Nebojte se deprese

18. srpna 2012 v 1:00 | insider |  Odjinud postřehy
Patříte mezi ty, kdo si myslí, že optimismus je hybnou silou světa? No on asi je, ale svět patří tak jako tak pesimistům! Ukázalo se, že optimisté jsou vlastně nemocní! Rčení o růžových brýlích možná naprosto přesně reflektuje mozkové procesy, které způsobují, že jejich mysl podceňuje špatné scénáře a preferuje ty optimistické. Nekecám, fakt, přišli na to nějací vědci, viz tento odkaz z National Geographicu.


Skutečnost, že si s náma náš mozek zahrává, je známá věc, čím jsme starší, tím víc vidíme svět, jak by se nám líbil, spíš než jaký doopravdy je. Děti by o tom mohly vyprávět, jak dospělí nevidí všechny ty obludy, strašidla, víly, piktmužíky, a tak. Ovšem zdá se, milé děti, že jsou v tom dospělí nevinně. A vás to taky čeká, uvidíte. Protože za to údajně může nějaký frontální kortex nebo co.

Vždyť třeba takový trenér české fotbalové reprezentace - ten musí mít kortex úplně hypertrofovaný, protože si odmítá připustit, že jeho postupy jsou špatné a vedou ke katastrofě. A to vůbec nemluvím o vůdcích naší velké vládní strany, malé vládní strany a přidružených pidistran, nezapomínaje na opoziční šéfy, bez ohledu na barvu, pohlaví či IQ. Ti jsou taky úplně mimo. Mám pro ně radu: honem se běžte léčit! A co vy? Máte takového šéfa? Není schopen vidět budoucí rizika? Složte se mu na lázně, protože je nemocný! Nebo ještě jedna lepší rada: sežeňte mu lobotomii! Ale prosím nějakou bezbolestnou, ano?

Kolikrát takhle potkáte na cestě řidiče v protisměru, který si nepřipouští pesimistický scénář, že v zatáčce potká kamion. Kolikrát takhle potkáte u přechodu rozběhnutou matku, která si neuvědomuje možnost, že auto na mokré vozovce včas neubrzdíte, i když ona na zebru vyzývavě a odvážně šoupne kočárek. Kolikrát slyšíte o řidičovi, který si myslel, že to ještě stihne, ovšem lokomotiva ho pak válcovala dalších čtyři sta metrů. Ale na druhou stranu, kolikrát taky spoléháte na to, že manželka nepozná, že jste měl místo jednoho piva pět, a kolikrát manželka spoléhá na to, že za jejími častými návštěvami u "kamarádek" nikdy nebudete tušit nevěru, no jen řekněte, neděláte to taky tak? Takhle bych mohl pokračovat do nekonečna, třeba protože větve občas neudrží toho, kdo po nich leze, a ani hrací automat vám ty tři sedmičky nedá, a ani chleba nezačne padat na zem nenamazanou stranou, byť byste byli sebevětšími optimisty.

Ovšem smutná zpráva je, že na to fakt není žádná tabletka. Jediný lék na optimismus dle vědců je deprese, což je logické. Těžko budete jeden záchvat optimismu vyhánět novým optimistickým záchvatem. Deprese pořádná, nejlépe tak děsná, že se budete muset léčit. Ovšem komu se to podaří, že? Jasně, nějakou tu depku má čas od času každý, někteří kvůli nepodstatným blbostem, jiní kvůli důležitým životním rozhodnutím, v tom momentě pak máte šanci, že alespoň na chvíli uvidíte vše realisticky, takže jak říkám, nebojte se deprese!

P.S. Prosinec 2012 - konec světa. Prosinec 2013 - Čiňani slaví první výročí konce světa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.