Společná soutěž

18. března 2013 v 15:12 | insider |  Pohybové postřehy
Od jisté doby se koukám na nápady Fotbalové asociace ČR (FAČR) s nedůvěrou, což jsem již vyjadřoval zde. Proto ani na ten nejnovější nehodlám hledět jinak než skepticky. Byť vypadá na první pohled lákavě. O co jde? FAČR a podobný orgán na Slovensku se shodly, že by vyzkoušely projekt jakési společné ligy.

Pokud jste pamětníci federálních dob, tak by to pro vás nemělo být nic překvapivého, např. fotbalisté Rudé hvězdy Cheb museli nejednou jet přes celou republiku až na hřiště Lokomotivy Košice, to už tu bylo. A nejspíš to v totáči asi nebyla žádná legrace, eurocity nejezdilo, o Pendolinu nesnil ani Alois Nebel, o busech Student agency nemluvě.


Tedy společnou soutěž - naštěstí je to zatím jen projekt, ke kterému se budou muset vyjádřit i kluby, nepochybuji, že všichni budou nadšení. Pak teprve vznikne pracovní skupina, která to jakože bude nějak organizovat. Takže další komise víceméně k ničemu. Ale myslím, že je velká šance, že vůbec nevznikne a bude víc peněz na fotbal, a ne na komise.

Je tu totiž dost věcí k řešení. Třeba jen taková prkotina - financování. Nejprve bude třeba stanovit, jak se budou přerozdělovat penízky. A o to tu především jde, větší trh, více peněz k přerozdělení. Jde o to, kolik klubů bude ve společné lize z Česka a kolik ze Slovenska. Půl na půl a peníze pak taky? Nebo Ćeši třeba 10 klubů a Slováci šest? A jak se bude z takové "federální" ligy sestupovat a postupovat? Jak to pak bude s nižšími soutěžemi? Bude to tak, že prostě nejhorší český a nejhorší slovenský klub prostě spadnou a hotovo? To bude veselé, pojďme si to teoreticky nasimulovat. Soutěž bude mít 16 účastníků, osm západních a osm východních. Teoreticky budou všechny české kluby lepší než slovenské, proto ten nejhorší český bude osmý. Ale sestoupí, protože z nižší soutěže bude chtít nějaký český klub nahoru. Pokud by se totiž rozhodlo, že v této teoretické soutěži sestoupí poslední dva bez ohledu na státní příslušnost, mohlo by se stát, že se změní poměr třeba z 8:8 na jiný a jak pak bude probíhat tok peněz od svazů ke klubům? Stále půl na půl? A jsme zpátky u peněz.

Další údajný ořech jsou sportovně technické záležitosti - vyzývám odborníky, aby mi vysvětlili, co to je. Disciplinární komise? Rozhodcovské asociace? Pravidla fotbalu?

A nakonec licenční podmínky, což je jedna z věcí, která potápěla (a stále potápí) místní kluby. Ano ano, stav stadionů, sedačky, vyhřívané trávníky a tak. Jen z důvodu nesplněných podmínek nepostoupil loni nejlepší klub první ligy (co se týče výsledků na hřišti) do nejvyšší soutěže, prostě nesplňoval. Údajně je to katastrofa na Slovensku, tedy jakože ty stadiony. Ale Fico (slovenský předseda vlády) slibuje podporu vlády. Takže vybrané daně půjdou na sedačky do stadionů. A chudí nepřizpůsobiví občané se budou dále stěhovat do ostravské aglomerace. A náš předseda vlády? Tak ten se ukázal jako znalec: "Mohlo by to přispět k větší kvalitě a k vyššímu konkurenčnímu prostředí u hráčů. To by bylo velmi pozitivní. Je to určitě věc hodná zřetele," prohlásil. Ježíšikriste.

Ptal se někdo fanoušků, zda mají zájem? Je samozřejmé, že složení obou soutěží se do té doby (uvažuje se o 4-7 letém horizontu) změní, nicméně předpokládejme, že se jakousi prapodivnou shodou okolností kluby posestupují a zase popostupují, takže by se nic nezměnilo. Pak by přicházely v úvahu ze slovenské strany tyto současné slovenské ligové týmy: Slovan Bratislava, Trenčín, MFK Košice, Senica, Ružomberok, Zlaté Moravce, Žilina, Banská Bystrica, Spartak Myjava, Prešov, Nitra a Spartak Trnava. Očekáváte vyšší návštěvy na zápas Sparty s Prešovem než na Spartu s Českými Budějovicemi? Nebo že by v Myjavě přišlo na souboj s Příbramí "plný dům"? Jen tak pro Info, divácké návštěvy v prvních dvou letošních kolech, uznávám, že nebylo nejlepší počasí, ale i tak: česká liga: 1720, 3400, 4500, 3400, 4100, 9812, 4800, 9617. A slovenská: 1910, 1140, 1780, 1860, 1700, 1670. Podívejme se na druhé kolo: česká liga: 2600, 3652, 2671, 2058, 3450, 5800, 9135, 3900 - a slovenská: 2402, 2856, 2215, 5000, 4155, 1738. Drtivé, co? Pravda, už to nejsou ty tristní 70 kusové návštěvy na staré Julisce, ale jinak to taky není kdovíco. Jediné dva vyprodané zápasy mezi českým a slovenským soupeřem by byly leda tak zápasy FCB a Spartaku Trnava, protože tyhle kluby spolu jaksi spolupracují, ale to je tak všechno. No možná ještě "belasí" z bratislavského Slovanu by přitáhli slušnou návštěvu, a možná snad ještě tým z Žiliny, jinak by to ale nestálo za nic, troufám si říct.

Otázka na závěr: popere se Gambrinus (český sponzor) s Corgoněm (slovenský sponzor)?

Kdyby to aspoň byl nějaký novátorský nápad, ale pokud se nepletu, tak jakousi "federální" fázi mají za sebou házenkáři i basketbalisté, ale nějak to moc dlouho nevydrželo.

Proč se neuvažuje o středoevropské lize? Poláci jsou na tom fotbalové podstatně lépe a milují fotbal víc než Češi nebo Slováci, alespoň dle návštěv. A co Maďaři? Proč nezahrnout i ty, když se nacházejí geograficky v našem blízkém sousedství? Protože je to blbost, namítnete. Je, bez debaty.

P.S. A to jsem nehodnotil kvalitativní přínos pro samotné sportovce, zda-li by pro ně tyto zápasy měly nějaký smysl…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.