Prezidentská volba

10. ledna 2013 v 16:00 | insider |  Nemístné postřehy
No tak se na to podívejme, kdo se ještě nevyjádřil k volbě prezidenta… hmmm… ten už ano… hmmm… tenhle taky… hmmm … akorát Insider ještě ne, ne? Tak teď už ano! Kdyby byl Insider opravdu nafoukaný a myslel by si, že je jeho názor pro někoho zajímavý, napsal by tu, že toto nebude návod koho volit, ale jen takový souhrn Insiderových pro a proti. Ale Insider si to nemyslí, takže s chutí do toho.


Nejprve ale několik obecných kritérií. Ženská na Hradě by se Insiderovi líbila, ovšem I. nevybírá ženu jenom proto, že je žena, stejně tak nepreferuje muže jenom proto, že je muž. Dále se I. domnívá, že prezidentova funkce se po celou dobu volební kampaně přeceňuje, a i když se v debatách kandidátů ptají na tamto i ono, stejně nebude mít prezident/ka moc možností do čeho kafrat. Takže by prezident/ka měla být především osobnost, za kterou se český lid postaví a která nebude v zahraniční pro smích, tedy alespoň ne často. Za starých časů by Insider ještě podotkl, že je při volbě třeba rozmyslet, komu byste v budoucnu na poštovních známkách olizovali zadní stranu, ale vzhledem k tomu, že známky jsou beztak samolepicí a poštu už skoro nikdo neposílá, tak tenhle argument je passé.

Vezmeme to podle pořadových čísel, ne? Ať se necítí nikdo diskriminovaný.

1 - Z. Roithová - osobnostně by se Insiderovi na známce líbila, ovšem jelikož je momentálně europoslankyní, o které nebylo v podstatě několik let nic slyšet (a dochází ona do zaměstnání pořádně?), a protože celé její vystupování je silně proevropské, (což pro I. su něni dobry), takže spíš ne.

2 - J. Fischer - bývalý premiér, momentálně papaláš v jakési evropské bance. U Insidera má ale vroubek, právě za jeho vlády došlo ke schválení nařízení, které nám dnes vesele zvyšují cenu elektřiny, a v době ekonomické krize, a ještě navíc, když je sluneční energie a vítr zadarmo. Tedy tvrdí to zelení. Takže nejspíš ne.

3 - J. Bobošíková - nic proti razantním ženám, ale tahle už kandidovala skoro na všechno, akorát na předsedu Valného shromáždění OSN a porotce v Superstar ještě ne. A jak šla lobovat za svoje zájmy ke komoušům (protože se předpokládá jejich silná voličská disciplína - koho jim strana vybere, toho zvolí), takže to taky asi ne.

4 - T. Fischerová - paní F. je pro I. nejméně čitelná ze všech kandidátů, působí jemně, tiše, pravdomluvně, láskomilně, ovšem i naivně, alespoň co se týče jejich představ o přerozdělování, podporování potřebných v rozvojových zemích atd. Je sice fakt, že ze své pozice by mohla jen hovořit, ale nepředpokládám, že by se rázně postavila např. za naše závazky v NATO nebo na obranu republiky proti výmyslům z EU. Chápe pozici prezidenta především jako pozici mravní. No to potěš. Spíš ne.

5 - P. Sobotka - tenhleten poslanec za rádoby pravicovou ODS je Insiderovi blízký svým skoro protievropským postojem, ovšem právě jeho nečitelné členství u modrého ptáka není Insiderovi zárukou, že jen nekecá a nepřevlékne kabát hned, jak v jeho kapse bude mít klíče od Hradčana. Takže spíš ne.

6 - M. Zeman - i když nás zásobuje vtipnými bonmoty (on je ten kdo slovo "bonmot" v Česku zpopularizoval), např. že alkoholik není ten, kdo pije, ale ten, kdo pít neumí, ale tak nějak ho pořád vidím, jak s Václavem K. před léty půlili republiku svou oposmlouvou, a i když asi nasál moudrost při objímání stromů na Vysočině (což byl zase jeho bonmot), stejně spíš ne. Navíc je to bývalý prognostik, takovým statistickým rádoby vědcům nevěřím ani nos mezi ušima.

7 - V. Franz - ha, umělec, s interní českou přezdívkou Avatar (kdo v česku udělal víc pro propagaci tohoto filmu než on, co?). Tak to je spíš úlet, sice se může ohánět, že bychom měli být tolerantní i k takovýmto projevům alternativního myšlení, ale abych zvolil člověka, kterému nevidím do obličeje, a navíc jsme snad nějací Maoři, abychom volili takto pomalovanou osobu do čela republiky? Je to umělec, fajn, scénograf, výtvarník, skladatel, pedagog, vede kabinet scénické hudby … znáte někdo něco od něj? Netvrdím, že se musí profilovat jako mainstreamový Černý nebo Knížák, ale takový umělec, jehož dílo nikdo moc neznal a nikdo mu nerozuměl, už tu byl, ne? Takže spíš ne.

8 - J. Dienstbier - syn slavného otce. Nominovaný za ČSSD - první černý puntík u Insidera. Již od studií se věnuje politice, no bezva, profesionální politik. Tvrdí sice, že pracoval v jakési advokátní kanceláři, ale jelikož byl mezitím i poslancem, zastupitelem a kdovíčím ještě, tak spíš ne. Nezapomínejte, že peklo je plné advokátů, právníků, biskupů a politiků.

9 - K. Schwarzenberg - jeho politická strana je TOP09, což je velké mínus. Řeklo by se, že když má nějaký ten šlechtický majetek (jako kníže), že by mohl být reprezentativním prezidentem. No mohl, ale opět jsou to jeho proevropské postoje, které ho diskvalifikují, stejně jako spojení na Stranu zelených. Nehledě na to, že jak ho něco nudí, tak usne. Hmmm, Insider absolvoval iks nudných přednášek a mítingů, a ani na jednom neusnul. Takže opět spíše ne.

A T. Okamura? Ten kluk byl jednu dobu všude a všemu rozuměl (div, že se na nás nešklebil ze záchodové sanitární keramiky), a i když Insider nepovažuje způsob, jakým s ním zametli, za schváleníhodný, stejně ho I. nepovažuje za volitelného, právě pro jeho všeználkovství, Insider nějak nepovažuje za správné, aby koal kdekdo do čehokoliv. Tedy kromě Insidera samotného, ten může. Ten MUSÍ!

A je to! Vypadá to, že Insider skoro všem vyčítá něco v souvislosti s Evropskou unií, co? Divné. A že by některá výtka byla nějak profesionální nebo alespoň věcná, to taky ne. Ale o dojmech celá ta volba nakonec je, ne? Nebo ještě pořád podléháte bludu, že vámi zvolený kandidát (potažmo strana), atd. bude dodržovat to, co slíbí? Tak to se raději koukněte na neskutečně vynikající britský (pochopitelně) sitcom "Jistě, pane ministře" (a "Jistě, pane premiére"), zrovna ho na ČT2 dávají…

Zdá se, že jsou tu ještě dvě možnosti, jedna nesystémová, totiž random, přičemž kdo vám ten lísteček vybere, je jen na vás, třeba Insider má doma dvě možné losovatelky… Anebo hlasujte pro pana P. O., rozuměj pana Prázdnou Obálku… A pak se podívejte na statistiku, kolik bylo neplatných hlasů, to by taky mohla být jistá indikace nemožnosti národa si někoho ze stávajících kandidátů vybrat…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.