Nic nám nehrozí aneb MZ to podepsal

4. dubna 2013 v 13:47 | insider |  Nemístné postřehy
Opravdu nám prý nic nehrozí. Nejvyšší čmoudil MZ to sice podepsal, ale prý nic nehrozí. Ano, náš prezident podepsal dodatek, kterým jakože přistupujeme k ESM. Podepsal ten přílepek, který bývalý prezident VK podčmrknout nechtěl, nepodepsal by ho ani na smrtelné posteli. Věříte tomu, že fakt nic nehrozí? Já ne. Znám Murphyho zákony.


Co to vlastně je? ESM je European Stability Mechanism (ESM) což by měl být vznešeně řečeno stálý krizový mechanismus na zabezpečení finanční stability eurozóny. Měla by to být náhrada za EFSF (European Financial Stability Facility) a EFSM (European Financial Stabilisation Mechanism). Jste z toho chytří? Asi se plánuje, že se z tohoto fondu půjčí peníze některé krachující zemi, která rekapitalizuje banky, ovšem za předpokladu, že zachraňovaná země splní jakési podmínky fondem nadiktované, tedy že například postoupí tyto banky jakémusi centrálnímu evropskému orgánu anebo zdaní peníze střadatelů na bankovních účtech...

V oficiálních médiích se všude dočtete, že Česku nevzniknou žádné závazky, protože nemáme zavedené euro. MZ prohlásil, že podpis vnímá především jako symbolickou věc, protože dle jeho odhadu se Česko k jednotné evropské měně připojí nejdříve až za pět let.

Já doufám, že nikdy.

Předseda socdemáků prohlásil, že je to chvalitebné a bohulibé. Jakože ten podpis. Že prý je to signál, že pomalu akceptujeme naše členství v unii. A že prý měl ten podpis přijít dřív, protože by mohl zlepšit naši pozici při vyjednávání v unii. Protože jsme prý dostali o hodně méně "než v rámci minulé finanční perspektivy". Co to proboha je, ta "finanční perspektiva"? Tohle mě ve škole nenaučili, ale to bude nejspíš tím, že jsem při hodinách o Evropské unii nedával pozor, protože v hodinách ekonomie se tohle neučí. Zeslabení naši pozice díky nepodpisuj to všechno zavinilo. Asi si onen socdemák myslí, že se u nás těch evropských peněz rozkradlo ještě málo, ne? Anebo je to špatné, protože toho na ukradení bude méně? Nechystají se oni náhodou vyhrát volby a všemi těmi penězi disponovat? Řekl mu někdo, že tímto podpisem se Česko do budoucna zavázalo především platit a ručit? Dříve nebo později? Anebo že by se chystal kolaps našeho rozpočtu a MZ to podepsal především proto, aby nás pak unie nenechala na holičkách?

A aby toho nebylo málo, tak ministr financí MK prohlásil: "Země, která není v euru a nepodílí se na eurovalu, by neměla eurozóně blokovat jakoukoli svojí ústavní institucí její procesy, mechanismy a instituce, které si eurozóna dohodla." My jsme něco blokovali? Takže nebyla pravda, že záchranný fond tu změnu nepotřeboval, jak tvrdil mluvčí Evropské komise? No nejspíš nepotřeboval, však už začal dávno fungovat, ne? Viz Kypr. Nebo je to taková taktická hra, kdy se nejprve dělalo, že EK na podpisu bývalého prezoše VK vlastně vůbec nezáleží, a teď přijel k oficiálnímu podpisu pro jistotu samotný předseda Barosso, protože co kdyby náhodou MZ vyhulil něco špatného a obrátil?

Tak blokovali jsme nebo neblokovali?

A bylo tedy nutné to podepsat nebo ne?

A myslíte si, že by pro Evropskou komisi (a vlastně kohokoli jiného z unie, kdo teď platí a přestane ho to bavit) byl veliký problém vymyslet nový přílepek, kterým donutí aktivně vstoupit do ESM i země bez eura? Je Česko v Evropské unii? Je! Obchoduje s unií? Ano! Má směnitelnou měnu korunu na eura? Má! Tak proč by se ti zatracení kverulanti z Česka neměli solidárně podílet na jistých finančních problémech, které v naší společné unii vznikly? Když může unie sponzorovat Palestince, tak proč ne Kypřany nebo Řeky, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.