Vajca

9. března 2012 v 12:54 | insider |  Nemístné postřehy
Když už si o tom štěbetají i pejsci - viz poslední strip - tak proč bychom to ignorovali my? Cena vajec šla slušně, ale velmi slušně nahoru, někde dokonce i o 100 procent. Pročpato a japato? Že prý kvůli tomu, že slepičkám nosnicím bylo třeba ulehčit životní podmínky, a zvětšit jim kotce. Takže zlá EU nám zase ztrpčuje život. Koukněme se na to ale blíže.


Už dopředu avizuji, že nejsem obhájce unijních předpisů a jiných kokotin, ale hledat hlavní a jedinou příčinu prudkého vzrůstu ceny jen za nějakým předpisem, je hloupost. Směrnice o klecích byla schválena v roce 1999. To, že někteří producenti neumí číst, tak to je opravdu problém, zvlášť když EU tlačí na povinný počet vysokoškolsky vzdělaných lidí v populaci, přičemž zapomněla stanovit počet gramotných lidí v populaci. Nebo že by porozumění psanému textu bylo až v osnovách univerzit? To, že si spousta obchodníků myslela, že když bude vajec málo, že se bude toto nařízení vesele ignorovat, případně obcházet, tak to je zase problém jednotlivých států (i našeho), že občané počítají a hřeší na fakt, že nějaká vymahatelnost práva je jen iluze. Ovšem to byl omyl, a naše potravinářská inspekce vajca vrátila, především do Polska. A vznikl nedostatek.

Pravda je, že producenti museli investovat do nových klecí, protože klece se zvětšily o třetinu, cca. Ale zase, rozpouštět náklady za slepice až do letošního roku, je od producentů pěkná podpásovka. Počet slepic klesl, údajně o 20 procent, takže objem krmiva musel také klesnout, tady je evidentní úspora! Dle internetových článků mají naši producenti víceméně splněno, někde píšou že 80 procent, někde jinde víc či míň. Tudíž počet produkovaných vajec také klesl. A do toho ještě ta zpropadená zima, protože slepice v zime snášejí holt míň. A taky vznikl nedostatek.

Koukal jsem se na pár stránek na netu a objevil jsem i tuhle tabulku -


a ať koukám jak koukám, změna v lednu 2012 oproti prosinci 2011 se pohybuje v řádu 0,05 - 0,23, průměrně 0,16 procenta. Tož kurňa, kde je těch 80 nebo 100 procent, o které to vzrostlo v obchodech?

Vyšel jsem i z článku na Finmag.cz, to abyste si nemysleli, že níže si uvedená čísla cucám z palce. Předpokládá se, že krmivo je součástí ceny tak z 35 procent, 12,5 procenta cena slepice a klec, vynucené náklady směrnicí se podílejí 7,5 procenta. Balení, třídění, mzdové náklady a podobně by měly dělat cca 22 procent. Zbytek 23 procent je marže. Který ukazatel stoupl tak rapidně, že cena vajec šla o 80 až 100 procent nahoru? Krmivo, když slepic ubylo? Balení, třídění, když vajec není? Mzdy, tak že by ty platy v zemědělství zrovna vyskočily jak čertík z krabičky? Kdepak, marže šla nahoru, teď jde jen o to, zda tu marži tak vyšponovali producenti, tj. drůbežárny anebo zprostředkovatelé, tzn. obchodníci. Na koho vsadíte?

Ano, tentokráte nás v tom zkoupaly právě ty řetězce, které nám obvykle nabízejí úúúúúžasné slevy. Nejspíš se nezajímaly o to, z jakých chovů dovážejí vejce a předpokládaly, že inspekce bude přistupovat ke špatně vysezeným vejcím benevolentně, jak jsem již zmínil výše. Celé je to jen spekulace, ale nedostatek je vyčíslen statisticky na 200 mil. vajec na celý rok 2012. Takže 16,6 milionu na měsíc. Což je 1,6 vajíčka na osobu, včetně kojenců, důchodců a Václava Klause, měsíčně, což není důvod k panice, ne?

Obrana? Drahá vejce nekupovat. Anebo jich kupovat méně. Místo 4 kusů sníst jen dvě, třeba ty bio, cenově už to vyjde skoro nastejno. Stejně je v tom cholesterol. Já vím, že zrovna teď má půlka národa chuť na vaječinu, vajíčkový salát a ruská vejce, a druhá půlka na hemenex, volské oko a vaječný likér...

A ještě jeden tip - na Velikonoce nechat vydělat Orion čokoládovnu, šmigrustníkům to bude jedno...

P.S. A že prý máme krizi - kdy naposledy stál litr nafty stejně jak 6 vajec?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.