Stéblo se nekoná

30. dubna 2013 v 13:07 | insider |  Pohybové postřehy
Ostravští zastupitelé o možné finanční pomoci pro fotbalový klub z Bazalů vůbec nejednali. Třetí liga je opět blíž, a to vůbec nezohledňuji herní výkon z posledního zápasu s Brnem, kterýžto byl tristní. Mimochodem kouče Půlpita bych poslal štandopédem zpátky do práglu, protože zatím je to bída, je to bída, je to bída.


Primátor tvrdí, že jsou zastupitelé nerozhodnutí především kvůli vyjednání vyrovnanějších podmínek pro město. Nevím sice co víc by se mělo vyrovnávat, prostě buď město klub podpoří nebo ne, každopádně na tom ale nejspíš Ostrava prodělá finančně, otázkou zůstává jak na tom pak prodělá sociálně. Tedy ne že by se nějak zhoršila situace v regionu, co se týče nezaměstnanosti a tak, to zase o fotbalisty strach nemám, ti se uchytí v některém jiném provinčním klubu, ale hněv, rozmrzelost a frustrace nejspíš poroste. Jen pro info kdo a jak, tak nepodporu vyjadřuje i ODS, i ČSSD, i Hnutí Ostravak, tak jen abyste nezapomněli až budete účtovat u voleb. "Až bude mít Ostrava na rozhazování, pak jsem ochotná uvažovat o takové podpoře," tvrdí jedna politicky neukotvená zastupitelka hlásící se k hnutí Ostravak.

Ovšem není se co divit. Jediným aktivem společnosti Bazaly, a.s. je fotbalový areál na Bazalech, hodnota pozemků a staveb na nich je vyčíslena na 40 milionů Kč. Což může být taky jen nafouknutá realitní bublina. Plus hypotéka na dalších 80 milionů. Plus nutná rekonstrukce, kterou by musel provést vlastník, tedy město. Takže by za 110 milionů koupili něco, co má hodnotu sotva 40, zbytkem by (snad) zaplácli část dluhů a ještě by museli utratit tak odhadem 400 milionů na rekonstrukci. Město Ostrava samozřejmě tyto peníze v rozpočtu má, o tom, že je věnuje na rekonstrukci stadionu ve Vítkovicích, rozhodli radní právě na onom zasedání, na kterém měli rozhodnout i o Baníku. Nic proti vítkovickému stadionu, jednou ročně se tam koná slavná atletická Zlatá tretra a pak ještě… moment, nechte mě chvíli pátrat v paměti… ehm, nevzpomínáte si ještě někdo na něco, co se tam děje? Jo, vlastně MFK Vítkovice tam hrají krajský přebor…

A město určitě peníze najde i na jiné projekty, nic proti cyklistům a cyklostezkám, taky občas na kole jezdím a až si pořídím brusle, tak se budu na stezkách taky prohánět - radní totiž také rozhodli o uzavření smlouvy o dílo na realizaci stavby "Cyklostezky - úsek Seidlerovo nábřeží, Slezskoostravský hrad". Dle Googlu vzdálenost vzdušnou čarou ani ne kilometr. Po silnici 1377 metrů. Kolik může taková cyklostezka měřit, dejme tomu, že povede nějakou oklikou, třeba tak 1,5 km. A cena? Zanedbatelných 16 098 192,89 Kč bez DPH (cena nejvýše přípustná, jak je uvedeno v usnesení, hahaha). To je něco málo přes 10 tisíc na jeden metr. Pravda, neznám projekt, takže nevím, jak bude stezka široká, kolik bude po cestě přemostění, podjezdů, semaforů, kolik na ní bude makat lidí a kolik stojí dlažební kostky atd., nicméně peníze jsou, protože stejně jako není nezbytně nutné zachraňovat fotbalisty (s čímž se dá jen souhlasit), tak není životně důležité pro Ostravu stavět cyklostezky.

Postoj zastupitelů se dá chápat i proto, že oni mizernou situaci fotbalového klubu nezavinili a nechce se jim zachraňovat soukromý podnik, byť se jedná o fotbal, pořád je to něčí soukromý byznys. Že stávající vlastník podává na předchozí vedení žalobu, to je jen plácnutí do vody. Jestli má současný vlastník pocit, že byl podveden, protože dluhy byly větší než mu prodávající tvrdil, tak jeho pocit chápu, je to hrozné, ale je to především chyba kupujícího, že si neprověřil stav zajíce, kterého v pytli koupil. A žalovat původního vlastníka, že špatně hospodařil se svým majetkem, je nesmysl. Taky by vás mohla žalovat bejvalka, že jste se před rozchodem špatně staral o věci, které jste ji pak dal (nebo vám je vzala).

A jakou škodu tak asi nový vlastník prokáže? Stadion koupil za 40 milionů i s dluhem, teď by ho chtěl prodat za 100. Pořád s dluhem. To není špatné. Údajně se transakce převodu klubu týkala balíku 95 procent akcií za 800 korun + převzetí 100 milionového dluhu, takže zbývá jen vyčíslit, kolika prostředky současný majitel klub zadotoval, a pak se ukáže, jestli je tam zisk nebo ne. Vzhledem k tomu, že dluh roste, tak tedy nevím nevím, ale mít vstupní náklady 40 000 000 + 800 oproti možnému zisku 100 000 000, tož to nevypadá tak špatně, ne?

A když jsme u těch stávajících a minulých majitelů, strašně se v prsa bijící současný trenér hokejové reprezentace tomu taky dal na frak, sice natáhl sponzory, ale vzápětí prodal nějaké hráče, penízky shrábl, prodal i tréninkový areál na Jeremenku (dneska tam stojí nový Hornbach) a penízky taky shrábl a kde skončily? Že by v novém tréninkovém areálu na lepším místě? Kdepak, skončily především v Kravařích a okolí. Takže tenisti sice byli holomci, ale ne jen oni. Repre trenér sice tvrdí, že klub předával i s nějakými prostředky na účtu, ale tak jako tak do klubu vůbec neinvestoval. Žaluje někdo trenéra že na tom vydělal a dál se nestaral?

Kolik má Baníček opravdu zapálených příznivců? Ochotných pro klub něco obětovat? Ne jen pivo a klobásu a lístek. Když nás bude 50 tisíc, a koupíme si každý jednu akcii za tisícovku, tak máme hned 50 milionů. Tisícovka není zas tak moc, to člověk prochlastá za týden, ani ne. Jasně, klub by to z dluhů nevytrhlo, ale třeba by se nějaký movitější fanda přidal a koupil i něco víc. A dalo by se třeba pak i vyjednávat s věřiteli, kteří by nemuseli mít strach, že je nějaký rádobypodnikatel chce vzít na hůl. Sen každého fandy je moci řídit svůj klub, sice s jednou akcií by to byl opravdu jen sen, ale i tak, proč to nezkusit? A pak by mohli fanoušci klub spravovat sami. Ne nebojím se toho, že by se pořádaly valné hromady na stadionu a nic by se nedohodlo. Myslím, že zas až tak se lidem do opravdu zodpovědného rozhodování nechce. Leda tak plkat v hospodě. Ale třeba by se mezi fanoušky akcionáři našli i nějací schopní a rozumní, ze statistického rozložení populace je to i celkem pravděpodobné.

Dali byste litr za akcii?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.