Bostonský maraton 2013

17. dubna 2013 v 11:46 | insider |  Pohybové postřehy
Nijak zvlášť maratony nesleduju, uběhnout vzdálenost delší než je z gauče na záchod je tak maximum, které zvládnu bez zadýchání. Ale obdivuju ty lidi, kteří se do běhání pustí, to každopádně. Já bych sám sebe proklel hned po prvním kilometru a předpokládám, že bych to sám se sebou nevydržel ani do konce druhého. A přiznám se, že bostonský maraton sice znám, ale veškeré dnes zmíněné historické a jiné informace mám z jen internetu, například dodneška bych nebyl schopen den startu identifikovat. Ale po tom co se stalo, mi to nedá, abych k tomu něco neřekl. Koneckonců na norském úchylovi Breivikovi jsem se taky zviditelnil.


V hlavě si to obracím zleva zprava a naruby a zase zpátky, ale nejde mi to do kebule. Co za hovado/hovada musí být ten/ta/ti, co vymysleli a realizovali bombový útok při tom letošním bostonském maratonu? Komu tím chtějí pomoct a komu ublížit? Copak takhle zbaběle se proti něčemu bojuje?

Bostonský maraton je jeden z nejstarších maratonských běhů na světě - starší je jen onen legendární běh z Marathonu do Atén (který se možná vůbec neodehrál) a maratonský běh na olympiádě v Aténách v roce 1896. Pořádá se vždy v den svátku Patriots' Day, který vychází vždy na třetí pondělí v dubnu a slaví na počest prvního boje Američanů za nezávislost na britské koruně (1775). Začínal s pouhými 18 účastníky a letos se ho zúčastnilo něco kolem 25000 závodníků, A protože jen tak mýrnyx týrnyx přijít a jen tak běžet nejde, kouknul jsem se na časy, které jsou kvalifikační a třeba pro moji věkovou skupinu to jsou 3 hodiny a 10 minut. Jsem absolutně bez šance, ne že ne.

Až do roku 1986 běžel vítěz jen pro olivovou ratolest. Ženy nemohly běžet tenhle maraton až do roku 1972, tedy oficiálně, ale jakási "Bobbi" běžela bostonský maraton už v roce 1966, asi nejspíš nějak v přestrojení, a v roce 1967 nějaká Kathrine, zaregistrovaná schválně jako chlap, běžela i se startovním číslem. A doběhla, i když ji nějaký cyp chtěl číslo strhnout a tím ji ze závodu vyloučit.

Pochopitelně se mohou účastnit i různí "charitativní" závodníci, vozíčkáři atd. Možná kdybych přežil svůj první maraton, tak na ten další už bych to zkusil na kolečkovém křesle, ovšem musel by mně někdo tlačit. Hlásíš se dobrovolně, Skalijová?

Bostonský maraton je považován za jeden z nejtěžších, protože vede mj. i přes Newton Hills, kteréžto se proslavily především stoupáním na Heartbreak Hill ("kopec zlomeného srdce"). Nezdá se to, stoupání je to dlouhé jen 600 metrů, převýšení je jen 27 metrů, ovšem na šestadvacátém kilometru, kdy už těla maratonců mají tak akorát dost, je naprosto pochopitelné proč tomu říkají "hitting the wall" ("bití do zdi"). Kopeček se proslavil i tím, že právě na něm v roce 1936 obhájce vítězství "Johnny" Kelley doběhl svého soka "Tarzana" Browna, ve snaze ho utěšit ho popleskal po rameni, aby pak Brown povzbuzen tímto gestem Kelleyho doběhl, porazil a tím "zlomil jeho srdce"… Blízko "Wellesey College" (cca v polovině trati) je další tradiční a neobvyklé místečko, tzv. "Scream tunnel", místní studenti zde povzbuzují běžce ječením a dokonce nabízením polibků, údajně je to povzbuzování slyšet i míli daleko. Kdyby tedy mně někdo v polovině závodu vystresoval ječením v tunelu, asi bych definitivně zkolaboval a nepomohl by mi ani polibek od úřadující univerzitní Miss…

