Official notice / Oficiální sdělení

16. dubna 2013 v 13:24 | insider |  Firemní postřehy
Máte rádi "oficiální sdělení"? Pokud ano, tak dnes si to užijete. Pokud ne, tak pardon.


Existuje nějaká příručka, která říká, že minimálně jednou týdně musí přijít nějaké "oficiální sdělení", jinak že se může stát nekonečně tragická nehoda nebo tak něco? Nebo je někde nějaký ještěr, který nám vkládá skrze čipy v hlavách potřebu generovat nějaká oficiální sdělení? Nebo třeba nám ten ještěr vkládá i potřebu nechat se neustále poučovat a vést za ručičku a dělá z nás nesamostatné a nesvéprávné jedince. Že blbnu? Já ne, ale tohle nám přistálo ve schránce… No nebylo by to krásné a jednoduché vysvětlení a řešení svést to na ufouny?

Ale zpět k "oficiálním sdělením". Tohle nám spadlo do emailu dnes ráno:

No řekněte, je toto právě to kruciální sdělení, bez kterého se v životě už neobejdeme? Předpokládejme, že pokud je člověk někde zaměstnaný, tak je mu už více než 18 let, tedy pokud zrovna není nezletilý brigádník anebo nezletilý zloděj, ale tuto možnost pomiňme. A dá se stejně tak předpokládat, že takový člověk už má dost rozumu, aby si zkontroloval, zda to co dostal, souhlasí s tím, co podepsal, že dostal. Nebo se pletu? Bude se další oficiální sdělení týkat toho, aby si všichni, kteří vstupují do provozu, zkontrolovali, zda mají zavázané tkaničky a zapnuté buntky, protože by se jim mohlo něco stát?

Vzhledem k tomu, že výkonnostní bonus je, dle tohoto oficiálního přípisu, hodnocen za oddělení skupinově, tak nějaké další oficiální sdělení např. ohledně úpravy oblečení může klidně následovat, ne že ne.

Porušení bezpečnosti práce může ohrozit ne jen jednotlivce, ale všechny, to je pravda, ale uplatňovat na toto jakousi skupinovou vinu (a strhávat to z měsíčních odměn), to je bestiálně geniální. Ale tvrdit, že každé porušení ohrožuje i životy všech spolupracovníků, to je snad už poplašná zpráva, ne? Možná by to sdělení mělo vést k tomu, aby nebyli kolegové lhostejní vůči jiným kolegům (pokud je někdo lhostejný sám k sobě, tak je to jednoznačně jeho problém), budiž. Asi by to mělo vést k tomu, aby si kolegové navzájem koukali pod ruce a upozorňovali se na případné nedostatky, budiž. Ovšem povede to k tomu, že na lehkomyslné jedince budou doplácet ti nelehkomyslní a přinese to jen nevraživost, nic víc nic míň. Ovšem pokud je někdo tak blbý, že svým jednáním ohrožuje ostatní, tak si zaslouží vyhazov, a ne trest pro všechny ostatní. Teoreticky já jako THP nejspíš ohrozím kolegu vedle tím, že si neobuju ochrannou obuv s ocelovou špicí a při kontrole skladu si způsobím úraz a kolega mně bude muset transportovat do bezpečí a mohl by si tím způsobit tříselnou kýlu, budiž. I když kdoví jestli kolegu spíš neohrozím tím, že se v kanclu přezouvám (protože na skřínku nemám nárok) a nechávám svoje použité boty ležet pod stolem.

A pokud se v tom ještě porýpu - tvrdit, že "získání maximálního počtu bodů pro celé oddělení v této oblasti je nejjednodušší ze všech kritérií" je buď maximální odvaha nebo nebetyčná blbost. Kolikrát si člověk způsobí úraz naprosto sám svou nešikovností (třeba si koněm sešije prsty, nebo si tužkou vypíchne oko anebo si otlačí mezerník na čelo při pilné práci u PC atd.) a měli by na to doplatit i ostatní?

A pokud bude oddělení hodnoceno na základě toho, kolikrát bezpečák někoho přistihne (tudíž dojde k porušení předpisů, ale ne k úrazu), tak to je naprosto... jak to říct? Dobrá, porušils předpisy, tak si to vyžer, ale sám. Protože pokud si tím nic nezpůsobil jiným, tak proč by se jim mělo šahat na peníze? Logické ne? A říct, že "v této oblasti tu není každý za sebe, ale jsme všichni dohromady", to je fakt strašný blaf, proboha kdo to psal? Nějaký student evropských příruček?

Myslím, že je jasné, kudy vítr vane. Je třeba snížit objem peněz vydávaných za měsíční ohodnocení, tak každá metoda dobrá. Ještě by mohli snižovat procento tím, že budou všem započítávat i scrap ratio - poměr špatných dílů k celkové produkci. A pokud bude tento ukazatel vykazovat nekvalitní práci, materiál, technologii atd., tak snižovat hodnocení všem, úplně lautr všem, tak je to správné. Co na tom, že většina z nich nemá na ony faktory žádný vliv. COŽE? ŽE UŽ TO TAK DÁVNO MÁME? KUA…

Viděl jsem (několikrát) reklamní spot na akci ČEZu, Policie ČR a BESIPu "Osvětlení přechodů zachraňuje životy" (viz zde). Nic proti, jen doufám, že si u oněch osvětlených přechodů nebudou chodci myslet, že se jim nemůže vůbec nic stát. Jako řidič tahle extrémně osvícená místa nemám rád. Třeba proto, že za ně není vidět ani hovno. Takže pokud se za přechodem skrývá chabě osvětlený (nebo úplně neosvětlený) cyklista (a že jich tu takových jezdí…), tak ho nemáte absolutně šanci vidět. Nebo zaregistrovat nějakého dobíhajícího chodce někde na hranici, kde osvětlení končí, tak to je taky legrace. A nemluvě o tom, že některá tahle místa jsou tak skvěle nasvícená, že po průjezdu je řidič na zlomek sekundy prakticky oslepen. A je vůbec pro chodce snadné na takovém přechodu vidět blížící se vozidlo zleva nebo zprava anebo vidí jen proudy světla odrážející se od zebry před sebou? Takže bych byl rád, aby ten reklamní spot někdo doplnil o dovětek, že je stále třeba dbát na opatrnost, protože auto nezastaví na jednom metru, ani když je přechod osvětlený jak tunel na věčnost. A na webových stránkách tohohle projektu by taková nějaká malá poznámka taky neškodila. Jenže dneska se asi samostatnost a svéprávnost moc nenosí, viz oficiální sdělení hned na začátku mojeho příspěvku.

Osobní poznámka na závěr: mi na tom vadí docela i to, že tyhle přechody zvýší už tak šílené světelné znečištění, takže pozorovat cokoli na noční obloze bude v oblasti s takovýmto přechodem prakticky nemožné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.