Pane předsedo, ne guláš, ale žumpa

24. ledna 2013 v 11:01 | Zegr |  Pohybové postřehy
Už jsem vás dlouho neotravoval s fotbalem, co? Chtěl jsem se vyhnout těm zákulisním čachrům a nezašpinit stránky tohoto blogu nějakými zasmrádlými pochybnostmi, ale nedá se nic dělat. Když pan předseda Fotbalové asociace České republiky M. Pelta (dále jen Předseda) řekne, že: "Ve fotbale je teď neskutečný guláš," tak kecá. Není to guláš, je to žumpa, a i pan předseda do ní přispěl.

Pro ty z vás, co se v tom neorientují, začneme od začátku. Existuje fotbalová liga, a v ní fotbalové kluby se svými majiteli, a fotbalová asociace, která fotbal zastřešuje. Také existuje disciplinární komise, která vynáší tresty nad fotbalovými hříšníky, ať už z hřiště nebo ze zákulisí, padni komu padni. A v současné době také existuje pnutí mezi dvěma momentálně nejlepšími kluby u nás - bohužel nebudeme mluvit o Baníčku - mezi Viktorií Plzeň (úřadující mistr ligy) a Spartou Praha. Tedy mezi fanoušky a fotbalisty tak ani ne, jako spíš mezi majiteli.


Majitel Sparty, D. Křetínský (dále jen D.K.) donesl v půli září 2012 Předsedovi jakousi tašku (snad ne igelitku z Kauflandu) se znepokojujícími materiály o řízením zápasu v profesionální soutěži. Tvrdil tehdy: "Přijel jsem informovat pana Peltu o mimořádných obavách z posledního vývoje v českém fotbalovém prostředí. Máme velmi znepokojující a konkrétní informace. Seznámil jsem pana Peltu se zdroji a teď je na něm, aby učinil příslušné kroky." Předseda předal materiály Policii ČR: "Po poradách ohledně postupu jsem se rozhodl okamžitě jednat. Zhruba 26 hodin od převzetí informací jsem se sešel se šéfem protikorupční policie a dal jsem mu podnět, na základě kterého může policie zahájit šetření. Pan ředitel mě ujistil, že se jeho útvar bude podnětem zabývat." Dále Předseda řekl: "Byl jsem policií vyzván, abych neposkytoval podrobnosti, a nemařil tak vyšetřování. Věřím, že uvolnění informací nadejde co nejdříve, protože víme, že veřejnost chce být podrobně informována. Do té doby žádám o strpení."

Šéf Disciplinární komise J. Golda (dále J.G.) byl pověřen komunikací s Policií ČR.

Dále do toho vstupuje další osoba, šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality T. Martinec (dále T.M.). Ten pár dní po předání tašky do rádia prohlásil, že v tašce od D.K. žádné důkazy o nekalých praktikách nebyly, "...pouze byly předány určité informace, s nimiž momentálně protikorupční policie pracuje, brašna (aha! tak ne igelitka, ufff) s těmi informacemi neměla nic společného."

Pan J.G. na to reagoval: "Samozřejmě teď mohu udělat gesto, že zahájím disciplinární řízení, ale k čemu to v tuto chvíli bude? Já pozvu ty zúčastněné, pozvu pana D.K., pana Předsedu a ti mi řeknou, že mi nic neřeknou. Myslím, že v tuhle chvíli by to bylo plácnutí do vody. Ten závěr je takový, že si prostě počkáme na závěry policie." Zdálo se jasné, že policie buď něco najde a bude se trestat za korupci nebo ne a bude se trestat za poškození dobrého jména či pomluvu. Logicky.

Zdánlivý klid byl narušen, když se v říjnu objevil bývalý rozhodčí T. Adámek (dále T.A.), resp. jeho dopis adresovaný na fotbalovou asociaci, přičemž dopis měl přímo souviset s materiály od D.K. V dopise byly údajně jmenovány konkrétní osoby, nicméně J.G. řekl: "…policie mě požádala, abychom jí dali náskok a nové skutečnosti teď nezveřejňovali. Její silné doporučení respektuji." Vyjádřil ovšem také pochybnosti, proč se T.A. ozval až teď, a ne hned po zápase, zvlášť když byl sudí pomalu odkloňován (a nakonec úplně odstřižen) od penězovodu, protože pískal jako slepý ponocný a někdy i hůř. A jelikož média nejsou blbá, spekulovalo se, že by se nejspíš jednalo o ovlivnění zápasu Jablonec - Plzeň nebo duelu Hradec Králové - Ostrava, které sudí T.A. řídil.

