Tenisový podzim

7. listopadu 2012 v 16:07 | insider |  Nemístné postřehy
Servis, vž, bum, out, fifteen, bravó
Lob, hop hop hop
Hop, pozdě - vpravo

Flushing Meadow
Go, go, Lendl, McEnroe

O minulém víkendu hrály holky v Praze finále Fed cupu, ke kterému se tímhle komentářem vrátím. Celé to orámuji verši z hudební vsuvky (pro ty z vás, co tenhle song neznají, tak jeho autorem je Jaromír Nohavica a jmenuje se to "Tenis", to je překvápko, co?), přičemž doporučuji si to najít na Júťjúbu a poslechnout. Letos totiž je český tenisový podzim. Kupodivu se přihodilo to, že i muži i ženy jsou současně ve finále týmových soutěží, přičemž Fed Cup už holky vyhrály a finále Davis Cupu se bude hrát 16.-18.11.2012.

Opět pro ty z vás, kteří neví, o čem mluvím - tenis je taková ta hra na srandovně olajnovaném hřišti, (kterému se říká kurt), ještě srandovněji se to počítá (body 15-30-40, shoda, výhoda v jednom game, dva nebo tři vítězné sety do 6 nebo 7, tie-break...). Doprostředka kurtu si dali síť, aby se jim to hůř hrálo (asi), běhají tam dva nebo čtyři hráči a mlátí podivnou pálkou do dutého míčku (řečeného tenisák) tak, aby soupeř na druhé straně kurtu nebyl schopen v souladu s pravidly vrátit míček na vaši stranu. Zdá se, že odtud i pochází rčení, že je něco "na tvé straně hřiště". Aby to nebylo takové stereotypní, hrává se tenis na kurtu travnatém (nejstarší povrch), pak také na antuce, na betonu, na umělé trávě a na nějakých dalších gumových površích, v hale i venku. Od badmintonu se odlišuje tenis právě tím míčkem, od stolního tenisu tím, že se nehraje na stole, a od squashe tím, že se do toho nemůže mlátit o 106, protože na tenisovém kurtu nejsou zdi (a balonek je taky jiný, pravda).


Forehand, vžum, backhand, vžum, fullhand, vžum
Smeč, heč, křeč, teč
"Pane rozhodči, jaka teč?
Jsem to viděl přece
Tež nejsem slepy, ne?
Se divam, tež oči mam na co, ne?
To bylo minimálně dvacet čísel nad pásku
Fakt, normálně"

Fed cup (Federation cup) je ženská týmová soutěž, ve které je zapojeno zhruba 80 týmů po celém světě, formát turnaje se měnil, až nakonec kopíruje ten daviscupový, což je jen dobře. A Davis cup? To je týmová soutěž pro tenisty muže (137 států), má už nějakou 100letou tradici, hraje se o "salátovou mísu", kterou na své náklady kdysi dávno pořídil americký tenista (a pak politik) D.F.Davis pro mezinárodní turnaj mezi USA a Velkou Británií (více detailů na Wikipedii zde a zde). Československé a české holky vyhrály Fed cup už posedmé (včetně letoška), muži vyhráli Davis cup jen jednou, a to v roce 1980 (tehdá u toho byli Lendl, Kodeš, Šmíd a Složil).

Uvaga, uvaga, new ball

Doposud to byla selanka. Ale s tou je konec. Nic se totiž v Česku nedá udělat tak, aby to bylo úplně v klídku.

Flushing Meadow
Go, go, Lendl, McEnroe

Yes, sir, yes
Money is my job
Yes, Ferrari - yes
Hitachi - yes, Tesla - no

Flushing Meadow
Go, go, Lendl, McEnroe

Naši tenisté postoupili do finále Davis cupu v roce 2009 po dlouhých skoro 30 letech. Tenisový svaz tehdy obeslal vítěze z roku 1980, aby se přijeli podívat na finále. Ovšem pozval tak nějak rozporuplně. Že prý jim zarezervují vstupenku a VIP kartu, ale nic víc, ani hotel, ani letenku, jak to bývá zvykem. A tak se to rozmázlo a uražení jsou všichni. Jako vždy. A tehdy to začalo, tedy oficiálně. Ale bývalí hráči nemůžou přijít současnému šéfovi české tenisové organizace Kaderkovi na jméno už déle, nejspíš proto, že je Kaderka různě popichoval přes média, že vlastně nic nedokázali (Šmíd) nebo že po nich zůstaly na svazu astronomické dluhy (Kodeš) nebo že chtějí jen tučné startovné (Navrátilová)… Zdálo se, že si bývalí tenisté a Kaderka už ruku nikdy nepodají. Mimochodem Kaderka jako hráč v tenise nedokázal nic a na místo šéfa tenisového svazu se dostal nejspíš přes místo náměstka ministra pro místní rozvoj někdy v roce 1998.

