Změna systému

26. června 2013 v 13:49 | insider |  Nemístné postřehy
O jakém systému tu píšu? O politickém, bohužel, zdá se, že tu častěji probírám žumpu politickou než fotbalovou. Pokud vás to nebaví, sorry.

Kdysi nám v hodinách Občanské nauky vysvětlovali, že tu máme jakýsi parlamentní politický systém založený na soutěžení politických stran, přičemž se jednou za čas konají volby a jejich vítěz zpravidla sestaví vládu, a pokud mu ji parlament schválí, tak vládne. Existuje i řekněme tzv. prezidentský systém, třeba v USA, kde volby vyhraje kandidát, kterýžto reprezentuje stranu a s tou sestaví vládu a s tou vládne. A pak jsou tu ještě monarchie a diktatury, ale ty se nás netýkají. Zatím, podotýkám, zatím. Viz níže.


Vraťme se do Česka. Parlamentní systém tu ještě před pár hodinami fungoval. Netvrdím, že správně, ale fungoval. Ovšem všemi milovaný a zvolený (ovšemže vtipkuji...) prezident Zeman (dále jen MZ) se rozhodl za to vzít a změnil to. Člověk by si řekl, že na to bude potřeba minimálně nějaká vyhláška, zákon nebo třeba jen taková maličkost, jakou je změna Ústavy, ale to je, zdá se, omyl. Prezident se evidentně nemusí takovými malichernostmi jako jsou předpisy, zákony a tak vůbec zabývat. On je přece bůh. Mimochodem kdy vlastně sesadil z božského piedestalu boha předchozího, totiž exprezidenta VK? Nebo tu teď máme DVA neomylné božské tvory?

Jistě víte, že nám rezignoval premiér, proč a kvůli komu, to teď neberme v potaz. A s ním padla i celá vláda. Ačkoli není nikde psáno, že s rezignací premiéra MUSÍ rezignovat celá vláda, je s podivem, že se tak stalo. Vždyť co by se dělo, kdyby musel premiér třeba rezignovat ze zdravotních důvodů? "Onemocněla" by s ním celá vláda? Nejspíš ne. Ale budiž, tohle nevidím jako ten největší lapsus. Co se děje v obvyklé parlamentní demokracii? Po rezignaci současné vlády některá parlamentní strana dostane možnost sestavit vládu novou. Pokud tato vláda nedostane důvěru, tak se osloví i strany doposud opoziční, ať to zkusí ony. A pokud ani to nezabere, buď se objeví pokus vytvořit tzv. vládu odborníků (úřednickou) anebo se vypíšou nové volby. A jede se nanovo, dokud se nenajde vláda, kterou parlament schválí. Nic komplikovaného.

Ne tak v Česku.

Opozice do vlády jít nechce. Raději by předčasné volby. A doposud vládnoucí strany nabízejí nového premiéra resp. premiérku. Zdálo by se, že tedy bude následovat kolečko se sestavováním a schvalováním/neschvalováním vlády.

To by se do toho ovšem nesměl navézt MZ. Se sebevědomím sobě vlastním (a s přístrojem na čtení myšlenek všech voličů v Čechách) prohlásil, že si je jist, že vládu doteďka vládních stran už nikdo nechce, a proto že bude úřednická vláda. A hned navrhl jejího premiéra. Co na tom, že je to člověk ze strany, kterou v parlamentních volbách voliči nevybrali, stačí že vybrali jejího předsedu (rozuměj MZ) na místo prezidenta. To je přece úplně to samé jakoby volili onu stranu celou, se všemi přesedy, místopředsedy atd. ne? Takže si MZ do vlády vybral kamaráda ze své strany, však co, post premiéra přece není TRAFIKA!

A teď jsme u meritu věci. MZ změnil systém, odteďka už ne voliči ve volbách, ale sám prezident jmenuje premiéra, kterého si sám vybral. Ale co se stane, když v příštích volbách, někdy za rok, vyhraje úplnou náhodou zase některá ze současných vládních stran? Opět MZ prohlásí, že si to voliči vlastně nepřejí (protože on má tu čtečku myslí, nezapomínejte) a vybere zase nějakého svého koně? Ehm, nabízí se otázka, k čemu tedy vlastně ty volby jsou? A další otázka je nabíledni: proč vlastně volby pořádat? Vždyť MZ VÍ, CO VOLIČI CHTĚJÍ! Vládu sestaví prezident, vždyť už to jednou zvládl, takže precedens máme, a hotovo! Stačí jen jednou za třeba 5 let zvolit MZ znovu a máme klid!

Co na tom, v Rusku přece taky velký Vladimir P. ohýbá systém, jak to jen jde. Kdo zabrání MZ, aby to taky tak neudělal? Kdo zabrání MZ, aby se vyhlásil doživotním prezidentem? Když si může vybrat premiéra jakého chce, proč se nezvolí premiérem sám? A pak proč se nezvolí nejvyšším soudcem? A nejvyšším zákonodárcem? A nejvyšším guru? A nejvyšším prognostikem? Sebevědomí na to má, tak co? Je toto chování dle naší Ústavy - která ale zdá se, je pro MZ dobrá leda tak na WC použití - trestné? Beztak že ne, takže co když bude nakonec nemožné MZ donutit, aby se prezidentského stolce vzdal? Jak daleko pak budeme od diktatury?

No, užijme si možnost si o tom podiskutovat, protože na této momentálně nastoupené cestě je před námi bod, za kterým už to nepůjde... Jak je ten bod daleko? Ptejte se na Hradě...

P.S. A pokud volby příští rok třeba budou, nezapomeňte že je vlastně jedno koho vyberete, protože stejně vyhraje MZ...

P.P.S. Já ho nevolil...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.