Muž s cedníkem

28. srpna 2013 v 10:38 | insider |  Zajímavosti
Ne, není to název pro humoristickou novelu, která jakoby vypadla z pera Jaroslava Haška, ani to není název krátkého fejetonu napsaného dle příkladu Jana Nerudy a ani detektivní povídka ze sedmé kapsy Karla Čapka. Je to fakt. Ani nevím, jestli je to dobře nebo ne, že se muž s cedníkem rozebíral i v médiích. No představte si, i barevný obrázkový Plesk si toho všiml… Vlastně o nic nejde, možná to opravdu vzešlo jen z vedra…


Citujme vyhlášku:

"Fotografie musí odpovídat podobě zobrazované osoby v době podání žádosti. Pohled přes rameno, pootočená nebo nakloněná hlava nejsou přípustné. Zobrazovaná osoba musí mít neutrální výraz a zavřená ústa, oči musí být otevřené a nesmí být překryté vlasy. Brýle osoby na fotografii nesmí zakrývat oči a vytvářet odlesky. Pokrývka hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů nesmí na obličeji vytvářet stíny." Konec citátu

O co jde? Jeden pastafarián (o nichž se zmíním níže) se chtěl nechat na občanku vyfotografovat s cedníkem na hlavě. Letní banalita, kterou člověk přejde mávnutím ruky, zase jenom nějaký pošuk. Jenže brněnská úřednice ho opravdu vyfotografovala. Proč? Pastafarián se oháněl tím, že je členem církve pastafariánů a že dle vyhlášky může mít pokrývku hlavy z církevních důvodů, přičemž cedník nevytváří žádný stín na obličeji. Vše je tedy dle litery zákona. Ovšem ministerstvo vnitra, které má osobní dokumenty na starosti, řeklo, že cedník určitě není povolen a ani nebude.

Proč? Třeba proto, že pastafariáni nejsou u nás registrovanou církví. Aha. Kdože tedy jsou to ti pastafariáni? Věřící, jejichž hlavním bodem víry, kolem kterého se všechno točí, je F.S.M. Totiž Flying Spaghetti Monster. Ano, Létající Špagetové Monstrum. (Omlouvám se za tu anglickou zkratku, ale F.S.M. zní mnohem dramatičtěji než L.Š.M.) Celé to vymyslel v roce 2005 nějaký Henderson, Američan, který tím protestoval proti rozhodnutí jakési tam školní rady vyučovat v hodinách "Science" (jakože "vědy") vedle evoluční teorie i teorii "inteligentního designu" resp. "kreacionistickou" teorii.

Odbočíme. Teorie "kreacionismu" je v podstatě víra, že lidé, Země, vesmír a tak vůbec všechno bylo stvořeno zásahem shora, nejlépe tedy zásahem božské bytosti. A teorie "inteligentního designu" je v podstatě jakýmsi možným argumentem kreacionistů, kteří tvrdí, že některé věci ve vesmíru, v životě a tak vůbec lze vysvětlit jen tím, že existuje inteligentní stvořitel, protože takové ty věci by přece nemohly vzniknout tak nahodilým procesem jako je evoluce. Nevím tedy, o které předměty konkrétně se jedná, ale jde o to, že některé jevy vypadají tak úžasně a dokonale, jakoby nešly stvořit náhodou. Asi mají na mysli mužský mozek, protože ten se absolutně jistě nemohl vyvinout evolucí (vypadá totiž jakoby zakrněl zhruba před 2 miliony let). Kde jsem to skončil? Teď jsem se do toho zamotal. Každopádně ještě jeden inteligentní argument říká, že "Fyzikální konstanty vesmíru jsou vyladěny tak, aby mohl existovat život.", což je bez pochyby výborný argument. Takže nějaká nadentita to tu musela stvořit, to je bez diskuze.
Vraťme se k pastafariánům. Špagety patří mezi pasta produkty (společně s tortelini, makkaroni, penne, tagliatelle, cappeleti, cannelloni, linguae, fettucine, pappardelle, pizzoccheri, rigatoni, lasagne, fusilli, gnocchi, radiatori, cannelloni, …) Rastafariáni jsou taková spirituální, no dejme tomu, že ideologie (nechtělo se mi napsat, že náboženství), původem z Jamajky, nepijou a nejí maso, ale kouří, to je zajímavé, takže proti neřestem jako takovým nic nemají. Míchají do toho svého tyglíku od každého něco, nabádají k míru, harmonii, lásce a takovým těm věcem, co člověka napadají, když se zhulí. A aby bylo jasné, že F.S.M. je velmi mírumilovná bytost a aby měli hezky znějící název, tak se spojilo slovo pasta a rastafarián a vznikl pastafarián.
Celé by to byla jen taková legrační srandavíra, kdyby nebylo internetu. Henderson na svůj dopis onomu školnímu orgánu samozřejmě nedostal odpověď, tak to dal na web a pak už to nešlo zastavit. Vznikly webovky, nabalila se na to spousta příznivců, pastafariáni dokonce mají jakousi svou bibli, Loose Canon, který je volně stažitelný z pastafariánských stránek. (bohužel jsem ho našel zatím jen v angličtině. Ale přiznávám, nehledal jsem nijak hluboko.)

