Konec pana Vajíčka

26. září 2013 v 13:40 | insider |  Pohybové postřehy
… Přišel a zase vodešel a nikdo se kvůli tomu nevěšel… (Žlutý pes)

Nebudu se zaobírat tím předsametovým panáčkem, který uváděl blok reklamy v tehdy československé státní televizi - pokud netušíte o čem mluvím, tak se koukněte na přiložený obrázek.
Kdepak, dneska to bude zase o fotbale, protože už je to víc jak čtrnáct dní, co český nároďák opustil Michal Bílek, kterému se hanlivě říkalo, nejspíš podle tvaru jeho lebky, pan Vajco. Abych ale nebyl tak vulgární, trošku jsem to zjemnil na pana Vajíčko. Celkově je ta přezdívka taková divná a nefér, pravda, ale jako titulek se to hodí, ne?

Četl jsem jeden rozhovor s Michalem Bílkem (dále jen M.B.), kde si vyčital především to, že měl být otevřenější vůči novinářům, tudíž by byl otevřenější k fanouškům, a ti by ho dle jeho mínění přijali lépe. No nevím, myslím, že fanouškům ani tak nevadila jeho klidná maska a neproniknutelná hradba mlčení, ale spíš předvedené výkony nároďáku. Hráči ho jako kouče asi brali, nikdy se nemluvilo o nějaké revoltě nebo neukázněnosti, ale mezi fanoušky prostě neměl kredit. Tedy alespoň u mě ho neměl.

Pojďme se podívat na statistiky. Pokud je v nich chyba, tak padá jen na moji hlavu, ale na zpravodajský kanál nekandiduju, tak co? Národní tým pod vedením M.B. sehrál od půlky listopadu 2009 do září 2013 celkem 42 mezistátních zápasů, s bilancí 16 výher - 10 remíz a 16 proher a skóre 52:44. Z těch 16 výher stojí za zmínku vlastně jen dvojzápas s Černou Horou, který nás dostal na evropský šampionát 2012 a dvě výhry s Řeckem a Polskem právě na onom mistrovství. Jinak výhry nad týmy jako je Arménie Lotyšsko, Litva, Malta, Ukrajina, tak nějak za oslnivé nepovažuji, zvlášť když jsme se stejnými soupeři i prohráli. Remízy nároďák uhrál třeba s Dánskem, Skotskem, Japonskem, Itálií... A prohrál se Španěly (2x), s Itálií, s Chorvatskem, Norskem, Dánskem, Finskem, Maďarskem, ale i s Litvou, Ázerbajdžánem, Arménií, Ruskem… čili s nadprůměrnými týmy národní mančaft prakticky nebodoval, s průměrnými týmy sem tam uhrál remízu a se slabými občas taky nevyhrával… A to nemluvím o tom, že se na to skoro nikdy nedalo dívat…

Z příběhu zbývá jen málo
jen úsměvy na fotkách
a co dřívě se věčné zdálo
teď končí ve výčitkách.
Z příběhu zbýva jen málo …
Odešel jednoho rána
vzpomínky ty s sebou vzal
chyběla jen slavobrána
a vůbec nikdo neplakal.
Odešel jednoho rána … (L. Filipová)

Nechce se mi počítat kolik hráčů M.B. vyzkoušel, ale sestavou často míchal, nicméně některé své oblíbence držel za každou cenu, ale to dělává každý kouč, tak to prostě je.

Nejlepším střelcem za doby působení M.B. se stal obránce M. Kadlec (7 gólů), kterýžto ale hodně kopal penalty, a pak jsou čtyřgóloví Rezek a paradoxně Lafata, který jinak moc šancí hrát nedostával. A když už jsme u těch gólů, odehrát 42 zápasů a dát v nich jen 52 gólů, to průměr sotva 1,24 gólu na zápas, což není nic moc, v patnácti zápasech nedal tým gól vůbec, a pokud se někdo bavil nadáváním na spalovače Baroše, tak vězte, že po jeho odchodu z národního týmu dali jeho kolegové ve 13 zápasech jen 14 gólů, a z toho to ještě navíc po třech jen Maltě a Slovensku, takže je jasné, že úchvatný útočný projev se zpravidla nekonal.

Mimochodem pamatujete si nějaký zápas z Bílkovy éry? Nejvíc si vybavuju ten šok s Rusákama na Euru 2012, ne že ne. To od Brücknerova týmu si jich určitě vybavím víc, a to už je let co Klekí Petra netrénuje...

M.B. nebyl populární možná i proto, že jako trenér dohromady nic moc nenatrénoval a do křesla kouče národního týmu se dostal nejspíš po známosti s tehdejším předsedou fotbalového svazu Haškem. Pokud dostanete takovým způsobem fleka někde v Roudnici nebo Frýdku, budiž, ale trenér nároďáku by měl být tak nějak vybrán fundovaněji, řekněme.

Takže to shrňme, na šampionát do Brazílie se národní tým nepodívá, ale na to už jsme si tak nějak zvykli, koneckonců ženy to ocení, nebudou doma takové nervy, že? Na koučování M.B. se asi moc vzpomínat nebude, popřejme tedy panu Vajíčkovi víc štěstí v jeho příštích štacích, národnímu týmu lepšího kouče a nám divákům pevné nervy…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.