Tonoucí se stébla chytá

18. dubna 2013 v 16:00 | insider |  Pohybové postřehy
Kdo je tonoucí? FCB přece. Ovšem je to stéblo pevné? Opravdu věří fanoušci Baníku tomu, že primátor, kterému ještě nedávno nadávali do lhářů (protože před posledními volbami sliboval, až se hory zelenaly a pak skutek utek) bude za klub bojovat při rozhodování, zda město Ostrava fotbalový klub zachrání?

Někde je chyba. Pořád. A furt. Jen pokračujte a řekněte, zda se pletu.


Zdá se, že odchodem Patery a koupí klubu společností SMR Invest se díra v trupu bárky FCB nezalepila. I když tehdy (v únoru 2012) bylo přímo ústy předsedy představenstva řečeno, že: ""Máme zpracován stabilizační rozpočet na tři a půl roku. Nejdůležitější teď pro nás je, abychom v nejbližší době dosáhli dohody s věřiteli o restrukturalizaci dluhů." Mluvilo se cca 100 milionech korun dluhu. Mimochodem nevíte někdo, jak se dá takový dluh vyrobit?

Jednalo se s Arcelorem, s Vítkovice Machinery Group a kdoví s kým ještě. A pochopitelně i s ostravskou radnicí.

V minulé sezóně se nakonec Baník zachránil, ale jen tak tak. V červenci 2012 pak vstupoval do nového ročníku ligy skromně. "Pracujeme s rozpočtem 100 milionů korun, přibližně třetinu z toho ale tvoří náklady na restrukturalizaci a doběh smluv, které jsme zdědili," řekl novinářům místopředseda představenstva. Od výše zadlužení se odvíjejí i skromnější cíle. "Nechceme zažít to co loni, tedy hrát do posledních kol o záchranu. Pomýšlíme na střed tabulky. V dlouhodobějším horizontu bychom se třeba za tři roky chtěli pokusit o evropské poháry," nastínil místopředseda. V souvislosti s tímto prohlášením je pohled na tabulku dnes tj. 18.4.2013 více než tristní, dno to sice ještě není, ale není k němu daleko.

Jenže pak přišel listopad 2012 a ostravští zastupitelé se kousli. Stáhli z projednávání možnost vstupu města do klubu. Dluh tehdy údajně činil 140 milionů korun. No možná že ten původní odhad nebyl tak úplně přesný, však co, 40 mega sem, 40 mega tam, to se tak lehce přehlédne… Nové vedení se údajně snažilo napravit vztahy s radnicí, evidentně se jim to za těch 8 měsíců nepovedlo. Že prý nemají radní dostatek informací, a nepomohla ani demonstrace fanoušků před radnicí, byť to bylo featuring Nohavica v čele.

Prosinec 2012 přinesl malou změnu - zastupitelé schválili smlouvu o spolupráci, ovšem musejí si nejprve nechat udělat audit, což je naprosto logické a pochopitelné. Pro smlouvu, ze které ale neplynou žádné závazky (k čemu pak taková smlouva vlastně je?) hlasovalo 34, proti 8 a zdrželo se 6. "Byl učiněn první krok na cestě k systémové spolupráci města s Baníkem. Je to pro nás zároveň závazek úspěšně zvládnout celkovou restrukturalizaci klubu," řekl ČTK předseda představenstva. "Vyhověli jsme všem požadavkům ze strany města, které byly zapracovány do návrhu smlouvy. Změny spočívají v tom, že město si chtělo rozšířit možnosti, jakým způsobem převzít Bazaly," dodal. Hmmm. To je ale rychlost, ne že ne.

A teď je duben 2013, nová firma vlastní klub už více než rok a audit skončil. A světe div se, dluhy byly vyčísleny na přibližně 170 milionů korun! Tož kurňa, nemnoží se ty dluhy jak králíci? Nebo neklonuje je tam někdo? A je úplně k hovnu, že kvůli hospodaření už na bývalé vedení Baník podal žalobu. Ano, po osmi nebo desíti letech budou možná uznáni vinnými, ale v té době se bude Baník horko těžko škrábat z krajského přeboru nahoru.

