Letošní lyžařské šampionáty

7. března 2013 v 15:05 | insider |  Pohybové postřehy
Ach ano, ne jen kolektivními sporty živ je sportu chtivý jedinec. Jelikož se během února konaly tři světové šampionáty v různých lyžařských disciplínách, které neunikly bdělému Insiderovu oku, nebude od věci se k nim vrátit. Pokud vás lyžování nebere anebo neradi čtete o tristních výsledcích našich sportovců, tak dnes máte pech.

Nemusím vám doufám vysvětlovat, co jsou to lyže. Přeci jenom jsme od doby Krakonoše a lyžníků (to je film, kdyby vám ten vtip nedošel) pokročili. Neříkám záměrně, kterým směrem. Ale přiblížit alespoň stručně ony disciplíny nebude od věci.


Taky se musím omluvit biatlonistům, pokud je štve, že jsem je zařadil k lyžařům - na lyžích jezdí, akorát že navíc tahají tu flintu na zádech. V tom je celá finta (pro ty, co nevědí, o čem je řeč), nejprve jedou co to dá na lyžích, pak si buď lehnou nebo stoupnou na střelnici a snaží se nejrychleji a nejpřesněji trefit pět terčů na 50 metrů. Že to pro udýchaného sportovce po jízdě na lyžích nebude žádná sranda, tak o tom žádná. Jejich letošní šampionát se konal v Novém Městě na Moravě, a dle hodnocení dopadlo nadmíru úspěšně, alespoň co se organizace, diváků a těchhle věcí týče. Biatlon u nás prochází slušným boomem zájmu a popularity, ne že ne. A přiznejme si, vzhledem k předchozím výsledkům v sezóně měli čeští fanoušci relativně vysoká očekávání. Naši biatlonisté a biatlonistky sice nakonec získali jen jednu bronzovou medaili, ale jinak se celkem slušně umísťovali a neudělali ostudu. Jako obvykle nejvíc medailí získali Norové, jejich zástupci obsadili i první čtyři místa mezi nejúspěšnějšími závodníky celkově. Ale nejhezčí biatlonistkou byla stejně Gabriela Soukalová, jen pohleďte.
A to si pak ještě po skončení mistrovství střihla písničku před diváky (zde nebo zde).
A dokonce má song i na Jůtjůbu (zde) Tož kdo by to do ní řekl? A že prý jsou blondýny úplně úplně.

Tím ale legrace končí. Mistrovství v alpském lyžování, což je takovéto lyžování z kopce, samozřejmě co nejrychleji, ovšem mezi různým počtem branek a různě hustě za sebou postavenými (sjezd, slalom, obří slalom, superobří slalom, kombinace), tak v tom už Česko nezářilo. Pravda je, že i když spousta lidí vyráží tady i jinde na sjezdovky, tak že bychom měli kdovíjakou tradici v získávání medailí, to tedy ne. Nejúspěšnějším sportovcem není Nor, ale Američan, Ted Ligety, který sice patřil mezi nejhlasitější kritiky nového typu lyží, ale i tak na něm vesele zazářil. A to je pro Spojené státy velká škoda, že se hned na úvod hrozivě zranila L. Vonn - pro ni je to ještě větší škoda, pochopitelně, přetržené vazy v koleni a zlomená noha, žádná slast. Video z tohohle pádu tu ani dávat nebudu, jde z toho mráz po zádech. Naši lyžaři bohužel nedopadli tak skvěle, jak se prezentuje O. Bank v reklamě na jeden finanční ústav. Docela se divím, že si tento ústav Banka vybral, protože tenhle nešťastný lyžař je bohužel víceméně pořád zraněný…

A nakonec to zřejmě nejsmutnější, kdysi výstavní skříň (já vím, trochu přeháním) našeho lyžování, a to lyžování klasické. Zde se řadí jednak běhy na lyžích, také skoky na lyžích a závod sdružený, který kombinuje obojí. Kdeže jsou časy Katky Neumannové, naše ženy se umístily 12., ve štafetě, (ze šestnácti týmů - ), v individuálních závodech je 26. místo nejlepším umístěním. Bauerovi nepřišla bohužel forma, a i ostatní nadějní nějak nezabojovali. Tedy oni asi bojovali, ale nestačilo to, Bauer byl nakonec 16. v závodě na 50 km a mužská štafeta jedenáctá. Skokani skákali, ale že by si mohli na ostatní nějak extra vyskakovat, to taky ne. I když jedno páté individuální umístění je super, 7. místo v závodě družstev je taky zřejmě maximum, na které skokani měli. Kdeže časy Rašky, Parmy, Sakaly jsou… Ženské skokanky hodnotit nebudu, tuhle část jsem nesledoval. Sdruženáři se taky moc nepředvedli, nejlepší individuálním umístěním je dvacáté místo. Ovšem tenhle sport mezi ostatními paběrkuje, bohužel. Nejúspěšnější krajinou bylo (světe, div se!) opět Norsko. Jak oni to krucinál dělají?

No tak vidíte, nic jsem nesliboval a co jsem tvrdil, jsem splnil, zas až tak veselé čtení to nebylo.

Kde je chyba? Třeba v globálním oteplení. Jak se mají mladí lyžaři snažit vyniknout v disciplínách, které jsou existenčně závislé na sněhu, když ho má výrazně ubývat? A taky v penězích. Jak se mají mladí sportovci snažit vyniknout v disciplínách, které jsou existenčně závislé na penězích, když těch taky nikde nepřebývá. Skokani potřebují často skákat, sjezdaři jezdit na ledovce, běžkaři běhat na sněhu, snad jen biatlonisti jsou trošičku klidnější, protože do jejich sportovního odvětví se prostředky hlavně kvůli televizi sypou. Tedy ne sypou, ale nějaké tam jsou. Nejspíš si asi biatlonisti nevydělají na zbytek života jako někteří mnohem méně šikovní, a často šíleně přeplácení fotbalisté nebo hokejisté, to je fakt, ale jak jsem již uvedl na začátku, biatlon jde nahoru.

Co byste radili vy? Program dotovaný Evropskou unií "Lyže do škol"? Zlevnit permice na vleky? Zrušit dotace na zelené kotle a přesunout je na sněhová děla? Zavést v zimě povinné dojíždění do práce ne auty a MHD, ale na lyžích?

P.S. Omlouvám se snowboardistům, kteří taky měli svůj šampionát, ale tomu jejich prknu moc nerozumím. A hned taky i boulařům a akrobatickým lyžařům, jejichž mistrovství sotva začalo. Snad příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.