Inaugurační projev prezidenta republiky

27. března 2013 v 15:59 | insider |  Nemístné postřehy
Pojďme se podívat, co nám naše nová hlava státu, pan M.Z. řekl ve svém prvním oficiálním projevu řekl či neřekl a co naznačil či nenaznačil.

Přiznávám, že vycházím z psaného přepisu z oficiálních stránek Hradu, z čehož vyplývá, že opravdu vyslovenou verzi jsem neslyšel. Takže pokud řekl něco, co není na oficiálních stránkách napsáno, tak jsem to minul. Ale nehodlám kvůli tomu někde hledat zvukový záznam projevu, protože bych nerad, aby se mi udělalo nevolno.


Celý přepis je k nalezení zde.

Vypíchněme jen pár detailů.

Hodlá se soustředit na tři věci.

Prvním cílem MZ je uklidnění a stabilizace české politické scény. Jako prezident se hodlá "stát prostředníkem, ale ne soudcem mezi stranami", protože tato role dle MZ prezidentu nepřísluší. Sám dobře ví, že se v Čechách už jednou stalo, že si po volbách dvě největší soupeřící strany, obě teoreticky s jinými politickými východisky (jakože pravice a levice), klidně prostor "rozparcelovaly", (ano, známou opoziční smlouvou). Proč se taky obracet na prezidenta, proč se ohlížet na ovce, které je volily proti sobě, proč se nedohodnout, když nám jde všem o jedno, a to o blaho státu… Rozuměj o koryta… Dokonce se za to ve svém projevu MZ i pochválil…
("Vycházím ze zkušenosti, kdy se v minulosti dokázaly dohodnout dvě nejsilnější parlamentní strany a tuto dohodu beze zbytku dodržely, takže bylo možné, aby se Česká republika dostala z tehdejší ekonomické krize a obnovila hospodářský růst."). Už se mi začíná dělat mdlo, a to to jen čtu…

Druhým cílem je podpora "ostrovů pozitivní deviace". To mají být ostrovy nadprůměrného výkonu. Osobnosti, podnikatelé baťovského typu, úspěšní starostové, významné osobnosti z řad školství, zdravotnictví, vědy, kultury nebo sportu. A vyznamenávat je. Tak to je fakt pomoc, to zvedne Čechy z gaučů.

A třetím cílem je ničit ty negativní deviace. Za prvé kmotrovské mafie, za druhé neonacistické bojůvky a za třetí podstatnou část českých médií, a to tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. Hmmm. Neonacistické bojůvky, to tím asi nemyslel odboráře, kteří se celkem pravidelně scházejí na Václaváku, aby tam protestovali, že? A média? Jasně, zameteme s nima, však píšou jen cypoviny, naprosto s MZ souhlasím, měli by psát jen objektivní, pozitivní (maximálně neutrální), neurážející, neškodné, nenarážející, nemanipulující a především prověřené a schválené informace, že? HAHAHA. A kdo to jako bude kontrolovat a kdo o tom jako bude rozhodovat? Údajně se MZ dostalo potlesku jako odměny až když se zmínil o médiích, kmotři a neonacisti nejspíš nikoho nevrušují...

Pokud jste ten projev fakt četli nebo slyšeli, možná by vás zarazilo, že se MZ zmínil o své zahraniční politice resp. vizi vlastně jen okrajem, čili skoro vůbec. Řekl jen, že: "Věřím, že na daleko širší bázi věcným a pokud možno i přátelským dialogem všech relevantních subjektů se nám podaří nalézt společný jmenovatel v zájmu dalšího rozvoje České republiky a hájení jejích oprávněných národních zájmů." Takže bude hájit zájmy, fajn. Ale co považuje za zájmy ČR, to neřekl. Např. bude lézt do zadku Unii nebo Rusům?

Dvě legrační poznámky na závěr.

MZ na závěr projevu řekl: "Dovolte mi, abych své dnešní vystoupení, ač tolerantní ateista, uzavřel modlitbou, kterou mnozí z vás znáte." A spustil: "Bože, dej mi odvahu, abych se snažil ovlivňovat věci, které ovlivnit mohu. Bože, dej mi pokoru, abych se nesnažil ovlivňovat věci, které ovlivnit nemohu. A Bože, dej mi moudrost, abych dokázal rozlišit mezi prvním a druhým."

Mno. Tuhle verzi modlitby si někdy před 70 lety "adoptovala" společnost Anonymních alkoholiků. Takže už asi víme, odkud tu modlitbu MZ zná.

Starší, populárnější verzi "vystřihl" F. Öttinger (1702-1782): "Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu, dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu, a dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil."

A opravdovým vytrvalcům nabízím i ještě jednu starší verzi Františka z Assisi (1181-1226) - mimochodem od toho Frantška, na jehož počest se nový papež přejmenoval na Františka I. - "Bože, dej, ať se smířím s tím, co změnit nemohu. Bože, dej, ať změním to, co změnit mohu. Bože, dej, ať jedno od druhého rozeznám."

A ještě druhá vtipná poznámka. Koukněte se prosím na přiložený obrázek, snažte se prosím dívat pečlivě, ale prosím ne dlouho, kdoví co by to mohlo vyvolat (mohla by se objevit nausea například).
Vidíte ten kravat, co má MZ na hrdle? A vidíte to odvážné barevné provedení? Ano, jak krásný vlastenecký motiv… Škoda jen že česká trikolóra vypadá takto…
A ruská (a slovenská) takto…
Kde udělali soudruzi v krejčovství chybu?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ejirek ejirek | 14. října 2016 v 14:48 | Reagovat

Díky za Öttingera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.