A teď, herdekfilekdoprdelepráce, na letošní finále si mýrnixtýrnyx ITF (mezinárodní tenisová federace) pozve kvůli ocenění Lendla, Kodeše a Šmída (čili 3 z oné sestavy z roku 1980). Ale Složila ne, toho může pozvat tak leda tenisový svaz. Ovšem ten to neudělá, protože je uražený. Tedy respektive: "Své hosty zve ITF a své hosty zveme my. Budeme zvát své přátele a ty, kteří českému tenisu na této cestě na světový vrchol pomohli. Nikoliv ty, kteří se mu snažili uškodit," řekl Kaderka před fedcupovým finále. Takže svaz nepozve ani Martinu Navrátilovou (ta Kaderku nazvala hulvátem). A helemese, tak nakonec zase ten bulvár vyhrál - pozval totiž Složila i Navrátilovou sám. A dokonce i člen našeho daviscupového týmu Štěpánek prohlásil, že je to ostuda, a že zvažuje, že ho taky pozve. A jak to nakonec dopadlo? Svaz resp. Kaderka obrátil: "Odeslal jsem jim osobní e-mail a pozval je do Prahy. A budu rád, když to pozvání přijmou," řekl. "Uznal jsem, že pro všechny strany bude lepší klid. V tomhle mimořádném období bychom všichni měli mít společný zájem," prohlásil dále. No já zírám.

Teda, pane redaktore Škorpile
Já jsem to normálně házel dozadu, jo, fakt, no jo
A on mi to teda vracel na kříž dneska, jo
A já jsem tam na ten kříž dost poctivě teda chodil, jo
Ale on mě prohazoval, teda fakt, jo
Já nevím, čím to dneska bylo
Jestli tím, že měl delší ruce a kratší
Nebo - prostě nějak mu to šlo, nevím, no fakt
Jo, a v tom třetím setě, jak jsme se tahali, jo
Tak jsem myslel, že ho mám na lopatě, jo, a neměl
A jo, a abych nezapomněl ještě další věc, jo
To vám musím fakt říct
Normálně mně dneska nešlo druhé podání, teda fakt
První mi šlo, dost jako, ale to druhé
To jsem se fakt nechytal, jo
A já mu to vrátím, fakt mu to vrátím
A co nejdřív, teda v Davis Cupu

Jedno je viditelné - Kaderka má nejspíš podíl na úspěších současného českého tenisu - byl to on, kdo prosadil, aby se u nás peníze dávaly na mládež, a ne na pořádání mezinárodních turnajů a zvaní celebrit. Byl to Kaderka, kdo udělal z tenisového svazu druhý nejmocnější sportovní svaz v zemi, hned za fotbalovým, a na rozdíl od něj s průhledným financováním. Nad úspěchy našeho tenisového svazu všichni kolegové z ostatních (a bohatších) zemí kroutí hlavou a uznale tleskají. Takže buďme rádi, že ho máme? A to i přesto, že si občas nevidí do huby? Ale s jednou věcí s panem Kaderkou nesouhlasím - tvrdí, že náš tenis je na výborně nastoupené cestě a že má před sebou zářnou budoucnost. Myslím, že v momentě, když vypadnou naši momentálně první a druhý nejlepší hráči (Berdych a Štěpánek), tak za nimi zeje výkonnostní díra, která by český daviscupový tým sešoupla na úroveň Rumunska nebo Polska. Holky jsou na tom trochu lépe, jejich tým je relativně mladý (mezi 22 a 26 lety), takže jistá perspektiva tu je. Ovšem bez Kvitové je tým skoro tak poloviční jako hokejisti bez Jágra… Takže poplácávejme se po ramenou, dokud to jde, bude hůř.

A nakonec ta Praha… Ne že bych proti ní něco měl. Ale když jsem viděl tedy resp. spíše neviděl diváky na začátku sobotních dvouher (komentátor ČT je trapně omlouval, že nejspíš dodržují obědové zvyky), tak jsem si vzpomněl, jaká bývá kulisa v Ostravě, kde se ostatní zápasy vyjma finále hrají a hrály. Myslím, že pokud člověk má zájem o tenis, tak přijde na finále takové soutěže třeba i hodinu předem, a ne že si dá ještě párek a pivo a pak se milostivě doposune na svůj flek. Ovšem to by se nesměly lístky rozdávat VIP a sponzorům a jiným "fandům", že jo. Je to OSTUDA! Hala měla praskat ve švech! Takhle práskaly akorát neobsazené sedačky. Doufejme, že to bude při mužském Davis cupu lepší, přeci jenom má tahle soutěž trošičku větší prestiž. A Španělé mají hlučnější fanoušky…

Flushing Meadow
Go, go, Lendl, McEnroe

(Dodatek pro tenisové analfabety: Flushing Meadow je jméno tenisového areálu v USA, kde se hraje jeden z grandslamových turnajů, Lendl a McEnroe jsou bývalí slavní tenisté…)

(Dodatek pro ty, co je to zajímá - neexistuje jednoznačná shoda v tom, proč se počítá 0-15-30-40, shoda, výhoda, hra. Jedna z elegantních teorií tvrdí, že dříve se skóre měřilo na hodinách, a aby se udělal prostor pro stav shody - logicky by se nabízelo 45:45 - a aby se vyhovělo pravidlu, že game se dá vyhrát jen o dva body - tak se udělal úkrok stranou - 40:40, pak výhoda - jakoby 50:40 a vítězství - 60:40 anebo zase shoda 40:40. Jak říkám, francouzsky elegantní, ne že ne)

(Dodatek pro ty, co neví co je to Tesla - za skvělých komunistických časů v minulém století, to byl vyhlášený místní výrobce elektrotechniky, televizí, rádií a tak.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.