Bít či nebít hokejistu?

18. října 2013 v 15:11 | insider |  Pohybové postřehy
Nepochybuji o tom, že není nikdo z vás, mého P.T. ctěného čtenářstva, kdo by ještě neslyšel o ledním hokeji. Nebo ano? Hokej, lední, v podstatě zimní sport, jelikož je hrán na ledě, logicky. Dokonce je to i olympijský sport, a to prosím pěkně už od roku 1920, kdy se představil na letních (?) olympijských hrách v Antverpách (mimochodem Češi zde získali bronzové olympijské medaile), do programu zimních her se dostal hned v příštím cyklu, v roce 1924 ve francouzském Chamonix. No jasně, že už si vzpomínáte, takové ty zahnuté hole, brusle a strašně tvrdý kotouč, co ho hráči honí po ledě, že už jste doma?

Proč o něm píšu? Ne že by se blížilo nějaké výročí ohledně olympijského vítězství v Naganu, nebo že bych se chtěl rozčilovat, že hokej už není druhou nejpopulárnější hrou v Čechách, co se týče počtu registrovaných hráčů, hned po fotbale - on se už totiž před lední hokej nacpal florbal, představte si to, takový o hodně mladší brácha… Ale když už se o tom diskutuje leckde skrz fanouškovskou obec a protože Insider není imunní vůči žádnému sportu, tak proč se nepřidat?


Je pochopitelné, že i v tomto kolektivním sportu existuje jedna soutěž, kterou chtějí hrát všichni hokejisti bez výjimky, existuje i hra pojmenovaná po této soutěži, od roku 1991, už snad s jednadvaceti verzemi, pokud jsem to dobře spočítal - ne nebojte se, není to Extraliga ledního hokeje, je to totiž kanadskoamerická hokejová liga, anglicky zkráceně NHL. Odbočím, ať se budou Rusáci snažit sebevíc, se svou KHL tu slavnou NHL stejně nikdy nedoženou, ale to jen na okraj. A o to, co se stalo v NHL, o to tu právě jde.

Mladý český hokejista Tomáš Hertl si totiž dovolil něco neslýchaného. Při pětigólovém vedení svého klubu San Jose Sharks proti New Your Rangers vytasil během úniku parádní fintu, při které si Hertl prostrčil kotouč zpátky mezi nohama a přesně jej poslal pod "víko" branky, ve které se za ním už jen bezmocně ohlédl gólman. (koukněte na obrázek). A pak ještě Hertl svůj čtvrtý gól v onom zápase bouřlivě slavil. Úúúúúúúú… ups?
"Ten kluk neměl tušení o tom, že udělal něco špatně. Vždyť hrál minulou sezonu v České republice, kde se tohle dělá. Smál se tomu, vždyť on tomu prostě nerozumí," komentoval Hertlovo počínání vyhlášený kanadský hokejový kritik Don Cherry. Ehm, pardon? Kdyby udělal tuhletu fintu některý z kanadských hráčů, dejme tomu Sidney Crosby, tak to byste stoprocentně narážky na jejich domovinu neslyšeli, a nejspíš ani narážky na onen zapadákov, ze kterého pochází (Crosby je z Cole Harbour v Novém Skotsku). Mimochodem nadával někdo Jágrovi, když jednu dobu v NHL po svých gólech salutoval? Nebylo to taky zesměšňování soupeře? Ne, protože to byla ŠOU, na kterou diváci chodí. (k téhle myšlence se ještě vrátím).

