Pije jak Dán. Tedy jak mladý Dán.

26. února 2013 v 11:45 | insider
Nebo pije jako Švéd - jak říkají Dánové či Němci? Nebo jako Švýcar či Polák dle Francouzů? Zajímavé, že žádný národ o sobě neřekne, že pije. Ale nehodlám se tu dneska vrtat v tom, proč se říká, že někdo pije jako Dán (Němec, Rus, Čech, Slovák, Švéd, Fin, Švýcar, Polák, Nigerijec, Japonec, Korejec… nehodící se škrtněte) Zaujala mě jiná věc - pražská policie musela v minulých dnech posilovat hlídky. Chudáčci. Jako by nestačil ten sníh. Už tak museli kluci z úřadoven vylézt ven k vyšetřování spousty nehod. Hergot, jak to že lidi neposlechli výzvu, aby v tom sněhu nelezli ven? Místo toho vyrazili se svýma bourákama bourat. A teď do toho ještě ta dánská pivachtivá mládež. Čert aby ty jarní prázdniny vzal…


Nechápu, proč jsou tyhle zprávy ve zprávách. Je mi úplně jedno, že mladí Dánové k nám vyrazili na pivo a poprali se u toho. Copak se v českých zpravodajských relacích objevují zprávy o tom, že se kluci z Horní Dolní ožrali s klukama z Prostřední, a pak si dali po čuni? No tak rozbili nějaké cimry na hotelu - předpokládám, že je hotel pojištěný, to je toho.

Jasně, řeknete si, že je mi to jedno, protože to bylo v Praze a ne tady. Netvrdím, že je to správné, ale nepovažuji zrovna tyhle nóvosti za důležité.

Tak trochu se (paranoidně) obávám, že se to rozmázne, a že z toho bude aféra, a dojde i na nápravná opatření, která odskáčou všechny domácí ovce, a ne mladí cizinci. Třeba že se zvedne věk, kdy bude povolené nalévat alkohol. Nebo že se zavedou speciální "alcoholshopy" - s kamerama samozřejmě. Nebo že se zavedou kvóty na alkohol (na osobu) spolu se speciálními kartičkami, tzv. alkoholenkami, ze kterých se budou odtrhávat předem perforované ústřižky za každé jedno pivo. Nebo co tak elektronické karty, aby bylo jasné kdo, kde, kolik a za kolik? Přilepíme to k sKartě nebo "opencardu", alespoň k něčemu budou.

Anebo zvýšíme tlak na cenu - protože co sem ty Dány táhne? Atmosféra staré Prahy? Mimochodem za chlastem sem jezdí i Britové a Srbové například. Tak šup šup, přihodíme tam další bodík, dva, pět ke spotřební dani, a to by bylo, abychom tu Evropu nedohnali, co?

Že přeháním? Ministr zdravotnictví navrhuje - přiznávám, že nevím, jak je s tím daleko, jestli už s tím byl mezi kamarády poslanci nebo nás jen tak zkouší - aby hospody a bary zlevnily nealkoholické nápoje pod úroveň nejlevnějšího alkoholického nápoje, který nabízejí. To je nápad! A co tak nařídit, aby ovoce s vyšším obsahem vitamínů bylo automaticky levnější než ovoce méně zdravé? Nebo hovězí maso, které je údajně zdravější než vepřové, co kdyby i ono mělo nařízenou cenu pod úrovní ceny méně zdravých mas?

Co se však stane. Spadne cena nealka dolů? Opravdu si to myslíte? A neuhodili jste se jako malí do hlavičky? Ejhle ejhle. Vodárenské, limonádové, sodovkárnové a minerálkové společnosti tenhle návrh vítají! Zvedne se totiž cena nealkoholických nápojů, poptávka totiž dočasně stoupne, jednak se ovce zblbnou předraženou kampaní o tom, co všichni vědí, totiž že voda je fakt zdravá - a ona je, ne že ne - a pak si hostinští doplní sklady. No a pak tuto zvednutou cenu dohoní cena alkoholu, tedy v našem případě piva. A pak i vína. A je to!

Protože proč by si hostinský či producent snižoval zisk, když bude mít takovouto unikátní možnost legálně cenu upravit a vydělat na tom? Opět bude vládní nařízení někomu sypat penízky, podpoří se malé a střední podnikání, však to máme ve volebních programech, ne? Při výtce hosta pokrčí muž/žena za pípou rameny a svede to na vládu… A navíc se zabijou dvě mouchy (v tomto případě "dánská" moucha) jednou ranou - pivo zdrahne a třeba Češi přestanou tolik chlastat, a třeba začnou pracovat, a zahraniční mládež bude jezdit chlastat třeba… do Polska, ať nejdeme moc daleko. A pak už nám Dánové můžou být ukradení, ne?

Nebo se potřebovala pražská policie trochu pozitivně zviditelnit? V tom případě bych očekával, že bude následovat nářek, že na takové akce není v rozpočtu dost peněz, a protože Dánové budou mít prázdniny i příští rok, tak že bude potřeba někde přisypat. Co kdyby jich přijelo ne 4500 (nebo kolik jich vlastně bylo - 6000 nebo 10000?) - ale třeba třikrát tolik? Po letošním úspěchu… A navíc - ta hrůza! - hrajeme letos v kvalifikaci s Dánskem fotbal! Co teď? Zakažme nalévat alkohol v oněch dnech, kdy tu budou. Všem bez výjimky. Tak. A je to. Vlastně fanoušci Sparty mohou. Ti jsou neškodní, dle médií.

P.S. Ještě že ta dánská mládež umí anglicky… Protože kdoví jak se řekne dánsky "mladistvým nenaléváme", že jo. "One beer more"?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.