Říkali to v televizi, tak to přece musí bejt pravda, hele ne?

28. února 2013 v 11:56 | insider |  Nemístné postřehy
Nejspíš jste zaregistrovali, jak se v našich nezávislých a objektivních médiích leckdo hezky strefuje do jedné společnosti, která distribuuje elektřinu nejen u nás, ale i v Bulharsku - ano, mám na mysli ČEZ. Nebudu zde ČEZ obhajovat proto, že bych se snažil získat slevu na elektřinu, ale proto, že se mi nelíbí (a to se ovládám a jsem velmi slušný), jak se ten bulharský maglajz u nás prezentuje a že nám zase někdo věší bulíky na nos.


Představte si, že v Bulharsku se bouří lid. Bouří se proti cenám elektřiny. Fajn, až dosud jsme s českými multimédii zajedno. Ovšem fakt, že cenu elektřiny v Bulharsku neurčuje ČEZ, ale jakýsi vládní regulační úřad, tak to už jsem se musel dovědět z internetu. A že úřad rozhodl o zvednutí ceny už někdy v půlce roku 2012, tak to jsem v televizních novinách taky neslyšel.

Další zajímavá věc je, že ČEZ není jediným distributorem elektřiny v Bulharsku, ovšem naši investigativní zpravodajové to vše podávají tak, jako by to všechno byla vina jen ČEZu. No představte si, V Bulharsku i E-ON (aktivní i v Česku) a ještě i jakési rakouské cosi EVN jsou distributory elektřiny a zvednutí ceny se muselo dotknout i jeho zákazníků. Myslíte si, že demonstrace byly opravdu namířeny jen proti ČEZu?

- Protestuješ proti ceně elektřiny?
- Da.
- Tak to můžeš s náma. A dodává ti ji ČEZ?
- Nět.
- Tak to vypadni!
To se mi nezdá…

V Bulharsku je obvyklé topit elektřinou, a protože v prosinci se i v Bulharsku dá očekávat chladno, a protože v prosinci jsou svátky, a protože lidi jsou přes svátky doma, tak se víc protopí, a protože byla regulovaná cena zregulována nahoru… Jejda, a proč mám takový účet za elektřinu!

Nechce se mi hledat cena elektřiny na internetu, ale pokud je opravdu pravda, že v Bulharsku mají jednu z nejlevnějších elektřin v Evropě, a Bulhaři přitom nemají na placení, tak problém nebude v ČEZu, že jo.

Jenže to je všude stejné, budou volby a je potřeba najít vnějšího nepřítele. Klasické Vrtěti psem (viz zde a Insider zde). A nějaká nadnárodní společnost je dobrý terč, ne že ne.

ČEZ údajně v dopisech s listopadovou fakturou upozorňoval své zákazníky na to, že prosinec bude kritický. Měl raději platit kampaň v televizi? Měl jim říct: "Milí zákazníci, protože máte skoro všichni doma přímotopy na elektřinu, a určitě ne všechny v energetické třídě AA+, a protože vaše domy mají na hovno tepelnou izolaci, a protože jste zimomřiví jak vlaštovky, tak se připravte na to, že se v lednu nedoplatíte." Tak nějak?

Cena v Bulharsku se zvedla i kvůli tomu, že Bulhaři (stejně jako i my mj.) se nechali zblbnout do zelených energií. A jaksi když už nebyly peníze na vyplácení podpor pro solárníky, větrníky a vodníky, tak jak se deficit vyřešil? No zvednutím příjmové položky = ceny elektřiny pro zákazníka, to je stejné tam jako u nás.

A teď co z toho plyne?

Že v předvolebním boji v Bulharsku se budou do ČEZu opírat skoro všichni, protože je to veliký a snadný terč.

A protože v Česku tak nějak není zájem (nebo schopnosti?) podat zprávy pokud možno co nejúplněji, když už ne co nejobjektivněji, tak bude ČEZ zase ten nejhorší nadnárodní globální korporativní žralok, hned po McDonalds.

Mimochodem to sebemrskačství se učí na humanitních vysokých školách? Jako volitelný předmět? O jakési hrdosti a obraně domácí firmy se nemá mluvit? Buďme tak hyperkorektní, abychom někoho neurazili, a choďme raději rovnou kanálama?

A - což je nejděsivější fakt - něco podobného čeká na nás tady v Česku. Kdoví kde je pravda, třeba jsou to jen fámy, kdoví z čího palce (a kým) je to vycucané, ale údajně celá ta legrace se solární energií stála (a ještě bude stát) bilion korun. Dovedete si to představit? Jasně, číslo s dvanácti nulama, nic extra. Českou kotlinou vře, že se bude církvím během 30 let vyplácet cca 50 miliard korun, a přitom za fotovoltaiku jsme už zaplatili a ještě zaplatíme dvacetkrát tolik! Sto tisíc korun na jednu osobu při 10 milionovém počtu obyvatel. Jen za elektřinu. Šest set let za to mohly církve u nás žít.

Pokud se mluví o jakémsi dvacetiletém horizontu splácení investic do fotovoltaických elektráren, tak to máme na osobu jen 5000 ročně, to není zas tak moc, ne? Necelé pětikilo za měsíc, tak to dáme ne? Však tolik propiju za dva večery, tak holt nebudu tolik chlastat. Sice když jste třeba čtyři, tak to už budou cca 1700 za měsíc (20 000 za rok), ale co bychom pro planetu neudělali, že? Však pračka ještě pere a superplochou televizi už máme… Blbý je, že pokud třeba váš soused prožere míň elektřiny než vy, tak se jeho část dotace na panely přesune na vás (nebo na vás nebo na mně), ale co bychom pro PLANETU neudělali, že? A nemyslete si, že pokud budete šetřit, že se ta investice nezaplatí - když budeme všichni míň spotřebovávat, tak nám distributor sníží zálohy a na konci roku zaplatíme nedoplatek, a tím vše zalepíme tak jako tak, protože zaplatit se to MUSÍ (je na to zákon) a PROVOZOVATEL PANELOVÉ PLÁNĚ to potřebuje, aby neumřel hlady, lidumil jeden…

Ale že by investice do všech těch panelů byla bilion korun? Kua, tož to ty panely musí být celé z titanu a zlata, ne? Tož to se divím, že je ještě nikdo nerozkradl… Proboha ne že mě někdo obviní k nabádání k trestnému činu!

A co se stane, když Slunce vyhasne dřív než se investice splatí? No nic, protože to bude stejné, jako když jsou mraky - panely budou dál vesele stát (ležet?) ladem…

Takže milé ovce hurá na večerní zprávy a dál nevěřícně kruťme hlavou, jak to ten ČEZ na tom Balkáně mrví, a dál podporujme kamarády pana Fischera, Topolánka, Římana, Bursíka…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.