Sandra vs. Rush

22. března 2012 v 10:22 | insider |  Nemístné postřehy
Nehodlám tady vynášet nějaké rozsudky nad katolickou církví, nad feministkami, nad antikoncepcí, nad genderovými studiemi, nad vysokoškolačkami, nad liberálními Američany - Demokraty (jedna ze dvou politických stran v USA), nad konzervativními Američany - Republikány (to je ta druhá strana ze dvou v USA), nad kontrolou porodnosti nebo nad systémem zdravotního pojištění. Takže pokud někdo z vás nabyde dojmu, že straním některé straně, tak se plete. V podstatě je mi celý spor u (však vy víte kde), jen bych vám rád zprostředkoval něco, nad čím se monentálně Amíci přou, a možná vás pošťouchl k tomu, abyste se zamysleli, jak by to asi vypadalo u nás. Tedy kdyby se tady nějaká ta Sandra a Rush našli.


Sandra je žena, celým jménem Sandra Fluke, a Rush je muž, celým jménem Rush Limbaugh. A o co tedy mezi nimi vlastně jde? Koncem února tohoto roku Rush otituloval Sandru v jedné americké rozhlasové talk show jako "couru" (slut) a "prostitutku" (prostitute). Tu couru sice vzápětí odvolal, aby ji nahradil "rozhoďnožkou" (round heeled). Trochu podrobněji prohlásil toto: "Co to vypovídá o studentce, která přijde před výbor kongresu a zjednodušeně řečeno prohlásí, že jí musí být placeno za sex, co to z ní dělá? Dělá to z ní couru, ne? Dělá to z ní prostitutku. Chce aby jí bylo placeno za sex. Má sex tak často, že si nemůže dovolit antikoncepci. Chce, aby vy nebo já a ostatní daňoví poplatníci ji platili za sex..." A dál bublal, např. navrhl aby byl pro všechny dívky na Georgetown University koupen aspirin, aby ho použily jako antikoncepci - samozřejmě to bylo myšleno jako pilulka, která se vloží mezi kolena a drží se tam co nejdéle to jde... Ptal se, kdo jí kupoval kondomy, když byla na střední? Tvrdil, že nevidí žádný rozdíl v jejím přístupu, stejně jako kdyby přišel někdo cizí a zaklepal mu na dveře, oznámil mu, že je bez peněz na antikoncepční prostředky, ale že předpokládá, že bude mít dnes v noci sex s třema borcama, tak ať mu přispěje... A nakonec navrhl Sandře, že jí teda bude platit za sex, ale že chce, aby pak dala videa s těmito akty k dispozici online, aby se mohli všichni dívat... a bylo na průšvih zaděláno.

Jak to, že Sandra Fluke chtěla peníze na sex? Jak k tomuhle závěru Rush Limbaugh došel? Sandra se totiž vyjádřila před jakýmsi kongresovským výborem (zdá se, že i Amíci mají tendenci na všechno mít komise a výbory a podkomise a podvýbory a meziresortní komise...), který se měl zabývat tím, zda "Obamova administrativa pošlapává svobodu vyznání a svobodu svědomí". Blbý je, že v prvním návrhu svědků Sandra vůbec nefigurovala, byla donominována demokraty dodatečně, a i přes odpor republikánů se jí nakonec slyšení dostalo. Nezabral argument, že "postrádá zkušenosti v otázkách náboženských svobod v rámci federálního zákona". Republikáni také namítali, že není členem duchovenstva, nejspíš tím mysleli katolické duchovenstvo. Ale ani to nezabralo. Takže Sandra se nakonec před onen výbor dostala a mj. tam prohlásila, že je nutné, aby byla antikoncepce hrazena ze zdravotního pojištění. Argumentovala tím, že za tři roky, které strávila jako studentka práv, ji "kontrola porodnosti" (birth control) stála více než 3000 USD. Uvedla, že 40 procent studentek Georgetown Law School mělo finančí potíže, protože antikoncepce nebyla kryta studentským zdravotněpojišťovacím plánem. A pokračovala, že nedostatek bezplatné antikoncepce v plánech univerzitního pojišťování by mohl způsobit, že mnoho studentů s nízkým příjmem bude bez ochrany (myšleno antikoncepční). A bylo na průšvih zaděláno.