Ovšem rok 2013 se už nikdy nebude připomínat tím, jak byl skvělý, ale tím, že jej někdo hrozivě pokazil svým nepochopitelným teroristickým činem. V době kdy už více jak polovina účastníků (17584 oproti 4496) měla maraton za sebou, někdy před třetí odpoledne, vybuchly v ulici Boylston Street, kde byl jako tradičně cíl, dvě bomby, zabily tři lidi (doufejme, že jich víc nebude) a spoustu (mluví se o 150 až 170) jich zranily.

Existuje něco jako sedm základních otázek - Kdo, Co, Kdy, Kde, Jak, Čím, Proč.

Kdo to udělal, to se neví, a i když americký prezident rezolutně prohlásil, že pachatele najdou (co jiného by taky řekl), bude se pachatel hledat těžko. Třeba Unabombera chytila FBI snad až po šestnácti letech, a to jenom proto, že ho nakonec udal jeho bratr na základě vychloubačného Unabomberova dopisu pro média. Nebo pachatele útoku v Oklahoma City taky zastavila hlídka víceméně náhodně a zadržela ho pro řízení bez řidičského oprávnění. Nicméně všude se pohybovala spousta lidí s foťáky, takže vyšetřovatelé doufají, že někdo něco nebo někoho vyfotil a že to najdou. Dál. Co se stalo, kdy, kde a už bylo řečeno. Jak? Bombami s časovačem, takže žádný sebevražedný atentátník se nekonal, posera jeden. Čím? Bombami v tlakových hrncích, zabalených do černých odpadkových pytlů, položené na zemi, bombami naplněnými mj. kuličkami z ložisek a hřebíky pro větší účinek. Zatím jsem nikde nenašel, jaká výbušnina byla použita, ale mluví se o tom, že by stačila i nějaká ne příliš silná, dost toho totiž udělá právě tlak v uzavřené nádobě.

Poslední a nejdůležitější otázka je proč. Je to boj, který souvisí s americkou politikou? Vždyť amíkům poslední dobou tak změkl, že až hanba pluť. Ovšem pokud by tomu tak bylo, proč tedy útok na běžce, proč ne na nějaké politické cíle? A proč se k tomu nikdo nepřihlásil, aby zvěstoval světu své brilantní myšlenky? Nebo se chtěl někdo vyjádřit k politice v Bostonu? Nevím, ale neslyšel sem, že by zrovna Boston byl tím nejnebezpečnějším městem ve Státech. Nebo se někomu nelíbí, když mu funí davy lidí pod balkónem? Tak pak si ale dovedeme všichni představit mnohem lepší řešení, třeba vyvěsit sprostý transparent z okna nebo třeba protestovat nahatý (jako Pussy Riots), ale bomba? Mezi diváky? Znám spoustu blbějších sportů, ale i tam by bylo naprosto úchylné pokládat do hlediště bomby. Nebo se snad jednalo o řešení nějakého obchodního sporu? Potom by se ovšem dalo čekat, že by bomby byly na jednom místě, ne? Nebo patří Mandarin Oriental Hotel a Lenox Hotel stejné vlastnické struktuře? Nebo i Forum restaurant? Nebo se mezi běžci nacházel nějaký/nějaká tyran, jehož odstranění si vyžádalo právě tuhle bezohlednou zbraň? Nebo se někdo rozhodl spáchat demonstrativní sebevraždu, a pak si to na poslední chvíli rozmyslel a utekl?

Už se těším na ty konspirativní teorie, že si to Amíci udělali sami, aby mohli uzákonit tamto nebo ono a zakrýt tuhle špínu nebo tamtu…

Jestli chtěli fanoušci protestovat proti výměně Jaromíra Jágra k Bostonským medvědům, tak to měli jít před Boston Garden a neotravovat maratonce, kteří se blížili ke své vysněné metě…

Je v Massachusetts povolen trest smrti? Od roku 1984 ne...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.