Chrastavský atentát

9. října 2012 v 12:03 | insider |  Nemístné postřehy
"Tak nám zabili Ferdinanda", řekla posluhovačka panu Švejkovi. "Kterýho Ferdinanda, paní Müllerová?" otázal se Švejk. "No on to vlastně nebyl Ferdinand, ale Václav", dodala posluhovačka. "Kterej?" stále se neorientoval Švejk, "ten, co po ňom pojmenovali ten flugháfen?" "Ne, ten umřel už loni." "Paní Müllerová…", začal Švejk trošku ztrácet svůj pověstný klid. "Pane Švejku, když oni toho zabitýho Václava vlastně nezabili, jen skoro," upřesnila posluhovačka, což Švejka jen definitivně zmátlo.

Není to sice tak brilantní úvod, jaký má Haškův román (kterýžto jedni obdivují pro jeho vtipnost a druzí nenávidí kvůli vytvoření českého archetypu). Ale na druhou stranu, i když je ten úvod nebrilantní, je myslím trefný. Bo co se stalo?


Udál se totiž, dá se říct, třetí pokus o atentát na osobu veřejně činnou, po Aloisu Rašínovi a Karlu Kramářovi (což byli prvorepublikoví činitelé pro ty z vás, kteří netuší, o kom mluvím) se stal "terčem" milovaný a nenáviděný (vlastně jako Švejk, proto ten úvod) prezident Václav K. Proč to zmatení paní Müllerové a Švejka? Bo jak by se útok odehrál směrem k minulému prezidentovi Václavovi H., tak to by byl šrumec, bez ohledu na to, zda by na něj onen mladý komunista Vondrouš zaútočil pistolkou na vodu, na kuličky nebo s hračkou z vietnamské tržnice. Slovem šrumec nemám na mysli, že by se bodyguardi vrhli na útočníka i na prezidenta plníce své povinnosti, bo pokud nepatřili svými schopnostmi na úroveň hlídačů v Lídlu (jako ti současní prezidentovi muži), tak nepochybuji, že by mohli hlídat v Kauflandu. Šrumec by vznikl především ten mediální, byl by křik, halas, poprask, hysterie, Vondroušovi by hrozil minimálně trest smrti… Takhle se rozpoutala bouře, zda není Václav K. jen ufňukaný bolestín, a jestli si za to může vlastně sám, když rozeštvává společnost svými výroky a kroky. A že to vlastně ani atentát nebyl, jen projev nespokojeného občana. Což tvrdí tzv. "právdoláskaři", kteří se tak nějak ideově spojili právě okolo minulého prezidenta. Kdežto příznivci současného prezidenta zase tvrdí, že sílí mediální masáž proti Václavu K. (který obvinil pro změnu "rozeštvávače a písálky"), což může vyvolat právě ten dojem, že jak zmizí Václav K., tak bude z Česka ráj, bo pak se přestanem bavit, zda unie je dobrá nebo zlá, ale vrhnem se do unijní náruče rovnou. On je totiž Václav K. jednoznačně proti EU, což je známá věc. Mimochodem Václav H. svými výroky národ nerozeštvával?

Osobně mi vrtají hlavou dvě věci. Jednak onen atentátník chtěl svým činem (jak tvrdil) upozornit na to, že obyčejným lidem se žije hůř a hůř, což je sice ušlechtilý motiv, nicméně kdyby dával ve škole pozor, věděl by, že mnohem větší moc ve směru znepříjemňování života normálním lidem má vláda a parlament, jakožto zástupci moci výkonné a zákonodárné - a ani ve vládě a ani poslanec už Václav K. nějakou dobu není. Proč na něj ten pitomec nezaútočil třeba jak se Václav K. paktoval s Milošem Z.? Nebo jak chystal kupónovou privatizaci? Nehledě na to, že vládní představitelé mají ochranku ještě slabší než prezident, pokud tedy vůbec nějakou mají. Jak snadný by to byl cíl? A to je druhá věc - to ten atentátník nikdy neviděl filmy, ve kterých je atentátník rád, když svůj pokus vůbec přežije? Nebo je tak nevinný a nedotčený televizí, novinami, časopisy či knihami, že neví jak se tyhle věci řeší v reálu, třeba právě u amerických prezidentů? Jak by se s tím srovnalo jeho svědomí, kdyby při profesionálním zásahu ochranky (předpokládejme střelbu ostrými nebo aspoň snahu eliminovat útočníka) umřel někdo z okolostojících nevinných diváků? Nebo někdo, kdo by chránil prezidenta vlastním tělem, napadl by Vondrouš i jeho? Omluvil by se? Co čekal, že se stane? Má sebevražedné sklony? Tak proč nejde fandit Slávii do sparťanského kotle?

Problém většího národního kalibru se smrtí jednoho člověka zpravidla nevyřeší - chod dějin to ovlivní občas v případě, že tím terčem je nějaký "tyran", což ale Václav K. se vší úctou není, ke Stalinovi, Hitlerovi (pro ty z vás, kteří je neznají, vyberu současnější - Saddámu Hussainovi nebo Kaddáfímu, nebo Assádovi) má hódně daleko. Navíc Češi nejsou ještě stále (zaplaťpánbu za to) tak stádní jako třeba Arabi, kterým jak vyrobíte mučedníka, tak jako byste jim pod prdelí zapálili koudel, takže ani kdyby nám vláda skákala po hlavách, stejně nám smrt prezidenta nezbrání zvolit podobné nebo ty samé pitomce znova. Nebo se pletu? Byla nějaká demonstrace, když nám upřeli svobodu chlastat co chceme, kde chceme a kdy chceme? Tak vidíte.

Tenhle atentát neatentát je mi ukradený, Václava K. jsem za prezidenta nechtěl, a kdyby mohl kandidovat ve volbách příští rok (jakože naštěstí nemůže), tak bych ho nevolil. Nicméně útok na svou osobu si nezasloužil. A tak pitomé ochránce už vůbec ne. Ten pokus byl stejně tak směšný, jako je teď směšná ta debata okolo toho. Zavřete toho exota a zapomeňme na něj. A vyhoďte ty ňoumy, co ho hlídají, a zapomeňme na ně. A až se Václav K. odporoučí, tak ať si píše svoje memoáry, které pak stejně nikdo nečtěme a zapomeňme na něj. Pojďme řešit důležitější věci… třeba proč je FCB v tabulce poslední…

P.S. Rozeštváváte taky někoho? A jste ještě pořád v klidu?

P.S.S. Komouši se k útočníkovi nehlásí - prý proto že byl jeho pokus neúspěšný…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.