Ještě k olympiádě…

16. srpna 2012 v 21:10 | insider |  Zegrovy postřehy
Minulý týden jsem si v příloze MF Dnes přečetl rozhovor se sochařem Davidem Černým, jehož televizní žižkovské věžové mimina se mi opravdu líbí, a i jeho olympijský cvičící a funící doubledecker mi připadl jako výborný a vtipný nápad. Ovšem poté co jsem se z onoho rozhovoru dověděl jeho názor na sport, tak se teď nejspíš budu na jeho díla dívat jinou optikou než dřív.


Jestli je takový solitér, jak tvrdí a sportu nerozumí a olympiáda ho nezajímá (viz zde), tak proč přijal nabídku předvést svůj um a invenci v prezentaci před českým olympijským domem? No správně, jak to tak často bývá, udělal to čistě jen z oportunismu. Stává se z něj takový státní oficiální umělec, nezdá se vám? Jen vzpomeňte na tu evropskou "entropii"… To byla taky zakázka státu, ne? Sochař tvrdí, že za doubledecker nedostal ani korunu a že to celé zafinancoval pan Babiš. Což je mimochodem člověk, který drží pod krkem mj. prakticky celý mlékárenský průmysl v Česku, a teď mu nejspíš začíná téct do bot, protože se hodlá vrhnout do politiky. Buď dopadne jako V. Fischer a jeho cestovní podnikání, takže blbě, anebo jako Berlusconi, a časem se stane vládcem české kotliny, ovšem vzhledem k tomu, že už i italský magnát má problémy se zákony, tak je možné, že dopadne taky blbě. Anebo nakonec zůstane v pozadí, třeba jako Janoušek, a pokud někoho nepřejede ve stavu nepříčetnosti způsobené alkoholem, tak bude úplně v pohodě. No fakt, ta Vietnamka nejen že skočila Janouškovi pod BMW schválně, ale on chudák byl úplně mimo, ale - pozor! - ne kvůli alkoholu (což se prý bude prověřovat), takže je v podstatě úplně nevinný. Jen se divím, že takový nepříčetný člověk není dávno zavřený, třeba v Opavě. Když někoho přejedete, poté co vás někdo rozzuří až k nepříčetnosti, budete taky nevinní? A potrestají toho, kdo vás rozčílil? Asi těžko, že? Ne jen že nejsme všichni Gogo, ale ani nejsme Janoušek… Zpět k Černému - je fajn že se profiluje proti Klausovi a že je ve svém názoru konzistentní, ale jak jsem už napsal nahoře, budu se teď na něj dívat jinak… Přece nebudeme čekat od intelektuála, že se bude hlasitě hlásit k ostatním "lopatám", co koukají na Bolta, že? Taky by se s ním jeho kavárenští kamarádíčkové nemuseli příště bavit, že?

Ale zpět k olympiádě. Sice ještě neskončila, ale když se podívám na strukturu českých medailistů, tak jsou tu dvě věci, které jsou minimálně zajímavé.

Třeba poměr medailistů a medailistek, tedy mužů a žen. Nakonec se to sice vyrovnalo - nakonec to bylo pět mužských držitelů (Hradílek, Synek, čtyřkajak, Svoboda, Kulhavý) a pět ženských držitelek (Knapková, Špotáková, Sýkorová, tenisový debl a Hejnová), ale ještě před posledními dvěma dny to bylo 3 ku 5 v neprospěch mužů. O čem to svědčí? No buď mají naši olympionici muži v olympijské vesnici jiné starosti anebo jsou prostě naše sportovkyně minimálně stejně dobré, neřkuli lepší, vytrvalejší, cílevědomější, šikovnější a tak. Vždyť i kolektivní sporty na posledních třech hrách reprezentují jen basketbalistky. Nevěřte škarohlídům, kteří budou tvrdit, že v ženském sportu je menší konkurence čili větší šance vyniknout, kdepak. Muži zpravidla nemají jednoho z nejtěžších soupeřů, a to vlastní psychiku. (Muži jsou příliš jednoduší, aby měli ještě psychiku). A slyšeli jste někdy o tom, že by se někdo bavil o outsiderovi, atletickém, plaveckém nebo třeba veslařském, kterým by byla žena? Kdepak, jakékoli vystoupení ženy z jakési rozvojové země je kvitováno s nadšením. Takže je jasné, že u nás jdou ženy vpřed, a tak je na čase, aby některá vyhrála i soutěž o prezidentský nebo premiérský stolec.

A ta druhá věc, která stojí za zmínku, jsou disciplíny, v nichž byli naši sportovci úspěšní. Lodě (divoká voda a veslaři a kajakáři), střelba, oštěp, běh, moderní pětiboj, cyklistika a tenis. Kromě těch posledních dvou jsou to takové "historické" sporty. Vždyť na lodích s pádly nebo vesly se jezdí už tisíce let… Oštěpem se hází ještě déle... Střelba je sice modernější, protože střelné zbraně jsou moderní vynález, ale pořád to souvisí s lovem, s obstaráváním potravy. A běh? Mezi chůzí a během není zas až tak velký rozdíl a když už umíme vzpřímeně chodit, tak proč ne běhat, že? A ne nadarmo se říká, že kdo uteče, vyhraje, kolik lidí si už zachránilo život, když vzali nohy na ramena? (Ovšem na druhou stranu ještě víc lidí se zachovalo takhle zbaběle a stálo je to život, že jo, můžete namítnout). Moderní pětiboj je úžasná symbióza historických disciplín (šerm, střelba, plavání, jízda na kůň a běh)… Jen ta horská cyklistika a tenis… k nim nemám žádnou historickou paralelu, nepředpokládám, že odpalování předmětů by patřilo mezi neandertálské kratochvíle a o hopsání přes pole, louky, lesy, kořeny a kameny ještě k tomu na podivném spojení dvou kol, rámu a řetězu nemluvě…

Každopádně je zřejmé, že všichni lidoopi si strašně rádi hrají, jen lidé počítají body, sekundy a známky za umělecký přednes…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.