Nedá se nic dělat, i argumenty pastafariánů mají jistou váhu. Proč by nemohl být tvůrcem všeho Jeho Nudlové Končetinstvo? Na námitky odpůrců Henderson reagoval: "Nemám problém s vírou. To, s čím mám problém, je když se víra podává jako věda. Jestli existuje bůh a je inteligentní, tak bych řekl, že má určitě smysl pro humor."

Nebo třeba trošku ošklivější námitka: "Je mi líto, že křesťané shledávají víru, že Létající špagetové monstrum stvořilo vesmír, jako "nesmyslnou", ale, opravte mě, jestli se mýlím, křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu. A oni si myslí, že představa, že úbytek pirátů způsobil globální oteplování, je směšná?" Abych vysvětlil ty piráty, Henderson představil svou teorii, že úbytek pirátů způsobuje globální oteplování - jak začali piráti mizet, oteplilo se. A jako protidůkaz uvádí i to, že v Somálsku, kde je v současnosti nejvíce pirátů, je nejmenší koncentrace CO2 na světě. No, není to logické?

A zpět do Česka. Vyděšení úředníci po zveřejnění oné záležitosti s fotkou zasypali ministerstvo svými dotazy, co tedy mají dělat. Úřednice z ministerstva říká, že v Česku existují hromady náboženských společností, dokonce i pivní církev a Řád ozubeného kola (i tyhle lidi ministerstvo sleduje?), a ti se nefotí s pivem nebo kolem na hlavě, tak proč cedník, že? Pravda je, že rytíři Jedi se taky nefotografují s přilbou Darth Vadera na hlavě, ani s otevřeným hledím. Každopádně občanka je ÚŘEDNÍ DOKUMENT, ke kterému je třeba správně PŘISTUPOVAT, JASNÉ, HOLOTO? Kde jsou ty časy, kdy se dalo občankou zatopit, když vám byla zima… Vyhláška se ale měnit nebude. Sice třeba řádové sestry se fotí i s tou pokrývkou na hlavě, ale ty mají tradici, snad 30 let, navíc tu loktuši (nebo jak se to jmenuje) nikdy nesundávají (ani v posteli nebo ve sprše?). Takže pastafariáni, máte ještě minimálně třicet let, ale nesundávat. Český pastafarián totiž nechce chodit s cedníkem na hlavě pořád, bojí se perzekuce, diskriminace a posměchu. To by se vám líbilo, dělat si šprťouchlata z úřadů a pak nechtít pro svou víru ani trochu trpět, to by tak hrálo. Tak to ne, tudy cesta nevede, ministerstvo zase vyhrává.

Teď jde o to, kde je hranice. Povolí ministerstvo fotit ženy v burce? Ano, ta zrovna zakrývá obličej, takže nejspíš ne, ale co třeba Sikhové a jejich turban? Nebo Arabi a jejich (např. kostkovaný) ručník? Co když Jágrovi hrábne a založí hokejové náboženství, nechá se zvolit patriarchou, pak prezidentem, a pokud nebudeš nosit na hlavě tu skořepinu od JOFA (viz obr.), tak budeš nevěřící pes a za trest budeš běhat kolem zimáku v dresu s nápisem CCCP.

Je jasné, že výhodou v tomto ohledu je tradiční náboženství, ovšem kdy se z nového náboženství stane tradiční? Po 10 letech, 30 letech, 300 letech nebo třeba zásahem státu? Není na čase (řádové sestry prominou) vyhlášku předělat a striktně nepovolovat na hlavě nic? Anebo co tak občanky úplně zrušit? Dostanem hezky čip někam dozadu na hlavu a šmytec. Budem hezky sledovatelní, samozřejmě jen proto případ nouze, kdybychom se ztratili někde v hlubokém lese nebo v nákupním centru, vůbec by tam ten čip nebyl proto, aby se vědělo, kde se zrovna shromažďujeme, ne ne. A s kým se tam shromažďujeme. A jak často se tam shromažďujeme. A v jaké poloze se tam shromažďujeme… Ne ne, tak to nebude, nejste trochu paranoidní? A už vůbec to nebude fungovat tak, že když provedeme něco špatného, že nám ten čip rovnou dá elektrickou ránu do kebule, ne, kdepak, moc se díváte na televizi… Co na to říkáte, pane Andersone?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.