Velezrada

6. března 2013 v 14:39 | insider |  Nemístné postřehy
Tý jo, jak se najednou Senát rozhodl, že bude plnit svou roli pojistky proti zlovůli Parlamentu nebo prezidenta. A jak fofrem, to by si jeden myslel, že to fakt hoří. A ono asi hoří, protože chtějí dosluhujícího prezidenta republiky VK ještě honem obžalovat z velezrady. A problém je v tom, že je opravdu tlačí čas. Co tlačí - přímo presuje. Utíká jim to stejně rychle, asi jako týmu, který v poslední minutě třetí třetiny potřebuje při power play vyrovnat.

O co vlastně jde? Hned chci upozornit, že se tímto nehodlám přidat k nekritickým obdivovatelům VK. Čímž se ale nehodlám zařadit mezi nekritické obdivovače předchozího prezidenta VH. A už vůbec se nechci postavit mezi nekritické obdivovače nastupujícího prezidenta MZ. Ovšem celá akce s obžalobou je poněkud tragikomická a protože takové věci Insider má rád, tak proto tohle pojednání.


Proboha, nechci tímto tvrdit, že letošní amnestie VK je něco správného. Ovšem obžalovat VK z velezrady je taky pěkná blbost.

Prezident má z Ústavy právo udělit milost (čl. 62 písm. g)) nebo vyhlásit amnestii (čl. 63 písm. j)). A basta. Pokud se to někomu nelíbí, měl by vyvolat hlasování o změně Ústavy. Pokud VK vyhlásil amnestii, jen využil svého práva. Nasral spoustu lidí, jeho chyba, měl si to rozmyslet. Pokud si někdo myslí, že se obžalobou VK amnestie nějak zruší a všichni ti propuštění zase naklušou do věznic, tak je naivní. Ale o tom to nejspíš není.

Velezradu definuje Zákon o Ústavním soudu 182/1993 Sb., kde se praví v §96, že cituji: "Velezradou pro účely tohoto zákona rozumí se jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu." Považujete amnestii za úkon namířený proti svrchovanosti nebo celistvosti republiky? Ne, tady jde především o strašně vágní vymezení "proti jejímu demokratickému řádu."

A teď ten fofr. Velezrada je vedena proti prezidentovi republiky, takže pokud VK nebude prezidentem, (což se 7.3.2013, tj. zítra stane), tak jej těžko půjde potrestat ztrátou prezidentského úřadu (kterýžto již nebude zastávat) a ztrátou způsobilosti jej opět nabýt. Taky by ovšem VK přišel o požitky po skončení funkce (renta, paušál na kancelář a nárok na auto se šoférem). Tý jo, to je trest, co? To že byl prezidentem, mu už nikdo nevezme a že by se jeho jméno tabuizovalo jako jméno lorda Však vy víte koho z knih o Harry Potterovi, tak to asi taky ne.

Podívejme se blíže na text žaloby, který mimochodem není zveřejněn ani na stránkách samotného Senátu, zřejmě proto, že se tváří jako neveřejný, nicméně jakési informace na netu jsou. Důvodem je ne jen amnestie, ale i otálení s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě, VK dosud nepodepsal doplněk lisabonské o novém záchranném fondu eurozóny, i přes souhlas Parlamentu, a dále také ohrozil fungování Ústavního soudu tím, že téměř rok nejmenoval žádného ústavního soudce a nenavrhl Senátu nové kandidáty s výjimkou dvou neúspěšných pokusů, a nakonec VK ještě odmítal jmenovat soudcem jakéhosi Langera.

Evropská sociální charta - resp. jakýsi její dodatek, VK otálel, otálel, ale stejně nakonec podepsal, tak co? Pokud se tento dodatek opravdu týkal umožnění podávání kolektivních stížností Radě Evropy na porušování sociálních práv, tak otálení s podpisem opravdu považuji za velezradu, protože hodlám podávat kolektivní stížnosti minimálně jednou za… život?

VK nepodepsal ani dodatek k záchrannému fondu eurozóny. Slyšeli jste někdy o eurovalu? To je ten fond, do kterého všichni, co podepsali, nasypou na pokyn z Bruselu opravdu velkou hromadu eur, aby je pak už nikdy nedostali zpět. Třeba takové Slovensko se zavázalo zaplatit 660 milionů eur, jeho strop je na 5,1 miliardách eur. Vynásobme to 25 (dejme tomu, že vezmeme tento kurz eura ke koruně, ať se to dobře počítá) a jsme u příspěvku 16,5 miliardy korun (strop by byl na 127,5 miliardě) za předpokladu, že by Česku vypočetli bruselští počtáři stejný příspěvek jako Slovensku. Což je nepravděpodobné. Opravdu považují senátoři a sympatizanti skutečnost že VK nepodepsal dokument, který z nás udělá budoucí nevyhnutelné plátce jakési megasumy, za velezradu? Neměl by být spíš popotahován za velezradu v případě, že by podepsal?

Nenavrhl žádné kandidáty do Ústavního soudu. Tedy s výjimkou těch, které mu Senát odmítl. Aha, tak kdo je vinen (částečně) tím, že je Ústavní soud jaksi ne úplně funkční? Kde je pravda? Navrhoval VK jen ty kandidáty, u kterých věděl, že jejich nominaci levicový Senát nezkousne? Nebo Senát neschválil navržené kandidáty jen proto, aby dělal VK naschvály? Je toto velezrada? Je toto jednání proti "demokratickému řádu"?

K Langerovi se vyjadřovat nebudu, údajně jediným jeho handicapem je jeho nízký věk, snad je ročník 1977, takže je mu sotva 36 let, a nepochybuji o tom, že je natolik zkušený, aby mohl zasednout do křesla soudu, který je tak nějak tím nejprestižnějším a zdá se, že i nejdůležitějším u nás. Neznám ho, a proto ho nehodlám hodnotit. Ovšem je toto velezrada?

Myslím, že někteří (nebudu vás unavovat jejich vypočítáváním) se rozhodli svézt se na vlně nevole, kterou amnestie vyvolala, nabrousili svá surfová prkna a "banzai!" do boje o preference a popularitu… To je fuk, že se z toho nakonec vyklube jen nějaká blbost, hlavně že mám tu čuňu v televizi, ne?

Anebo je to celé tlak na nového prezidenta MZ, aby neotálel a do toho zatraceného eurovalu nás podepsal, protože jinak zůstaneme méněcennými občany Evropské unie, což třeba mně strašně mrzí... vás taky?

P.S. Obvinil někdo (alespoň formálně) z vlastizrady signatáře tzv. zvacího dopisu, na jehož základě nám sem před lety napochodovala spřátelená vojska? A tehdejšího prezidenta z velezrady? Řekl někdo alespoň, že by to byla ta v-zrada, kdyby to byl býval někdo soudil? No nejspíš ne, protože dneska se musí kolem některých partají opatrně a po špičkách, co kdyby vyhrály příští volby…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.