A ještě jednou Don "Třešně" Cherry :"kdyby to udělal za stavu 1:1, řeknu si, že to byl parádní gól. Ale vezměte v úvahu, že by byl Biron váš příbuzný a všichni se mu smáli." Ojojoj, tak v tom případě nechápu, proč se gólman Sepp Maier, který dostal v sedmdesátém šestém roce onen legendární gól od Antonína Panenky vršovickým penaltovým dloubákem, dávno neoběsil… A co by se stalo, kdyby třeba Mikael Granlund dal svůj "gól roku" (viz obrázek)
ne Rusům na mistrovství světa, ale třeba v NHL do sítě nejtradičnějšího klubu NHL Montreal Canadiens… No má to ten Mikael štěstí… Za prvé - jméno gólmana u takového gólu fanoušci stejně dříve nebo později zapomenou, za druhé - každý gólman občas dostane takový gól, však i Hašek svého času dostal góla z půlky hřiště, a i jiní hokejoví gólmani by mohli vyprávět… a to nemluvím o slovenských fotbalových brankářích, jejichž reprezentační jednička a dvojka se před nedávnem předháněli, kdo pustí hloupější gól z přihrávky malou domů od spoluhráče… A za třetí - kdyby Biron koukal na ostatní brankáře a studoval jejich plusy a mínusy, tak by znal "čechmánkovo klepeto", kterým by v onu chvíli Hertlovi puk v klidu vypíchl a ještě Hertla poslal do slušného parakotoulu vpřed.

"Ten kousek byl sice krásný, ale v takovou chvíli? Vždyť přeci nechcete ztrapnit takového soupeře, jakým jsou Rangers," přidal se hokejový expert stanice TSN Jamie McLennan. Úúúúúú. Co kdyby si takovou fintu dovolil třeba ruský hráč - dejme tomu Alex Ovečkin, tak to už by vůbec nikdo nic nenamítal, a přitom je rivalita mezi Washingtonem (kde Ovečkin hraje) a Rangers mnohem vypjatější. Naopak, poklepávali by ho po ramenou, a užívali si Ovečkinův bezzubý úsměv. Protože by to byla ŠOU, na kterou diváci chodí. A zda ztrapňovat či neztrapňovat Rangers? Takže jakože někdo se zesměšňovat může a někdo nesmí? A kdo smí být - Florida Panters, Winnipeg Jets nebo New York Islanders? To je už skoro jak "na Spartu nám nešahej, žide polskej"… Holt kdyby nebyli hráli v onom zápase Novojorkští Jezdci tužku, tak by nedostali tolik gólů (9), že jo.

A kouč Washingtonu Adam Oates se do Hertla pustil bez okolků: "Byla to nováčkovská chyba, vůči NHL totiž musíte mít respekt." Ehm, cože? Respekt k soutěži? Jak se to projevuje? Má se hokejista každé ráno 5x na kolenou poklonit a bít hlavou do země směrem ke stadionu svého klubu? Nebo se pokřižovat a pomodlit před emblémem NHL? Respekt vůči soutěži, která neví, zda ponechat součástí zápasů bitky, u kterých se hráči tlučou hlava nehlava? Pardon, ale proč tam ty rvačky jsou? A proč mají týmy ve svých řadách hráče, kteří sotva umí bruslit a jsou tam fakt jen na pěstní souboje? Že by se výsledek pěstního souboje počítal do konečného hodnocení týmů? Ha ha ha. Je to jen a kvůli ŠOU, na kterou diváci přijdou. Hmmm.

A co tedy Hertl udělal? Dal divákům něco, o čem si mohou povídat, na co se můžou koukat, něco, co můžou malí hokejisté zkoušet napodobit. A za to ho chce někdo pomlouvat? Jasně, za stavu 1:1 ve finále Stanley Cupu by to byla neuvěřitelná drzost, a pak by asi nikdo neměl ani slovo výhrady, některé komentátory by museli i křísit, ale i tak, důležité je, aby si diváci zase příště pustili televizi nebo dorazili na stadion, a věřte nebo ne, milí Kanaďané a Američané, více lidí se dívá na hokej kvůli krásným gólům než kvůli tomu, jak jeden pořízek druhého trefí pěstí do obličeje, protože zrovna to můžou vidět na jiném kanále na boxerském večeru, že jo.

Ale aby to nevypadalo, že se do Hertla všichni obuli, spoluhráč a kapitán Sharks Joe Thornton prohlásil: "I'd have my cock out if I scored four goals. I'd have my cock out, stroking it." Slušně přeloženo, tady Joe říká, že pokud by dal 4 góly v jednom zápase, tak že by si vytáhl z kalhot tentononc a hladil si jej. Nekecejte, že nevíte, co je to "cock" anglicky… (další otázkou zůstává, zda teď Joeovi půjčovat puk nebo ne).

Co myslíte vy? Rvačky nebo góly?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.