Atletika v Rusku

9. srpna 2013 v 10:58 | insider |  Pohybové postřehy
Jestli jste se báli, že Insider přes prázdniny umřel, tak už se moji mílí a zlatí, bát nemusíte. Víte jak to chodí, je okurková sezóna, jezdí se k moři, na koupaliště, po výletech a tak, tož proto ta odmlka. Ovšem jestli jste se radovali, že už to má Insider za sebou, tak to jste se radovali předčasně, pazgřivci ušmóraní, nic takového, ani vlna veder neusmažila Insiderovi mozek. Tedy hlavně proto, že není co smažit, že jo. Ale o tom raději potichu, ano? Děkuji.

Letošní sportovní sezóna v podstatě má jen jeden megavrchol. Ne, není to ani olympiáda, ani mistrovství světa v travní čutané do nafouknuté koule (mistrovství v honění gumové placky po zmrzlé vodě nepočítám, to se koná každý rok), ani v běhání se šišatou mičudou se nic nekoná, florbalové mistrovství světa mají letos jen holky (v Česku!)… Pravda, jel se letos jubilejní stý ročník Tour de France, a konala se Univerziáda a olympijské hry mládeže a "olympiáda" neolympijských sportů, ale i tak je tím vrcholem akce královny sportu - atletiky.

Že vás atletika nebaví? A proč? Chybí vám simulování v pokutovém území? Nebo krosčeky na hlavu? Nebo šestihodinové cyklistické přenosy? A co tak šachy? Nebo vás fakt baví Moto GP nebo Formule 1?

V Moskvě začne už zítra šampionát mira, a protože Insider je přítel sportu (což se naopak o sportu jako přiteli Insidera říct nedá), tak vás tu dnes budu obtěžovat krátkým článkem na toto téma.


Samozřejmě se koukneme nejprve na českou nominaci. Nebudu to vypisovat všechno, vypíchnu jen ty, u kterých se dle průběhu sezóny dá očekávat slušný výsledek, pokud se ovšem nestane něco nečekaného, jako např. výpadek formy, zranění v koupelně, svázané ruce, nohy nervozitou nebo pozitivní dopingový nález.

Začneme galantně holkama. Za prvé, závodit nebude Barbora Špotáková. Je totiž na dovolené. Takže se zaměříme na závod 400m přes překážky, Zuzana Hejnová letos drtí konkurenci jak Stalinova bota drtila Sovětský svaz. A navíc by se třeba i Denisa Rosolová v témže sportu taky mohla kouknout do finále. A pak i ta štafeta, 4x400, ta by třeba taky mohla alespoň to finále… A tyčkařka Svobodová by se taky mohla slušně umístit, třeba to vyjde.

A chlapi? Třeba Pavel Maslák v běhu na 400m, aktuální mistr Evropy, ten by mohl třeba alespoň do finále nakouknout… nebo Bába, v té výšce taky sem tam něco slušného skočí. Kladivář Melich, koulař Prášil taky mají slušné výsledky, a tyčkař Kudlička taky, ale především oštěp, ten by nás měl zajímat, ne, už tam dávno není Honza Železný (ten už jen na tribuně), ale Vítězslav Veselý, tomu to slušně letos hází, ne že ne.

A na koho se jinak zaměřit? No jasně že na Bolta, jehož největší soupeři tak trochu odpadávají (Powell, Gay, Black), ale možná ho potrápí Gatlin nebo Nesta Carter. Pokud tedy Usain zase nevypálí z bloků předčasně jako posledně na MS v Tegu… Ve čtvrtce mužů budou favority (vedle Masláka bez diskuze) Kirany James a Lashawn Merrit. Britové budou napjatě sledovat Mo Farraha, který chce vyhrát i 5km i 10km běh, ve výšce je letos brilantní Ukrajinec Bondarenko, který se svým letošním maximem hodně blíží letitému světovému rekordu Kubánce Sotomayora, tyčkař Lavillenie sice na Bubku ještě nemá, ale taky skáče velmi dobře, v oštěpu bude vedle Veselého Fin Pitkämäki nebo Rusák Tarabin, desetiboj bude letos po velmi dlouhé době bez české účasti, o afrických účastnících dlouhých běhů se zmiňovat nebudu, protože se v nich nevyznám… U té krásnější poloviny lidstva bude třeba sledovat především tyčkařku Isinbajevovou, možná to bude její poslední sezóna, navíc závodí doma v Rusku, ve výšce sice nebude závodit Srbka Vlašičová, což je škoda, ale i ostatní neskáčou vůbec špatně, v oštěpu možná konečně vyhraje ruská svalovka Abakumovová, i když Němky jí v tom určitě podporovat nebudou, v kouli možná zaboduje Valerie Adamsová z Nového Zélandu, je to sice taková od pohledu herdekbaba, ale to jsou koneckonců ty koulařky všechny, že jo.

A jak program? Ve zkratce: začíná se 10.8. a končí 18.8. Hned v sobotu je finále na 10 km mužů a maraton žen, v neděli finále 100m mužů (Bolt), 20km chůze mužů a konec desetiboje, u žen 10km, dálka a hod diskem. V pondělí muži 110m př., tyč (Kudlička) a hod kladivem (Melich), u žen 100m, 400m, koule. V úterý muži 400m (Maslák) a 800m, a hod diskem, u žen 3km steeple, 20km chůze, sedmiboj a tyč (Svobodová). Středa muži 50km chůze, ženy nic. Čtvrtek muži finále 400m př. a 3km steeple, výška (Bába), ženy 1500m, 400 m. př. (Hejnová, Rosolová) a trojskok. V pátek muži 5km, štafeta 4x400, dálka a koule (Prášil), ženy 200m, kladivo. V sobotu muži finále oštěpu (veselý), maraton a 200m, ženy 5km, 100m př., štafeta 4x400 a výška. V neděli muži 1500m, štafeta 4x100m a trojskok, ženy 800m (Masná), 4x100m štafeta a oštěp. Velmi ve zkratce.

Takže hybaj k televizi, stejně má být hnusně a reprízy seriálů jsou už únavné...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.