihy vyšlé z per sovětských autorů o vraždě Kennedyho, musí nutně být ovlivněné propagandou, ale pořád je tu ta námitka, že některé věci na tom všem vypadají divně, propaganda nepropaganda.

Pokusím se tu jen tak zběžně vypíchnout ty věci, které vrtají hlavou mně.

Oswald vrátil ze SSSR a pak ještě i z Kuby, jasně, bezpečnostní služby před padesáti lety nepracovaly tak podrobně jako dnes, takže si klidně pořídí pušku.

Z novin se dozví, kudy povede prezidentova projížďka, ta shodou nešťastných náhod povede kolem budovy, kde Oswald pracuje, načež tam pušku v klidu nepovšimnut donese. Jasně, nikdo nejspíš neprohledal ani nezkontroloval budovy okolo prezidentovy cesty (koneckonců do té doby nikdo s atentátem neuspěl), takže je možné střílet na prezidentskou kolonu skoro odkudkoli.

Do toho to nešťastné počasí, i to Oswaldovi přálo, bylo totiž krásně, takže narcistický JFK trval na vyjížďce limuzínou bez střechy, a bez zaclánějících bodyguardů na stupačkách auta, takže jako na cíl na něj bylo krásně vidět - podotýkám, že zde se ale žádná konspirativní teorie ohledně domluveného počasí neobjevuje.

Oswald je trénovaný střelec, sice nevíme, jak kvalitně po odchodu z armády trénoval, ale dejme tomu, že tohle se nezapomíná, stejně jako jízda na kole. Oswald se v 5. patře budovy nachystá, paradoxně prvním výstřelem, na jehož přípravu má nejvíce času, mine (asi nervozita), aby pak během 8 sekund (dle odborníků to je možné) nabil, vystřelil a trefil (to víte, chladnokrevný střelec) ještě dvakrát, druhou střelou trefí Kennedyho zezadu do krku, střela vyjde krkem vepředu, pokračuje v letu, trefí guvernéra sedícího před Kennedym, projde jeho plící a zápěstím. Střela je pak nalezena téměř nepoškozená. Třetí kulka trefí hlavu Kennedyho, která sice není v nijakém divokém pohybu, ale přeci jenom se kýve, hlava se rozprskne jako meloun.

Oswald poté schová pušku, seběhne dolů, tam ho policista prohledávající budovu (najednou!) sice zkontroluje, ale nechá ho jako zaměstnance skladu odejít (poté, co byl venku postřelen prezident!).

Oswald odejde domů, naprosto logicky po spáchané vraždě prezidenta, což je buď neuvěřitelně chladnokrevné nebo stupidní. Hlídkám v terénu je vyslán jeho popis, protože Oswald je jediným chybějícím (fakt?) zaměstnancem skladu - a tudíž podezřelým - policista Tippit si náhle vzpomene, že Oswalda před chvílí viděl kilometr a půl od místa činu, jde za Oswaldem domů, kde ho ale Oswald zastřelí revolverem. Pak se Oswald ukryje v kině (proboha proč tak blbě?), kde ho zanedlouho dopadnou (jak ho tam tak rychle a ve tmě našli?) a obviní z vraždy policisty Tippita a prezidenta Kennedyho.

Je to fakt tak nepochopitelné, že je se to zdá neuvěřitelné?

Na nekvalitních fotkách z pitvy je vidět, že Kennedy má vstřel uprostřed na zádech, dejme tomu, ve výši ramen, na jiné fotce je výstřel pod ohryzkem zhruba ve výši klíčních kostí. Takže nic moc velký úhel. Mohla kulka vystřelená z pátého patra v takovém úhlu trefit JFK? Ránu na krku asi zdeformovali chirurgové, když Kennedyho zachraňovali, vzhledem k tomu, že měl halvu na sračky, tak se ho snažili rozdýchat. Ale když pak kulka trefila guvernéra do plíce a zápěstí, což by ukazovalo na úhel např. z 5. patra, tak co se tam vlastně stalo? No kulka asi změnila směr o Kennedyho tělo. Oswald střílel zezadu, ale i Rudé právo z 23.11.1963 uvádí vyjádření vedoucího chirurga Parklandovy nemocnice, kam byl Kennedy odvezen a kde zemřel, že prezident byl zasažen do čela a do krku. Do čela? Zezadu? No možná se ten doktor spletl, anebo to blbě přeložilo Rudé právo, které věnovalo prostor na titulní straně např. i výstavě k jubileleu spojenecké smlouvy se SSSR a mírné kritice na téma nedostatku mléka na trhu...

A jakou škodu nadělala třetí kulka, která trefila prezidenta do hlavy? Kupodivu se v Kennedyho hlavě zastavila, kulka z té samé pušky, která před pár sekundami prošla dvěma těly. Asi vadný náboj.

A tak by se dalo nejspíš pokračovat, což už ale nemám v úmyslu, byť by se dalo dlouze spekulovat o tom, kdo by měl motiv Kennedyho zabít (CIA, FBI, Sověti, mafie, Fidel, UFO...), anebo jaký vlastně byl Oswaldův motiv...

Ve výše zmíněném speciálu jistého periodika, kterému nejspíš už nikdy nepřijdu na jméno, se dále autoři věnují milenkám JFK, jeho politice, době, ve které se atentát stal, i tomu jak se tehdy žilo v Československu, a také celému Kennedyho klanu. Prostě žádná speciální investigativní akce, jen zběžné povrchní informace dosažitelné kdekoli na internetu…

Jediné v čem mají autoři pravdu, je to, že s Kennedym tak nějak umřela občanská a politická nevinnost ve Státech a od té doby Američané nevěří vládě ani svým tajným službám...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.