45 let

5. října 2012 v 11:29 | insider |  Persony
Milé čtenářstvo, nebojte se, to není můj věk, i když kdyby byl, tak bych na něj vůbec nevypadal, že? Bo vypadám mnohem hůř, ale to prosím nikomu neříkejte. Ale na druhou stranu, co se týče pánů v tomhle věku, tak můžou být ještě celkem jako Jura. Rozumějte jako že v pohodě. Ne že to budete plést s nějakým geologickým obdobím. Ono to dneska totiž bude o pánovi v dobré kondici. Tedy on už vlastně nežije, i když jeho hrob ani tělo se nikdy nenašlo, ale tak nějak si myslíme, že by byl v dobré kondici, kdyby byl naživu… I když ono se neví, zda vůbec žil, a proto ho vyřadili ze soutěže o největšího Čecha… Nu ano, bude to o Cimrmanovi, protože 4.10. je to 45 let od prvního představení divadla, které Cimrmanovo dílo propaguje, ba si dovolím říci přímo zvěstuje.


Koho by to bylo bývalo napadlo ze zakládajících členů tohoto divadla, že tahle chvályhodná aktivita vydrží tak dlouho? Nejspíš ani v těch nejdivočejších snech, ne že ne. Začalo to Aktem (se ztracenými a znovunalezenými dětmi Žílových) a skončilo (alespoň prozatím) Českým nebem. Ale nezapomeňme třeba na hru Vizionář, kde mj. uhlobaron Ptáček zví, že jeho důl Terezka se bude v budoucnu jmenovat Bezruč, tudíž může být spokojen, že důl dobře prodá známému slezskému bardovi… Nebo Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909 se známou scénou, kdy polárníci neuvěřitelně jdou pořád na jih, ať jdou kterýmkoli směrem… Nebo Švestka pojednávající o neschopnosti myšlenku udržet anebo naopak neschopnosti myšlenku opustit…

Anebo Vražda v salónním kupé, podle níž volně vznikl Jára Cimrman, ležící, spící… Úžasně vtipná komedie, brilantní humor… rakouský císař pobrukující si píseň Hej Slované… a nesmrtelná hláška o tom, že: "Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat." To je neotřesitelná filosofie.

Mimochodem i do filosofie Cimrman zabrousil. Se zájmem jsem si přečetl o jeho teorii externismu. Tedy ne že bych ji pochopil, ale to není důležité. Stejně tak jsem se oženil a přitom obecně ženy nepochopil… Třeba tvrzení, že o tom, že ve skutečnosti se předmět vždy nachází na místě, kde si myslíme, že není, a není na místě, kde se domníváme, že je, je prostě … ehm, tvrzení naprosto neuchopitelné a přitom tak pravdivé! Kolikrát jste něco hledali a ona ta věc vůbec nebyla tam, kde jsme se domnívali, že je, a přitom byla přesně tam kde jsme si mysleli, že nemůže být! Dle Cimrmana není principem poznání pravda, ale omyl, který je přesný, omyl, který na počátku každého poznávacího procesu utváří naše vědomosti, a my jej musíme vyvrátit. Nakonec nevíme nic. Díky tomu můžeme "nakonec stanout před tváří Všehomíra s hlavou jasnou a prázdnou." Úžasné. Nerozumím tomu, ale žasnu. Na předchozí tvrzení navazuje logická premisa, že kdykoliv se v průběhu poznávacího procesu pokoušíme dostat blíže k nějakému předmětu, nutně nakonec dosáhneme místa, kde předmět není. Proto tedy na konci každého poznávacího procesu nevíme nic, ale víme to přesně. Teorie se dá aplikovat úplně na vše, tedy kromě samotné teorie, protože pokud teorie platí, pak neplatí to, že nevíme nic, anebo je teorie mylná, hergot, to jsem to zašmodrchal… Každopádně Cimrman i tuto výtku vyřešil tzv. Cimrmanovým krokem stranou, což je revoluční řešení, tak geniální, že až… Díky tomuto myšlenkovému úkroku Cimrman svou teorii potvrdil jako platnou, přičemž logický závěr potom zněl: "Víme vše: nevíme nic."

Já myslím, že tímhle to můžeme celé uzavřít, ne? Osobně se domnívám, že po smrti Ladislava Smoljaka už novou hru Divadlo Járy Cimrmana nejspíš neuvede. Což ale neznamená, že si nemůžeme užívat repríz her stávajících, což vřele doporučuji. A neříkejte mi, že vás Cimrman nebaví.

P.S. Hlasování o Největšího Čecha koupila v licenci ČT od BBC. A pokud Cimrmana vyřadila, protože je (údajně) fiktivní postavou, tak jak je možné, že v originální britské verzi se umístil (byť ne na špici) král Artuš, o jehož existenci se dá také s úspěchem pochybovat… Ale je fakt, že pokud by nechali Cimrmana vyhrát, musela by televize připustit, že ono hlasování Češi nevzali úplně vážně a že to byly vyhozené peníze…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.