Nové olympijské sporty

13. února 2013 v 10:59 | insider |  Pohybové postřehy
Dnes nebudeme řešit žádné horké téma, celé se to týká letní olympiády v roce 2020, přičemž ještě není jasné, kde to bude - posledními kandidáty jsou Tokio, Madrid a Istanbul, o pořadateli se rozhodne v září 2013, tedy pokud se už někde v zákulisí nerozhodlo.

Místo ještě známo není, ale o sportech už je v podstatě jasno, tedy skoro o všech. Jelikož existuje spousta sportů, které by na olympiádu rády (hlavně kvůli prachům), vymysleli pánové z Mezinárodního olympijského výboru (MOV) jakýsi statut ukázkových olympijských sportů. Jak a kdo ty sporty nominuje a vybírá, mi není jasné. Takže třeba baseball na olympiádě jako ukázkový už byl, a zase není. Třeba taekwondo se z ukázkového sportu vyšvihlo do olympijského pravidelného, stejně jako triatlon. Ale jelikož olympiáda není nafukovací, aby se nějaký ukázkový sport dostal dovnitř, musí nějaký jiný z kola ven. A o tom to dneska bude.


Výkonný výbor MOV se shodl na 25 základních sportech pro letní OH 2020. Jsou to: atletika, veslování, badminton, basketbal, box, kanoistika, cyklistika, jezdecké sporty, šerm, fotbal, gymnastika, vzpírání, házená, pozemní hokej, judo, plavání, moderní pětiboj, taekwondo, tenis, stolní tenis, střelba, lukostřelba, triatlon, plachtařské sporty a volejbal.

Teď přijde chvilka keců. Totiž ve snaze, "aby zůstaly olympijské hry zajímavé pro fandy všech generací, programová komise MOV systematicky probírá všechny sporty pro jednotlivé olympiády". A dále ta samá komise "připravila před jednáním patnáctičlenné exekutivy analýzu jednotlivých sportů, v níž hlavními kritérii byly světová rozšířenost a popularita, televizní sledovanost, prodej vstupenek a přístup k dopingu" (ČTK). Snad proto ze základní 25 vypadne zápas, který bude bojovat oproti 7 staronovým nebo novým uchazečům. Těmi novými jsou baseball/softball, karate, sporty na kolečkových bruslích, sportovní lezení, squash, wakeboarding a wu-šu.

Nic proti squashi nebo baseballu, tyhle sporty jsou populární docela dost. Ale wakeboarding? Přiznávám se, že jsem si musel vygůglovat, co to vlastně je za sport. Jedna definice říká: "Wakeboarding je vodní sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Byl vyvinut jako kombinace vodního lyžování, technik snowboardingu a surfingu" (Wikipedie). To jsme se toho dověděli, že? Snad byl tento sport vymyšlen v roce 1980. Oproti zápasu, kterýžto je jedním z nejstarších sportovních odvětví vůbec, je to výsměch. Archeologové našli bronzovou sošku zápasníka pocházející z let 2700 až 2600 př.n.l. O zápase se rovněž zmiňuje Epos o Gilgamešovi a součástí starověkých Olympiád byl zápas od 18. Olympiády tj. od roku 708 př.n.l., v novodobých dějinách je na olympiádě od roku 1904. A teď by ho měl nahradit wakeboarding? Hráblo někde někomu? A wu-šu? To je taky pěkná blbost. Někdo z vás nejspíš ví, co to je, ale já to do dneška nevěděl. Nicméně strejda Gůgl ví vše. Tak abyste věděli, je to bojové umění. Výraz wu-shu v čínštině "je standardizovaný výraz doporučovaný čínskou vládou pro bojové, sportovní i exhibiční formy, a tak se s rozšířením tohoto výrazu mimo Čínu stal synonymem spíše pro formy sportovní a exhibiční, včetně těch nejmodernějších, připomínajících gymnastiku" (Wikipedie). Hmmm. Představte si se mnou - jako jsou v boxu váhové kategorie, tak by se ve wu-shu hodnotilo podle stylů, takže bychom měli olympijského vítěze ve stylu "bílého jeřába", a taky ve stylu "kudlanky nábožné" nebo ve stylu "opice"… Pro ženské účastnice by tu ještě byl styl "zmije" (už to viděla evropská komisařka Viviane Redingová nebo nějaká feministka?), a nakonec pro ty nejdrsnější je tu styl "tygra". No už se nemůžu dočkat.

Proč nefiguruje v ukázkových sportech třeba florbal? Je to snad horší sport než wakeboarding nebo wu-šu? Když už se uvažuje o sportech, které nejsou tak úplně moderní, proč nevypadla třeba lukostřelba? Nebo šerm? Údajně se o vyřazení pro 2020 uvažovalo i o taekwondu, badmintonu a stolním tenisu, ovšem podle jakýchsi anonymních zdrojů to měl nahnuté i moderní pětiboj a pozemní hokej. Je to sice už jen historie, ale v bývalém Československu byl zápas třetí nejúspěšnější disciplínou dle počtu získaných medailí, předběhla ho jen gymnastika a atletika. Ovšem od roku 1988 žádnou medaili v zápase nemáme, to je fakt.

Ale wakeboarding nebo wu-šu… Pomůže zařazení těchto sportů k jejich popularizaci, třeba ve střední nebo východní Evropě? Nebo třeba v Africe? Dost o tom pochybuji.

Jen tak mimochodem, ukázkové sporty pro OH 2016 (a pak i 2020) jsou golf a sedmičkové rugby.

Jen tak mimochodem, pro wu-šu bychom možného olympionika měli - zřejmě jediným u nás opravdu známým vyznavačem wu-šu je Květa Fialová...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.