Jablonec, Plzeň nebo Hradec Králové či Ostrava? Dle výsledku a následných komentářů jasně vedla Ostrava, vyhrála zápas v HK gólem ze sporné penalty, HK protestoval, marně (i když dle záběrů ze zápasu měl dostatek šancí se skóre něco udělat, ne že ne). Kdežto zápas Jablonec - Plzeň skončil 0:2 pro Plzeňáky a nikdo neprotestoval, zápas vypadal regulérně. Ovšem chyba lávky, právě tento zápas je tím, který měl být ovlivněn. Sudí T.A. dle svých slov přijal 200k v CZK za ovlivnění tohoto zápasu. Zde se nabízí otázka, jak T.A. zápas ovlivnil, že toho nikdo nevšiml? Že by tím, že pískal opravdu rovinu? Sudímu T.A. měl peníze předat jakýsi funkcionář týmů z nižších soutěží (Čáslav a Táborsko), zvaný v zákulisí "Chřestýš". Ach bože můj…

Disciplinárka si pozvala všechny dotčené rozhodčí (jsou čtyři - jeden hlavní, dva čároví a jeden náhradník), ovšem tady se objevil další rozpor. Hlavní tvrdí, že úplatek dostal, náhradník, že byl u toho, jeden čárový popírá úplatek, ovšem potvrzuje schůzku s Chřestýšem a druhý čárový popírá samotnou schůzku! Chřestýš pochopitelně popírá úplně všechno.

Policie zatím šetří, ovšem ani ne tak nekalé praktiky, jako spíš šetří slovy.

Disciplinární komisi dochází trpělivost na začátku prosince. J.G. se schází s D.K., ten mu ovšem jen slíbil, že důkazy dodá. Dopadne to tak, že šéf disciplinárky J.G. řekne pro ČTK: ."Situace je taková, že do Vánoc a konce roku případ ještě zřejmě uzavřít nestačíme. V tuto chvíli vedu určitá jednání, jsem dál v kontaktu i s policií a snažím se získávat další nové informace. Reálně to vidím tak, že disciplinární komisi svolám až v lednu. Nejpozději do poloviny měsíce se musíme sejít a rozhodnout o dalším postupu." Zřejmě je přestalo bavit čekán na policejní vyjádření, nejspíš proto, že policie stále dělala mrtvého brouka.

A máme tu rok 2013.

J.G. se nasral a řekl, že komise přešlapuje na místě, že D.K. stále neposkytl ani značku brašny, natož informace o obsahu. A dal mu čas do 7.2.2013, jinak že "Kauza je natolik závažná, že trestat můžeme i samotný klub, který za jednání svého člena nese odpovědnost. Ten, kdo aféru rozpoutal, ponese následky." Silná slova od šéfa disciplinární komise…"Chci postupovat rychle, transparentně, padni komu padni. Je v zájmu fotbalu, aby se situace, kterou považuju za vážnou, uklidnlia," dodal. Krása, konečně ta správná slova!

(A teď přijde ta žumpa. Tedy spíš to poslední tentononc, kterým to přeteklo a které mě donutilo tohle psát.)

Tento týden Výkonný výbor fotbalové asociace rozhodl, že všechny korupční kauzy bude řešit výhradně policie, disciplinární komise bude trestat až na základě výsledků policejního vyšetřování. Čímž se pozastaví i kauza "D.K. a jeho brašna", kteroužto svaz nechá v rukou policie. Předseda k tomu uvedl: "Jde o transparentní krok z naší strany, udělali jsme systémovou změnu, abychom kauzy naopak dotahovali do konce. Nechceme totiž udělat další nešťastné rozhodnutí." Policie tento krok vítá, slovy náměstka policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování, který řekl, že vyšetřování disciplinární komise leckdy policistům ztížilo situaci. "Pokud policie nebude mít informaci o korupci jako první a bude ji zkoumat někdo jiný, nám to maří vyšetřování. Takže jde o logický a legitimní krok." Ovšem vzápětí odmítl komentovat, jak je s vyšetřováním Policie daleko. Moment, Policie měla informace dřív než disciplinární komise, nebo se pletu?

