Tom Cruise není Jack Reacher

16. ledna 2013 v 15:42 | insider |  Nemístné postřehy
Je to smutné, ale Tom Cruise opravdu není Jack Reacher.

Nedělám to rád, že bych něco zatratil bez vlastní zkušenosti, ale jsem si skoro jist, že do kina na film "Poslední výstřel" nepůjdu, a to jsem neviděl ani vteřinu nějaké upoutávky. Byť mám knihy Lee Childa o Jacku Reacherovi velmi rád a mám je doma skoro všechny. Byť jsem se na případný film (ještě předtím než se o něm začalo mluvit) těšil, těšil jsem se na to, že se stane to, co se stalo s filmovou adaptací Pána prstenů (kterážto sice nedosahuje kvalit knižní předlohy, ale jen o kousek). Bohužel ani jsem ten film neviděl, a už vím, že na něj nepůjdu. Proč je myslím jasné už z titulku. Nemluvě o tom, že titul "Poslední výstřel" je jak z Vinettoua, ale to je problém české produkce, která film "One Shot" (kniha se česky jmenuje "Výstřel"), takhle blbě uvedla.


Teď krátká pasáž pro ty z vás, kteří netušíte, o čem je řeč. Lee Child (pseudonym) je britský spisovatel, nyní žijící v USA a píšící knihy (myslím, že je jich už 16) o bývalém vojákovi Jacku Reacherovi. Jaký je Jack Reacher? Začněme od vzhledu: má výšku 195 cm (6 stop a 5 palců), váží mezi 95 a 115 kg (210-250 liber), vlasy špinavý blond, oči modré, oblečení 3XLT (XXXL TALL), cca 120 cm (50 palců) kolem hrudníku. Už vidíte, proč nemůže být Tom Cruise Jackem Reacherem? Dlouhé paže, pěsti skoro jako fotbalové míče. V jedné knize se Reacherovi zabodne skoba do čela a on to přežije. Už vidíte, proč nemůže být Tomáš Cruisů Jackem Reacherem?
Jack Reacher je bývalý voják potulující se po Americe. Nemá kufr, nemá mobil, nemá dům, nemá kreditky, nemá auto. Obecně je rád, když je sám, možná trpí i slabou agorafobií. Je absolventem West Pointu, a také mnoha dalších situací, kdy si musel vybojovat svoje místo na slunci. Nevyhýbá se brutalitě, ovšem nevyhledává ji za každou cenu. Chrání spravedlnost, byť drsně, v poslední knize cituje třeba Martina Luthera Kinga, miluje blues, ženám se nevýhýbá. Je dobrý v různých technikách zabíjení, má hluboké vojenské i taktické dovednosti. Oblečení si zásadně nepere, to už si raději koupí nové. Jí v restauracích všeho druhu a pije kvanta kávy. Myslíte, že je "Top Gun" hezoun (nebo Mission Impossible chcete-li) Tom Cruise přesně tímhle typem pro tenhle film?

Tak kde je zakopaný pes? Filmaři (a teď už i Lee Child, fuj!) se zaklínají tím, že Jack Reacher je vymyšlená postava a že na jeho filmové výšce zas až tak nezáleží. S Cruisem prý dostanete 100 procent Jacka Reachera při 90 procentech postavy, kdežto jiný herec by nabídl 100 procent postavy, ale jen 90 procent Reachera, ha ha ha. No pokud to vezmeme z pohledu Sherlocka Holmese, jehož postavu už hrálo kdovíkolik herců, a naposledy jej hraje R. Downey Jr. (a ten teda jako Holmes nevypadá), tak budiž. Pokud to vezmeme z pohledu Jamese Bonda, kterého už taky hrálo pět různých herců, no tak budiž. Sice pak nechápu, proč třeba v Pánu prstenů Gandalf vypadal jako Gandalf, a ne třeba jako Děda Mráz (víte, jak by se to v Rusku prodávalo? A možná by to bylo v Česku kultovnější než Mrazík!), ale budiž. Navíc přiznejme na rovinu, od dob Johna Wayna v Holyvůdu tak velkého, rozložitého, a přitom ne tlustého herce nemají (Dolpha Lundgrena nepočítám, to není herec, a Rambo s Terminátorem jakbysmet). Takže Cruise je tam jen proto, aby tam byl nějaký světoznámý herec, který přitáhne ty, co je nepřitáhne autor nebo příběh. Nepřekvapilo by mně, kdyby byl Tom Cruise i mezi producenty, takže si to místo vlastně koupil. Když tě neobsazují jiní, tak si kup práva a zahrej si v tom sám, padni komu padni. Bude jednou hrát Tom Cruise dospělého Harryho Pottera?

Na internetu je pěkná hláška (byť v češtině tak nevyzní): "Don't send a Diddyman to do a Titan's job." - Neposílejte mrňouse dělat Titánovu práci - to sedí. Jak prdel na hrnec. Chlap, který je v New Yorku viditelný, protože vyčuhuje nad obvyklé chodce, to že má být Tom Cruise? A to to jednu chvíli vypadalo, že by možná mohl být Jack Reacher dokonce černoch? A hrál by ho MIB Will Smith nebo Jamie Foxx? Ach jo. Takže další mizerná adaptace, stejně třeba jako Duna.

Už jste někdo ten film viděli? Je příběh alespoň na 50 procent, když už v něm nehraje Jack Reacher?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blackadder Blackadder | 18. ledna 2013 v 18:00 | Reagovat

Neviděla.
Tom Cruise nemůže být Jack Reacher - fakt ne.

2 bod bod | 22. ledna 2013 v 18:42 | Reagovat

Nejsem stižen očekáváními nabytými v knižní předloze,  tak bych to neviděl tak černě.  Film je tak na 3 a půl hvězdy na csfd. TC si střihnul takovou cyničtější verzi Ethana H způsobem,  který nijak neurazí.  Žádná hloubka, lehká akční oddechovka.... Předloha je hlubokomyslná :-)?

3 Blackadder Blackadder | 22. ledna 2013 v 19:30 | Reagovat

Nakonec jsem film zhlédla. Tom Cruise je moc hezounek, Reacher to není. Celkově je film akční, padouši jsou dobří. Pro ty co nečetli knihu, se film mohl zdát místy nepochopitelný, protože na některé souvislosti, které by bylo fajn povyprávět, nebyl prostor. A pro ty co četli je to dobrý film, snaha byla, ale na další díl, pokud bude další, nepůjdou. Je to jen můj názor :-). Hawk 8-)

4 Na hraně zítřka online Na hraně zítřka online | Web | 22. června 2014 v 16:44 | Reagovat

Mě se hlavně líbil Tom Cruise ve filmu Na hraně zítřka online.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.