Co tím ta banka sleduje?

14. listopadu 2013 v 1:53 | insider
Ne že bych byl nějaký odborník na ekonomiku, ale i přesto, že jsem před jistou dobou (a je mi čím dál tím hůř, když si uvědomím, jak dávno už to je) utrpěl jisté základy ekonomického vzdělání, tak tomu nerozumím. Dnes to nebude ani o fotbale, a ani o politice, i když je možné, že v tom nějaké pikle budou.

Asi jste ve zprávách zaregistrovali, že naše ČNB intervenovala k oslabení české koruny vůči euru. Pojďme si to rozebrat, třeba tím, že si to tu písemně rozpitvám, dojdu k nějakému uspokojujícímu závěru.


Uvažujme korunu teoreticky s kurzem vůči euru za 25 - ať se nám to dobře počítá.

Česko je země, která potřebuje export, český trh samotný je malý, je nás sice 10 milionů, ale peníze má asi jen šlechta a finančníci a poslanci a navázané skupiny, takže proto ten export. A proto je kurz koruny tak důležitý. A proto je export, zdá se, důležitější než my. A proto nemusíme moc utrácet, stačí když budeme vyrábět na export.

Situace 1) Posilující koruna zdražuje české výrobky venku, příklad zde - zmrzlina se u nás vyrobí za 25 Kč, za jedno euro si Germán koupí jednu. Když koruna posílí z 25 na 20, a cena zmrzliny se nezmění, tak aby si Germán mohl koupit stejnou porci, bude muset zaplatit 1,25 eura. Což se Germánovi nelíbí a koupí si místo toho zmrzlinu z Polska, například. Zmrzlinář z Česka utře nos a slzy, a s kamarády, kteří ho pozvou na panáka, zapije svůj žal v hospodě Na můstku.

Stroje na výrobu zmrzliny se vyrábí třeba v Rakousku. Zmrzlinář potřebuje nový stroj. Když je koruna na 25, a stroj stojí 100 euro, tak za jeho koupi vydá zmrzlinář 2500 korun. Když koruna posílí na 20 za euro, tak za ten samý stroj, za předpokladu, že se jeho cena nezmění, zaplatí zmrzlinář jen 2000 korun. Zmrzlinář se zaraduje, že ušetřil, a ušetřené prostředky investuje, případně utratí v hospodě Na můstku.

Situace 2) Klesající koruna zlevňuje české výrobky za hranicemi. Zmrzlina se u nás vyrábí pořád za 25, v cizině pořád stojí 1 euro. Když koruna oslabí na 30 za euro, Germán za ni zaplatí jen 0,83 eura a ještě mu zůstane. Nebo si zaplatí 1 euro a koupí si zmrzliny víc. Nebo si příště vybere právě našeho zmrzlináře, který je levnější než zmrzlinář z Polska. Náš zmrzlinář je rád, že prodal a získané prostředky investuje, nebo pozve kamarády z mokré čtvrti na štamprli v hospodě Na můstku.

Ovšem pokud by si chtěl zmrzlinář pořídit onen nový stroj, protože ho potřebuje, tak za původní cenu 2500 Kč ho při poklesu hodnoty koruny samozřejmě nepořídí. Naopak, bude ho to stát 3000 Kč. A kde vezme těch chybějících 500 Kč? No, zdraží zmrzlinu, a štamgasti ho Na můstku proklejou, protože zmrzlina se kupovat musí a jim nezbudou prachy na chlast.

A teď si do příkladu doplňte třeba naftu. Když koruna posiluje, cena nafty jde dolů (teoreticky samozřejmě, protože ve skutečnosti nejde cena nafty NIKDY dolů), když koruna oslabuje, jde cena nafty nahoru. Když jde koruna nahoru, zlevňují nejen zmrzlinářské stroje, ale i jiné, třeba televize. Když jde koruna dolů, zdražují i televize. Atakdále atakdále.

Tož kurňa, kde je tedy pro nás výhoda oslabující koruny? Herrgott, nějaká výhoda v tom být musí, jinak by nám to bankéři nedělali. Jáj, zlevní export, tak to pomůže, exportéři (snad) více prodají, čili jim stoupnou zisky a zaměstnanci dostanou přidáno. Dovolte, abych se zasmál. HA HA HA. HA HA HA HA HA HA HA HA!

Dopadne to tak, že zdrahne všechno zboží nakupované za eura (dolar atd.), ať už hotové věci nebo suroviny, tudíž zdrahne domácí výroba, které jaksi zdrahnou vstupy. Čili přidáno nikdo nedostane, ale zaplatíme víc. Vyšší cena znamená vyšší DPH. A to znamená vyšší příjem pro stát. A to chceme, ne?

Pořád se fňuká nad tím, že šetříme a málo nakupujeme. Tak co uděláme? Pošpásujeme s korunou a zvedneme ceny, nejlépe před Vánocemi, protože to se určitě spotřeba požene nahoru, že jo, dárečky a tak… A jak to bude vypadat dobře ve statistikách, neprodá se sice 100 rohlíků po koruně (dohromady za 100), ale jen 90 po 1,20, ale což je dohromady 108 Kč - a je to! Kdože říkal, že oslabení koruny a zvýšení cen oslabuje nákupy? Každopádně v listopadu a prosinci se to nejspíš neprojeví, ale po Vánocích prodejci - a s nimi tím pádem výrobci pro český trh - spláčou nad výdělkem. Hlavně že se lokomotivy, auta a tramvaje budou venku prodávat lépe. Možná, podotýkám, MOŽNÁ, všechno to s oslabováníma posilováním měny je teorie, a nikde není řečeno, že se trh chová vždy dle teorie… občas totiž kupující znejistí, když se mu něco nabízí až podezřele levně...

P.S. Klausi, Václave, ty voe, cos to tam vybral za experty...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.