Šéf disciplinárky J.G. se zachoval jako chlap s kulama a rezignoval, protože "nesouhlasí se zametáním korupce pod koberec". "Je to důsledek toho, že jsem chtěl kauzu uzavřít a pánové se báli, co by vyplavalo na povrch. Mají spoustu hezkých argumentů a dělají to sofistikovaně, ale jde o to, aby zastavili to, že bych měl někoho trestat," řekl J.G. na závěr.

Jeden z členů Výboru, šéf příbramského klubu prohlásil: "Jsou to už tři měsíce, co kauza (údajného uplácení při loňském utkání Jablonec - Plzeň) běží, ale stále nic. Jen se to neustále oddaluje. Tohle by se za Alexandra Károlyiho (předchozí šéf disciplinárky- pozn. Zegr) nestalo." No moment, nechceme náhodou, aby se to vyšetřilo, a hlavně správně? Kritizuje Výbor disciplinárku za to, že jednala nebo za to že nejednala? Nemajií v tom pánové z Výboru náhodou guláš? Nebo někdo nedával pozor, když se domlouvalo jednotné schválené stanovisko pro novináře?

Předseda ještě argumentuje: "Ve fotbale je teď neskutečný guláš, ta věc nám hodně škodila. A rozhodli jsme se tak proto, že jenom policie má reálnou šanci opravdu něco vyšetřit. My jsme na fotbalové půdě byli bezbranní. U disciplinární komise ty kauzy, kde se dostaly do roviny tvrzení proti tvrzení, byly těžko prokazatelné. Disciplinárka nemá potřebné páky," Celá změna je prý motivována i tím, že chce dle Předsedy předejít situacím, kdy by disciplinárka v předstihu vynesla rozsudek a poškození se pak mohli domáhat náhrady škody, když je vzápětí nepotrestal soud.

Termín 7.2.2013 pro D.K. je samozřejmě neplatný. Takže detaily nebudou.

Tak. A teď otázky.

Proč šéf Sparty neodnesl brašnu na disciplinární komisi rovnou, kam správně patřila? Proč Předseda jen mlžil o obsahu tašky a předal horký brambor rovnou na Policii ČR? Proč jakýsi policejní šéf tvrdil, že se o žádné inkriminující dokumenty nejedná? Proč přišel T.A. až půl roku po inkriminovaném zápase? Proč mají zúčastnění sudí ve svých výpovědích rozpor? Proč si toho ovlivnění nikdo nevšiml? Proč sudí neřekl, jak zápas ovlivnil? Předává se celá věc do rukou policie, aby se to vyšetřilo rychle anebo aby se to vyšetřilo správně anebo proč vlastně? Aby se neudělalo nešťastné rozhodnutí? Proč policie mlží? To je tak těžké přečíst papír, na kterém je napsáno, že ten udělal to a ten zas toto? Vyslechnout svědky a říct, je to tvrzení proti tvrzení, sorry nic s tím nejde dělat? Nebo říct, ten to udělal, tu je nezvratný (a nezvrtaný) důkaz (ctíme presumpci neviny), potrestejte ho? Začala policie vůbec něco vyšetřovat? Čeká se až všichni všechno zapomenou? Proč se fotbalová asociace rozhodla změnit pravidla zrovna teď? Co vlastně fotbalová asociace chce?

A otázka za 100 bodů: Je Policie ČR schopná se dobrat nějakého řešení ve věci korupce?

Jediný, kdo měl, tedy alespoň dle výroků zveřejněných v médiích, snahu věc řešit, byl šéf disciplinární komise J. Golda. Šel od válu.

Třeba to tak není, ale fakt to zatím vypadá, jakoby se majitelé Sparty a Jablonce rozhodli udělat pro vítězství svých klubů maximum. Proč zmiňuji Jablonec? Kdo myslíte, že je majitelem druhého klubu z onoho inkriminovaného zápasu? No jasně, sám Předseda…

Guláš? Kdepak, žumpa je to, pane předsedo, neuvěřitelná gigantická smradlavá nechutná blivajzní žumpa a někteří jsou v ní až po uši…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.