Primátor tvrdí, a zdá se, že se neplete, že je Baník v klinické smrti a bez finanční pomoci města nemůže přežít. Dle primátora ve hře stále zůstávají všechny tři možnosti: odkoupení areálu, vstup do společnosti nebo odstoupení z účasti na konsolidaci klubu. "Výhodnější pro Baník je koupě celé společnosti, protože při koupi společnosti se neplatí daň z převodu nemovitostí. Ta druhá varianta je čistě odkup majetku, tam by to vycházelo o něco levněji pro město, ale klub by ztratil zhruba 15 milionů na tom převodu, čili by to bylo nevýhodné pro klub," uvedl primátor.

C bude správně, věřte nevěřte.

Primátor totiž vyčíslil, kolik by to stálo - mluvil o částce 100 až 110 milionu korun. "Dneska klub prokazuje, že je důvěryhodný, protože zkrátil náklady ze 70 milionů korun asi na polovinu. Dneska s tím, co mají od sponzorů, od města a co vydělají, to jim pokrývá rozpočet, že jsou schopni klub provozovat a ještě částečně splácet dluhy, ale ne ve výši, kterou potřebují," podotkl primátor. Tož kurňa, nejprve mluvili o rozpočtu 100 milionů, pak to bylo těch 70, a teď 35 milionů, úspěšně pracují, zdá se, a dluh stejně neskutečně roste tempem 40-70 milionů za rok! Tak splácejí nebo nesplácejí? A tím pádem říct, že úspěšně pracují, je samozřejmě jen neskutečný kec, tak neskutečný že se u něho musí primátor šklebit jako opice.

Takže si to shrňme: za kolik nový vlastník loni klub koupil? To se neví. A kolik by na celé transakci případně vydělal? Ano, právě těch 100 až 110 milionů korun za které by to prodal, a to by nebyl špatný kšeft, prodat ekonomickou skoromrtvolu za takové chechtáky… Takže kdoví jestli nebude v době, kdy se bude ještě stále vyšetřovat staré vedení klubu (Patera), nakonec obviněno i současné představenstvo v čele se Šafarčíkem a Adámkem. Všem se jim omluvím, pokud se pletu, ale zatím jsme se kromě slov a narůstajícího dluhu ničeho nedočkali. Tedy pokud nepočítáme Milana Baroše, který ale sám Baník nespasí, i když hraje zadarmo...

Že prý by to nešlo, aby třetí největší město v republice nemělo ligový fotbalový klub? Ale jděte se vycpat, podívejte se na Brno, klidně z ligy spadlo, a pak se vyškrábalo zpět do ligy jen proto, že výsledkově lepší kluby nesplňovaly podmínky pro první ligu… a jak se teď Zbrojovka v lize topí, a to je Brno větší než Ostrava... A jak tragicky vypadá původní stadion Za Lužánkami, škoda mluvit… Na Bazalech by aspoň vyrostly bytovky, prý. A když mohli ve Skotsku poslat do konkurzu takový klub jako je Glasgow Rangers - jen pro srovnání by to bylo skoro tak stejné jakoby šla do konkurzu Slavia nebo Sparta, tak proč ne nějaký klub z černé Ostravy… Ale opravdu jen skoro, protože Skoti milují fotbal víc než Češi pivo. Anebo abych nešel moc daleko pro další příklad, všimli jste si, že ani s Polívkou a jeho farmou v insolvenci se nikdo nemaže? A víte, jak by se ulevilo pořadatelům z ostatních klubů? Žádné rozbité sedačky, žádná sprostá slova na tribunách… vlastně ne, tenhle sprosťácký duch z našich ochozů nikdy nevymizí, ne že ne, viz "Smrt Spartě" a "Jude Slavie", se kterými se skvěle předvedli tzv. fans při posledním derby pražských S při minutě ticha… Zlaté "Baník pyčo!"

A když radnice zachrání FCB? Zachrání pak i hokejisty Vítkovic? A florbalisty? A volejbalisty? A basketbalisty? A basebalisty? A…

Přiznávám, jsem skeptik a rmoutí mně to. Ale možná jsem jenom naštvaný, že se v sobotu nedostanu na milovaný Baníček a nebudu moct s ostatními zpívat: "Baníčku my jsme s tebou…!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.