Tak na tahleta tvrzení reagoval Rush Limbaugh. A pak se to začalo mlít. Všichni zatracují Limbaugha, sponzoři se odvracejí, Obama, US prezident (kandidát demokratů jen tak mimochodem) volal Sandře, aby ji podpořil, šéf Georgetown University popsal Limbaugha a jeho podporovatele jako jedince "misogynní, jedovaté, a překrucovače výroků", Sandře se dostalo podpory za odvahu a vášeň (passion -???), liberální politici nazývají Limbaugha jako "zvláštní individuum", "opovrženíhodného", "hnusného", "nechutného" a "národní ostudu", atd. Prostě ani kolo o něj nikdo neopře a ani pes by se mu u nohy nevyčůral.

Nebudu jízlivý a budu předpokládat, že Sandra Fluke byla vedena dobrými úmysly, když chtěla sobě a dalším ženám zajistit antikoncepční prostředky zadarmo. Možná byla vedena oprávněným pocitem, že katolická církev se k otázce kontroly porodnosti (to zní tak blbě, že se až zvracet chce) staví velmi vlažně. Však možná ještě stále někde koluje vtip o tom, že Vatikán schválil antikoncepční pilulku - váží dvě tuny a dají se s ní zabarikádovat dveře v případě potřeby... Možná byla vedena snahou podpořit věc demokratů (teď když se v USA nezadržitelně blíží prezidentské volby) tím, že se postavila proti katolickému duchovenstvu, které je ze své konzervativní podstaty spíše na straně republikánů, kdo ví? Třeba je opravdu taková a má ráda sex a asi ne s kondomem (protože pokud utratila 3000 USD za kondomy, no pak potěš koště), kdo ví?

Ovšem blbé je, že se celá debata od toho, zda mají být antikoncepční prostředky zadara nebo ne, případně co všechno má být hrazeno z pojištění a co ne, překlopila do sporu, zda jsou v USA lidé ohrožující ženská práva a zdraví a do boje za tato práva. A Sandra Fluke se stala praporečnicí tohoto boje. A Rush Limbaugh jí těmi svými sprosťárnami jen nahrál. Ale na druhou stranu chápu jeho postoj,proč by měl někdo přispívat na sex někomu cizímu? Přičemž nechci zpochybňovat ozdravné účinky hormonální antikoncepce a v těchto případech i její poskytování zdarma zcela nebo částečně. Dá se bezplatná antikoncepce považovat za "právo"? A pokud ano, bude se vztahovat jen na hormonální antikoncepci nebo i na "mechanické" ochranné prostředky? Pokud to budou jen pilulky, jak k tomu přijdou studenti muži, především ti univerzitní chudší?

Je typické, že evropské a Spojené státy obecně vybíjejí svou energii na rozdmýchávání pitomých sporů uvnitř svých systémů, místo obrany hranic se koncentrují na stavění barikád mezi sebou a házení dlažebními kostkami a silnými slovy. A tahle kontroverze mezi Sandrou a Rushem, potažmo liberály a konzervativci je toho důkazem. A mameluci - pardon mírotvorní islamisté a muslimové - námi za to (nejspíš oprávněně) opovrhují. Ovšem předpokládám, že nám taky závidí, protože u spousty z nich jen samotná myšlenka na podobnou debatu způsobuje zvýšený krvetok. A myšlenka na Sandru (která spotřebuje na antikoncepci 3000 USD za 3 roky), tak jim nejspíš způsobuje ten krvetok i jinam než jen do tváře, nebo se pletu?

Tož, jak by to asi dopadlo u nás?

P.S. Proč vlastně čeští a moravští vysokoškolští studenti při svém Týdnu neklidu nepřipojili k požadavkům i tento? Nečtou americké zprávy, protože je nezajímají nebo protože neumí anglicky? Nebo protože jim je nikdo nestrčil pod nos? Vždyť jak by to bylo krásné - chceme akademické a sexuální svobody! Nenecháme se ojebávat ni politiky, ni nechráněnými jedinci! Nehodláme platit za školu a ani za prostředky proti početí!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otto otto | 30. března 2012 v 23:31 | Reagovat

....chce to defenestraci.....ta vždycky pomohla... :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.